Essential Killing

(festivalový název)
  • Polsko Essential Killing (více)

Tříčlenná hlídka amerických vojáků v Afghánistánu je v nepřehledném terénu zabita příslušníkem Talibánu. Američané vraha dopadnou a po nezbytném časově-prostorovém zmatení vězně neúspěšně vyslýchají. Při dalším převozu dojde k nehodě dodávky, a Afghánec se tak s pouty na nohou, bosý a v křiklavě zbarveném vězeňském mundůru ocitá tváří tvář nelítostné zimní přírodě jemu zcela neznámé evropské země. Jeho věznitelé jsou mu v patách. (dopitak)

Raven0

Uprchlý terorista bojuje s hladem, nehostiným prostředím a všudypřítomnými vojáky jdoucími po jeho krku. Sám proti všem. Film o nezlomnosti lidského ducha v mezních situacích. Jo a pohled z druhé strany barikády je příjemně osvěžující. ()

provitamin

Naturalistický až surový boj o prežitie, kde hlavný hrdina, ktorý má v pätách prenasledovateľov a nad hlavou vrtuľník, v snahe prežiť musí jesť mravce a kôru zo stromov a psa zabiť holými rukami. Zaujímavosťou je, že za celý film neprehovorí ani jedno slovo a napriek tomu jeho herecký výkon je dobrý, dá sa mu uveriť každý pohyb. 70% ()

maciii

Rozvleklé a nudné, dost mě u toho bralo spaní tak nevím jestli jsem o něco náhodou nepřišla, ale kromě hezké kamery a scény s kojící ženou mě na tom nic nezaujalo. ()

onlavu

Řekněme že, afghánský terorista úspěšně uprchne z vězení. Při své pouti (dokonce v Polsku), která má končit bůhvíkde, však zbytečně terorizuje své okolí - zabíjí nevinné lidi. Klidně bych věřil, že podobný příběh se mohl i stát. Samotný film však neměl takovou šťávu, přitom papírové předpoklady (dobrodružné, akční, napínavé, chytlavé) k tomu měl výborné. Škoda, režisér jich nevyužil. ()

markyzgero

bláznivej mudžahedín vincent gallo místo šukání pannen a hulení hašiše po mučednický smrti pobíhá po lese a neví, která bije. když ho málem začnou požírat psi, pochopí. poláci měli vždycky smysl pro PODOBENSTVÍ a v tomhle případě jim to slouží ke cti. ()

Hank

Forma dala na frak obsahu....vítězství je zasloužené a zcela přesvědčivé. Není-li obrana, není ani útok. Vincent Gallo to nezachrání, i když se hodně snaží. ()

DJ Kritik

Trochu viac tej príchute európskeho filmu a bolo by to viac ako dobré. Inak niektoré blbiny na to musí človek skutočne asi šlapať na niečo fakt silné. ()

jack_scott

Tomu se říká ptákovina! Začátek, že by člověk zvracel, a zcela vážně sem uvažoval že s takovou demencí nebudu ztrácet čas....no, snímek sem si nechal jen jako kulisu k jiným činnostem. No hned jak se vysekal ten transport bylo jasné, že snímek je pozerský jak hovado. Si tim režisér léčí nějaké komplexy či co. Kdo ví. Hloupostí a nerealističnosti je film plný, na nějaký survival fakt nezbývá moc prostoru, protože borec je prostě nesmrtelný a nepolapitelný (od začátku filmu kdy ho omráčila rakata :-D ale každopádně hrozně zdrsněl ten borec). Tak to člověk moc jako survival film brát nemůže, tohle je ÚPLNĚ mimo. 20% za zajimavou scenerii a námět. Víc ani h*vno. ()

efialtes

Filmařina je to pěkná,skvělá kamera.Akčnější na začátku,ten docela navnadí a vyústění na konci.Mezitím Vincek běží,nebo trpí,nebo běží a trpí a taky má hlad.Boj o přežití,poměrně sugestivně podaný.Skolimowski určitě nezamýšlel z toho udělat nějaký blockbuster a tak se může celkem snadno stát,že někdo během sledování filmu usne,protože Vincek fakt běží dlouho a dialogy tam jsou tak málo,že tam snad ani nejsou. Gallo v hlavní roli dobrý tah,se svým výrazem může hrát z fleku Mohammeda i Krista a právem se mu za tuhle roli dostalo ocenění. A taky se mi moc líbilo,že během strastiplného útěku za svobodou(?)Mohammeda dvakrát zachránila zvířata:jednou prasata a podruhé psi.To jistě musel jako správný muslim ocenit:) ()

reiser

Film od začiatku dbá len na jediné. Snaží sa na diváka bez akéhokoľvek vysvetľovania súvislostí či vyjadrovania názorov preniesť nadľudskú tieseň hlavnej postavy v celej jej enormnosti. Darí sa jej to? U mňa hej, teda až na záver filmu, ktorý moje klasicky prehnané očakávania nesplnil. Vincent Gallo, tancujúci svoje lesné tance v rytmoch dokonalej mystickej hudby, hral úžasne, bez akéhokoľvek prehrávania, ktoré by si v tejto úlohe mohol aj trochu dovoliť bez toho aby si to niekto uvedomil. Ak si chcete film užiť so všetkým čo ponúka, pripravte sa na atmosféru, nie na príbeh. ()

Svadbos

Film nevedie nikde. Držať palce postave, ktorá za sebou necháva mŕtvoly a šokované matky, je trochu proti srsti. Najlepšie na filme boli borderské kólie (jednu doma mám). ()

avantgardx

Vincent Gallo je zajímavý týpek, nonkonformista s ďábelsky pronikavým pohledem, jež na svých webovkách za jistý, nemalý peníz nabízí sám sebe na víkend, "se vším všudy" nebo si můžete koupit i jeho sperma, a doufat, že potomek po Vincentovi zdědí kormě atraktivního vzhledu i pyj nadměrných rozměrů. Každopádně po mistrovském kousku "Buffalo '66" zatím jen marně hledám film, v němž hraje významější roli tento borec a jenž by byl alespoň podobných kvalit. Tento film mi byl od začátku čímsi docela sympatický, snad to byla kamera, snad to bylo jakési pěkné artové pojetí... avšak časem u mně tento snímeček klesnul z důvodů bohužel velmi častých a typických - a sice jde o přehršli momentů, kdy si člověk říká: tak takhle by se to určitě nestalo, toto je hodně nepravděpodobná náhoda, toto je vyloženě na efekt atd atd... místy to až připomělo Jacka Bauera a seriál 24 hodin, kdy se z toho hlavní hrdina opakovaně vylíže i když už to vypadá beznadějně. Takže nakonec jen 2*, přesto jakožto nenáročnost s několika zajímavě humornými momenty lze podmínečně doporučit. ()