Konfrontace (TV film)

Krimi

Československo, 1971, 133 min

oldschoolová záležitost, ale velmi dobrá. Možná místy trochu zdlouhavá nebo pomalá, ale na druhou stranu poskytla dost času na vstřebávání jednotlivých motivů. Zase trochu hra na ameriku v zoufale socialistických interiérech (ty početné obrazy na zdech měly ukazovat zvrhlé kapitalistické umění?!), ale co na tom, když byla skvěle zahraná snad všemi zúčastněnými. Mezi ostatními dámami bylo sice vidět, že Milena Dvorská poněkud zaostává (takové Drahokoupilové nebo Kačírkové stačí jenom vejít či stát u telefonu), trochu přehrává Josef Abrhám, ten jeho grázlík vypadá (i s tím knírkem), jako kdyby sem zbloudil z Penziónu pro svobodné pány. Asi nejvíc mne svou rolí dámy na výši v každé situaci zasáhla Slávka Budínová. A nonšalantně žvýkající policista Otakara Brouska má velmi originální metodu chytání zločinců, to se musí uznat.(7.6.2017)

Vynikající záležitost. Především díky hereckým výkonům, ale celkově příběh není vůbec marný, pachatel vraždy je neznámý do posledních minut a mohl to udělat vlastně kdokoli... Podezření jsem přesouvala z postavy na postavu. Zjednodušeně řečeno: o tom, jak ňouma zjistil, že všechno je úplně jinak, než si dlouhá léta myslel. Jiří Vala jako chudák manžel, Josef Abrhám jako jeho problémový bratr. Taky Josef Bek tu stojí za to. Podle předlohy Patricka Quentina Green-Eyed Monster. // Podobné tituly, které stojí za zhlédnutí: PODEZŘELÉ OKOLNOSTI (1977), PANENKA (1980), SÁM PROTI MĚSTU (1974).(7.9.2011)

Trosku divadelni zpracovani nic neubira na dobre koukatelnosti. Alespon se clovek nemusi trmacet do divadla, ze...Zadne velkolepe akcni sceny tedy necekejte, nicmene detektivka je to opravdu dobra. Stara dobra skola... :-) Sice se mi zdalo, ze si z toho herci delali sami chvilema trosku legraci, ale to vubec neva...(12.1.2012)

Kdo chce moc, nemá nic. A někdy dokonce přijde i o život, stejně jako jedna vypočítavá kráska z New Yorku. Vynikající přepis Quentinova detektivního románu se špičkovým hereckým obsazením a stylovou hudbou Zdeňka Lišky. Speciální pochvalu si zaslouží Slávka Budínová, která dokázala zahrát nonšalantní matku Jiřího Valy tak, aby nikdo nepoznal, že ve skutečnosti je od sebe dělí pouhé dva roky. Fantastické.(18.3.2017)

Už po několikáté jsem se přesvědčil, že v 70. a 80. letech v tehdejší ČST přesvědčivě stvárnit zápaďácké kriminálky prostě šlo, byť často za prostinkých podmínek. Ono ale když máte skvělý scénář podle skvělé předlohy (Patrick Quentin a jeho detektivky bez detektiva byly snad pokaždé sázky na jistotu), zručnou režii, která dokáže příběh přes celou (na TV podmínky nebývale dlouhou) stopáž brilantně rozvinout (Jiří Sequens navzdory své kontroverzní pověsti prostě napínavé kriminálky uměl), stylovou hudbu Zdeňka Lišky a hvězdné herecké obsazení, pak na skromnou výpravu s radostí zapomenete. Vynikající krimi s velice napínavým dějem a výbornými hereckými výkony Jiřího Valy, Josefa Abrháma či Ireny Kačírkové. 100%.(2.12.2012)

• - Slávka Budínová zde hraje matku Jiřímu Valovi, ačkoli byla pouze o 2 roky starší. (sud)

• - Snímek byl natočen na motivy detektivního příběhu „Zelenooká stvůra“ od Patricka Quentina. (sator)