Strážce divočiny

Robert Rajchl

MAOK

Marián Geišberg (vyp.)

Robert Rajchl

medvídky mám rád, tak jsem podle zdejšího hodnocení byl nalákán na tento dokument, který po zhlédnutí hodnotím jako poklidný a docela poučný. Potěšili mě záběry z různých období a sledování osudů tatranské zvířeny - teda zejména medvědích rodin v průběhu několika let. Kamery i střih byly profesionální, jen komentář to trochu kazil. Takže se mi to líbilo na hezké čtyři hvězdičky a dokument je na stejné úrovni britské BBC svým zpracováním, ale techniku mají angláni rozhodně lepší ;-) [ PŘÍBĚH: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ](30.1.2013)

Opäť raz sa ukázolo, že keď sa spojí kvalitný tím dokopy, tak aj v našich zemepisných šírkach sa natočí dokument, ktorý smelo môže konkurovať zahraničným publikáciám. Veľmi pekné a profesionálne zobrazenie najmenších veľhôr na svete. Skvelá kamera, výborne doplnená hudbou a netuctové príbehy zvierat. Čo viac si človek môže priať?(10.4.2014)

Trochu mi nie je jasné o čom mal byť tento dokument, či o medveďoch alebo medveďoch z Tichej a Kôprovej doliny alebo o tom území, pretože popri ústrednej línii života medveďov sa sem tam odbiehalo aj k životu inej zvery napríklad kamzíkov, či kuvička. Každopádne, keď sa budete chcieť niečo viac dozvedieť o živote medveďov aj inak ako z kníh, písaných a obrázkových materiálov, tak či už starší americko-francúzsky film Medveď alebo toto dielo vám môže aký taký obraz dať. Navyše sú to diela, ktoré oplývajú oddychovou atmosférou a krásnymi zábermi. MAOKova hudba skvelá, možno to však chcelo podrobnejšie rozobrať život medveďov vrátane sfilmovaných ukážok, občas totiž tých oblakov bolo príliš.(30.12.2013)

Spočiatku sa mi to javilo ako mozaika zdanlivo nesúvisejúcich až náhodných záberov s fundovanými komentármi , no neskôr vo mne prepukol pocit, že ale veď tak to má byť, divočina je presne takáto - na prvý pohľad chaotická, no keď sa pozrieme bližšie, tak je fascinujúce sledovať s akou dômyselnosťou sú všetky vzťahy usporiadané a všetko súvisí so všetkým. Čo ma asi najviac zaujalo, prekvapilo a potešilo boli práve príbehy, čoby príbehy - skutočné životy zvieratiek a hlavne medveďov, čo by som radila si pozrieť ľuďom s predsudkami voči týmto zvieratám, pretože naozaj nevyzerajú ako zabijaci. Keď sa vo filme chvíľu neobjavovali, už som len čakala, kedy konečne prídu. Nesmiem zabudnúť vyzdvihnúť prácu E. Baláža, bez ktorého by to boli tiež veľmi pekné zábery, no na základe jeho fundovaných, ale zato logických vysvetlení sme mohli mať aj my na chvíľu pocit, že sme ako doma a rozumieme týmto prekrásnym miestam našej zeme. Dotýkajme sa prírody srdcom.(18.10.2011)

Prístup tvorcov pri filmovaní života medveďov a iných tatranských zvierat (napr. skvelé zábery lovu vlkov na jeleňa, kamzíčie súboje počas ruje v horolezeckom teréne a pod.) rešpektoval nezasahovanie. Nezasahovanie do života týchto zvierat a najmä do prostredia, ktoré obývajú. V Tichej doline už roky odohráva tento konflikt: neustála snaha lesníkov mechanizmami vyčistiť územia napadnuté lykožrútom vs. snaha ochranárov zachovať prirodzené spoločenstvá pre druhovo pestrý tatranský život. Strážca divočiny ukazuje život, aby nepriamo upozornil na hrozbu zániku necitlivým zásahom zvonka. K negatívam: príliš pateticky znejúci komentár; záberov s rýchlo plynúcou hmlou pomedzi tatranské štíty a romantizujúcou MAOKOVOU hudbou bolo priveľa; v snahe vytvoriť "hodinovku" tiež vznikali obrazy síce rozdielne, ale vo výsledku ukazujúce to isté: pasúce sa medvede. Sú to sú len drobnosti, a napriek nim si film 100% určite zaslúži!(2.9.2011)

• - Film Strážca divočiny získal hlavnú cenu Grand Prix na festivale Hory a mesto v Bratislave ako aj cenu Literárneho fondu za najlepší slovenský film. (POMO)

• - Erik Baláž bol aj jedným z tých, ktorí vlastným telom bránili vstupu ťažkých mechanizmov do Kôprovej doliny. (Valentt)