Strážce divočiny

Robert Rajchl

Maok

Marián Geišberg (vyp.)

Robert Rajchl

Byla to skvělá filmová jízda divočinou. Je to vlastně ku podivu, vidět tak ještě kus neuvěřitelné krásy volné přírody a k tomu nedaleko od nás z Čech. Patrně každému oku musí tento film zalahodit, který dýchá harmonií báječných krás slovenské divočiny. Já jen dodám, že jsem si ten filmový skvostný zážitek opravdu vychutnával. Nelze opomenout, že ty jedinečné záběry musely stát mnoho úsilí, považuji je jednoznačně zcela za unikát, díky moc za ně.(18.5.2011)

Dokonalost! Občas jsem si z toho málem cvrkla a hned na to jsem málem roztála tím jak tihle tvorové tak roztomilí a nebezpeční zároveň. Tito filmaři mají skutečně koule, když sami medvědy vyhledávají a chodí do jejich teritorií, aby natočili tyto snímky. Jsou to skvostné záběry s velmi dobrým komentářem. Ježiš ti malinkatí méďánci jsou tak roztomilí, že si dám ten dokument znovu :))(7.8.2011)

"Ak ponecháme prírode čas, zregeneruje a stane sa pre nás inšpiráciou ducha." Film točený nadšencami so snahou nerušiť prírodu pri svojej činnosti. Ja im to verím. Pokochajte sa pohľadom na Kôprovskú a Tichú dolinu vo vysokých tatrách. V hlavnej úlohe huňaté medvede, rozhodne nie také aké poznáte z mnohých médií. Kľud, ktorý dostanete z tejto snímky si zaslúžil plný počet. A potešila i nevtieravá Maoková hudba.(26.12.2011)

Opäť raz sa ukázolo, že keď sa spojí kvalitný tím dokopy, tak aj v našich zemepisných šírkach sa natočí dokument, ktorý smelo môže konkurovať zahraničným publikáciám. Veľmi pekné a profesionálne zobrazenie najmenších veľhôr na svete. Skvelá kamera, výborne doplnená hudbou a netuctové príbehy zvierat. Čo viac si človek môže priať?(10.4.2014)

Spočiatku sa mi to javilo ako mozaika zdanlivo nesúvisejúcich až náhodných záberov s fundovanými komentármi , no neskôr vo mne prepukol pocit, že ale veď tak to má byť, divočina je presne takáto - na prvý pohľad chaotická, no keď sa pozrieme bližšie, tak je fascinujúce sledovať s akou dômyselnosťou sú všetky vzťahy usporiadané a všetko súvisí so všetkým. Čo ma asi najviac zaujalo, prekvapilo a potešilo boli práve príbehy, čoby príbehy - skutočné životy zvieratiek a hlavne medveďov, čo by som radila si pozrieť ľuďom s predsudkami voči týmto zvieratám, pretože naozaj nevyzerajú ako zabijaci. Keď sa vo filme chvíľu neobjavovali, už som len čakala, kedy konečne prídu. Nesmiem zabudnúť vyzdvihnúť prácu E. Baláža, bez ktorého by to boli tiež veľmi pekné zábery, no na základe jeho fundovaných, ale zato logických vysvetlení sme mohli mať aj my na chvíľu pocit, že sme ako doma a rozumieme týmto prekrásnym miestam našej zeme. Dotýkajme sa prírody srdcom.(18.10.2011)

• - Erik Baláž bol aj jedným z tých, ktorí vlastným telom bránili vstupu ťažkých mechanizmov do Kôprovej doliny. (Valentt)

• - Film Strážca divočiny získal hlavnú cenu Grand Prix na festivale Hory a mesto v Bratislave ako aj cenu Literárneho fondu za najlepší slovenský film. (POMO)