Strážce divočiny

Robert Rajchl

MAOK

Marián Geišberg (vyp.)

Robert Rajchl

Štandardný (na svetovej úrovni) prírodopisný dokument, ktorému na autenticite uberá z komerčných dôvodov prilepený hlas Marián Geišberga. Zišiel by sa aj nejaký koncept, ktorý by zlepil a usporiadal jednotlivé zaujímavé zábery a pospájal ich do celku, kde by jedna pri druhej vynikli. Nezdieľam všeobecné nadšenie, no teším sa na budúce dokumenty tvorcov.(11.6.2011)

"Stretnutie šeliem v prírode sa zväčša zaobíde bez krvi, a tak to bolo aj tento raz." Tu vidíme hlavný rozdiel medzi podávaním informácií nás európanov a senzácie chtivých američanov. V ich dokumentoch takmer vždy prezentujú len akčné scény s krvilačnými, agresívnymi tvormi. V tomto dokumente je zobrazená malebná, tichá a pokojná slovenská príroda s jej prirodzenými obyvateľmi. Medvede, ktorých mnohí považujú za najnebezpečnejších predátorov našich končín autori vykreslili vo svetle ako ich nepozná skoro nikto. Ako múdre, rozvážne a ostražité zvieratá, ktoré netúžia po ničom inom, len po pokojnom prežití svojho života.(10.6.2011)

Trochu mi nie je jasné o čom mal byť tento dokument, či o medveďoch alebo medveďoch z Tichej a Kôprovej doliny alebo o tom území, pretože popri ústrednej línii života medveďov sa sem tam odbiehalo aj k životu inej zvery napríklad kamzíkov, či kuvička. Každopádne, keď sa budete chcieť niečo viac dozvedieť o živote medveďov aj inak ako z kníh, písaných a obrázkových materiálov, tak či už starší americko-francúzsky film Medveď alebo toto dielo vám môže aký taký obraz dať. Navyše sú to diela, ktoré oplývajú oddychovou atmosférou a krásnymi zábermi. MAOKova hudba skvelá, možno to však chcelo podrobnejšie rozobrať život medveďov vrátane sfilmovaných ukážok, občas totiž tých oblakov bolo príliš.(30.12.2013)

Dobre spracovaný film pri ktorom sa tvorcovia zachytiť prírodu takú aká je. Nedávali žiadne zdochliny na "realistické" zábery, ale čakali. A zábery pritom naozaj stoja zato. Tiež som mal možnosť vidieť medveďa pri hre na kombajn v "čučoriedkovom poli" a tieto zábery mi to krásne pripomenuli. Na Slovenské pomery určite film spĺňajúci najnáročnejšie kritéria.(5.1.2012)

Dokonalost! Občas jsem si z toho málem cvrkla a hned na to jsem málem roztála tím jak tihle tvorové tak roztomilí a nebezpeční zároveň. Tito filmaři mají skutečně koule, když sami medvědy vyhledávají a chodí do jejich teritorií, aby natočili tyto snímky. Jsou to skvostné záběry s velmi dobrým komentářem. Ježiš ti malinkatí méďánci jsou tak roztomilí, že si dám ten dokument znovu :))(7.8.2011)

• - Erik Baláž bol aj jedným z tých, ktorí vlastným telom bránili vstupu ťažkých mechanizmov do Kôprovej doliny. (Valentt)

• - Film Strážca divočiny získal hlavnú cenu Grand Prix na festivale Hory a mesto v Bratislave ako aj cenu Literárneho fondu za najlepší slovenský film. (POMO)