Dvojčata (TV film)

Pohádka

Československo, 1988, 61 min

• Jenda

Pohádka, kterou velkou měrou sráží naprosto příšerné písňové texty, které, vyjma Neckáře a Urbánkové, herci nedokázali pořádně nazpívat. Renč je lepší režisér, než princ, a pytlové princezny Lucie Trmíkové nejsou uplně princeznový typ. Celkově horší průměr předrevoluční televizní pohádky. Hudba jinak chytlavá, to je +, texty a výprava -, herecké výkony nic moc...(18.7.2016)

Já mám prostě tuhle pohádku ráda. Mladý Filip Renč se mi jako puberťačce hodně líbil a princezna/y mohla být půvabnější, ale dalo se. Jen bylo třeba odmyslet ty hrozivé "šaty", do kterých ji oblékli kostyméři. A písničky hezky pohádkové. Teď se dívám pořádně, ty pytle jsou snad z plyše, naprostá katastrofa. V tom by nevypadala krásně ani Libuška Šafránková v popelkovské době.(17.7.2016)

Růžová je růže, bílá je sůl, čeho že nemůže být nikdy půl. Není to svět a nebo vzduch, to je mi hádanka, no pozdrav Bůh. Růžová je růže, bílá je sůl, čeho že nemůže být nikdy půl. Není to sen, není to věc, nedá se nahmatat a je tu přec. Netrap se tím, já už to vím, není půl (tady by byl SPOILER), to je ten rým./ Jsou rádci s vráskou na čele i dnes je člověk vidí, co tváří se jak andělé a zatím lidi šidí. Jak stíny chodí po zemi a žvaní, až to bolí, takové rádce, věřte mi, je lepší vyhnat holí./ Kostyméra, který vytvářel pytle na princezny téhle pohádky, bych hnala holí s tím rádcem, něco tak úděsného se nedá vytvořit snad ani v pomatení smyslů. Podle hodnocení jsem v tom nejspíš dost osamocená, ale tuhle muzikálovou pohádku jsem měla odjakživa ráda. Ještě sem tedy mám neodbytné nutkání propašovat myšlenku, že krom toho, co tu hádaly princezny, je jedna další věc, která nemůže být poloviční a to je pravda, protože polopravda je nejhorší forma lži. No a je to veku. To se mi ulevilo.(29.6.2014)

• honajz

Jako fakt je hlavním poselstvím, že každý člověk NENÍ jiný, ale měl by se snažit být STEJNÝ jako ti okolo? Proč by kurnik jedna princezna nemohla být fintil, a druhá čtenářka? No tak bóže si princové vyberou takovou tu, která vyhovuje víc jejich naturelu. Ale chtít, aby každá od každé měla něco a vlastně se doplňovaly? A to vše v přepálené stopáži a s hromadou písniček, které mi už lezly časem na nervy. A s princeznami, kde bylo jedno, kterou z nich zrovna herečka hraje, ale nemožně oblečené obě a podobně "chytré". SPOILER A stejně - jak to, že ta, co prostě jen chtěla být hezká, zůstala na ocet? Odpustila jí sestra? Kála se za krádež písničky? Nic, prostě další blbá písnička a jedeme dál, na otázky a odpovědi není čas.(24.2.2018)

• otík

Neskutečně hloupá a doslova tragická pohádka. A to zcela vším - od výpravy, kostýmy, dialogy až po herecké výkony. Námětově to je strašné, písničky to možná trochu zachraňují, ale celou hodinu sledovat pachtění herců za něčím, co je neskutečně hloupé, je příliš velké utrpení. Vrcholem trapnosti je Renčova herecká účast a v dalších komentářích už zmiňované šaty princezen, které jsou tvarově skutečně jak pytel na brambory. Horší pohádku jsem už dlouho neviděl. PS: účast Urbánkové a Neckáře jsou doslova cameo role.(17.8.2014)