Anna Christie

Anna Christie

USA, 1930, 89 min

Clarence Brown

Frances Marion, Eugene O'Neill (divadelní hra)

William Axt

Kostýmy:

Adrian

To se vlastně ani nedá rozumně hvězdičkovat. V dnešní době nekoukatelná, neskutečně přehrávaná nuda, s fešnou Garbo, která se klátí jak hrdinky mých filmů z The Movies. Ale odstřelte to, když to v oné době byla špička... :-) Historik bude onanovat, teenagerovi bych spíš doporučil i tu šílenou Fantastickou čtyřku.(21.3.2006)

Greta Garbo je efektívna vo svojom prvom nahovorenom filme. Film samotný je skôr statický. Bol natočený podľa divadelnej hry Eugene O´Neilla. Bol natáčaný simultánne aj v nemeckej verzii, s Garbo a inými odlišnými hercami. Niektorí považujú nemeckú verziu za lepšiu. Nemecká verzia bola režírovaná Jacquesom Feyderom a trvá 82 min. Predtým bol tento film točený v roku 1923 s Blanche Sweet.(5.10.2011)

Krásna a dokonalá, švédska bohyňa, Greta Garbo, ktorá ale vo filme pôsobí, zraniteľným a strhaným dojmom s bolesťou na duši v trojuholníku medzi dvomi námorníkmi, kde jeden z nich, je otec - alkoholik, za ktorým prichádza, po dlhých, 15. rokoch, odkedy ho naposledy videla, ten sa chodí dennodenne, spíjať do baru so svojou družkou, ktorá je akurát s ňou na kus reči, keď príde po prvýkrát do baru. Druhý pán na holenie, je zase, iný námorník, ktorého s čistou - náhodou, privialo more, odvtedy sa do nej zamiloval, pričom začína jej diktovať život, že sa cíti ako kus - nábytku... G-A-R-B-O je geniálna, podáva fenomenálny vysilujúci a strhujúci výkon mladej ženy, ktorá si prežila svoje, má krvacajúce srdce, pričom nemôže sa vyrozprávať ani jednému z pánov, ktorí majú svoje muchy, ale len ťažko, by mohli rozumieť, čo akurát, prežíva... A-N-N-A, t.j - Greta Garbo, je mi O--S--O--B--N--E, extrémne sympatická, lebo viem, že dnes, sotva jestvuje, čoby len vláskom, podobná - JEJ.(25.3.2016)

zajímavá atmosféra, pozoruhodné herecké výkony (pro mě zvlášť M.Dressler), příběh, u kterého jsem se ani dnes nenudil, jen - jako u každého filmu s Gretou Garbo - mi připadá, jako kdyby z konečného filmu byly vystříhány některé scény tak, aby celkové délka nepřesáhla 90 minut, občas děj prostě nějak podivně "poskočí", občas je chování postav poněkud nepochopitelné...(20.6.2006)

Nevím, jestli byla "Anna Christie" natáčena podle původní divadelní hry, jisté parametry ovšem v tomhle ohledu snímek vykazuje. Nepřekvapí tudíž velmi dobré herecké výkony ústřední čtveřice, na nichž je film především postaven. Až mě překvapilo jak mě osudy jejich postav zaujaly. A vůbec, celkově je nuzné prostředí nasávající spodiny z přístavního mola podáno velmi přirozeně a uvěřitelně. Samozřejmě, divák musí s ohledem na datum vzniku filmu vědět "do čeho jde" a udělat tedy jeho směrem bud' vstřícný krok vpřed, nebo rázné čelem vzad. I když, je zřejmé, že podobné filmy jsou spíše vyhledávaným artiklem, než hromadně nabízeným zbožím = pochybuju tedy, že by se film dostal přímo do rukou "člověka nepovolaného". Hlavním kladem filmu zůstává božská Garbo, před jejímiž zasmušilými pohledy a hlubokým, zastřeným hlasem, alespoň pro mně není úniku. Greta Garbo s odleskem raněné sebedůvěry v očích anděla s planoucími křídly.(24.3.2006)