Anna Christie

Anna Christie

USA, 1930, 89 min

Clarence Brown

Frances Marion, Eugene O'Neill (divadelní hra)

William Axt

Kostýmy:

Adrian

Komorní drama tří postav řešící vztah mezi otcem, dcerou a jejím přítelem, to celé v ponuré až depresivní atmosféře a v téměř klaustrofobickém lodním prostředí. Divadelně pojatý příběh o věčném hledání člověka po smyslu existence a žití ve vztahu k sobě samému i druhých. Greta jako vždy kouzelná, krásná archaická záležitost pro labužníky.(7.9.2007)

Prostý příběh o nesnadném kotvení mezi skalisky pokrytectví, jež nejlépe vystihují slova Annina otce, tolerujícího zlo, jen nebude-li vysloveno, tj. nedozví-li se on o něm. Tato malá přístavní romance mne okouzlila svou neokázalostí a vtipem. Je jednoduchá, nečpí tragikou vypůjčenou ze slavných knih a spíše než šarm má šmrnc. Měl jsem dojem, že se přede mnou rozvíjí příběh, který bývá v námořnických románech odbyt jednou větou („Nepovedla se.“), která vždy zamaskuje duši, překážející v těchto odstředivých žánrech. I Anna Christie je vlastně kýč, ale jak napsal Václav Navrátil: „Láska stojí i za kýčařský motiv. Proč by také ne! Neboť co jiného je stud za kýč než náš pocit méněcennosti? Kdybychom byli silni, nehanbili bychom se za kýč. Neboť stud je strach a trest za nedostatek nadšení a síly.“(28.3.2011)

Greta Garbo je efektívna vo svojom prvom nahovorenom filme. Film samotný je skôr statický. Bol natočený podľa divadelnej hry Eugene O´Neilla. Bol natáčaný simultánne aj v nemeckej verzii, s Garbo a inými odlišnými hercami. Niektorí považujú nemeckú verziu za lepšiu. Nemecká verzia bola režírovaná Jacquesom Feyderom a trvá 82 min. Predtým bol tento film točený v roku 1923 s Blanche Sweet.(5.10.2011)

To se vlastně ani nedá rozumně hvězdičkovat. V dnešní době nekoukatelná, neskutečně přehrávaná nuda, s fešnou Garbo, která se klátí jak hrdinky mých filmů z The Movies. Ale odstřelte to, když to v oné době byla špička... :-) Historik bude onanovat, teenagerovi bych spíš doporučil i tu šílenou Fantastickou čtyřku.(21.3.2006)

Niektoré diela zlatého Hollywoodu zostarnú podstatne rýchlejšie než tie druhé. Pokiaľ len odrozprávate divadelné story, nesmiete servírovať suchú, scenáristickú smiešnu kontinuálnosť triviálneho príbehu a slepo veriť hviezdnym pohľadom zainteresovanej Grety. Ale tak Garbo bola kosť, síce si nevedela vyberať tak kvalitné scenáre než Bergmanová, ale bez nej by vlastne nebolo ani čo hodnotiť...(14.8.2014)