poster

Anna Christie

 • anglický

  Anna Christie

Drama

USA, 1930, 89 min

Režie:

Clarence Brown

Scénář:

Frances Marion, Eugene O'Neill (divadelní hra)

Hudba:

William Axt

Kostýmy:

Adrian
(další profese)
 • Petkon
  ****

  Komorní drama tří postav řešící vztah mezi otcem, dcerou a jejím přítelem, to celé v ponuré až depresivní atmosféře a v téměř klaustrofobickém lodním prostředí. Divadelně pojatý příběh o věčném hledání člověka po smyslu existence a žití ve vztahu k sobě samému i druhých. Greta jako vždy kouzelná, krásná archaická záležitost pro labužníky.(7.9.2007)

 • vypravěč
  ****

  Prostý příběh o nesnadném kotvení mezi skalisky pokrytectví, jež nejlépe vystihují slova Annina otce, tolerujícího zlo, jen nebude-li vysloveno, tj. nedozví-li se on o něm. Tato malá přístavní romance mne okouzlila svou neokázalostí a vtipem. Je jednoduchá, nečpí tragikou vypůjčenou ze slavných knih a spíše než šarm má šmrnc. Měl jsem dojem, že se přede mnou rozvíjí příběh, který bývá v námořnických románech odbyt jednou větou („Nepovedla se.“), která vždy zamaskuje duši, překážející v těchto odstředivých žánrech. I Anna Christie je vlastně kýč, ale jak napsal Václav Navrátil: „Láska stojí i za kýčařský motiv. Proč by také ne! Neboť co jiného je stud za kýč než náš pocit méněcennosti? Kdybychom byli silni, nehanbili bychom se za kýč. Neboť stud je strach a trest za nedostatek nadšení a síly.“(28.3.2011)

 • Svadbos
  ***

  Greta Garbo je efektívna vo svojom prvom nahovorenom filme. Film samotný je skôr statický. Bol natočený podľa divadelnej hry Eugene O´Neilla. Bol natáčaný simultánne aj v nemeckej verzii, s Garbo a inými odlišnými hercami. Niektorí považujú nemeckú verziu za lepšiu. Nemecká verzia bola režírovaná Jacquesom Feyderom a trvá 82 min. Predtým bol tento film točený v roku 1923 s Blanche Sweet.(5.10.2011)

 • Cival
  ***

  To se vlastně ani nedá rozumně hvězdičkovat. V dnešní době nekoukatelná, neskutečně přehrávaná nuda, s fešnou Garbo, která se klátí jak hrdinky mých filmů z The Movies. Ale odstřelte to, když to v oné době byla špička... :-) Historik bude onanovat, teenagerovi bych spíš doporučil i tu šílenou Fantastickou čtyřku.(21.3.2006)

 • MikO_NR_1909
  ***

  Niektoré diela zlatého Hollywoodu zostarnú podstatne rýchlejšie než tie druhé. Pokiaľ len odrozprávate divadelné story, nesmiete servírovať suchú, scenáristickú smiešnu kontinuálnosť triviálneho príbehu a slepo veriť hviezdnym pohľadom zainteresovanej Grety. Ale tak Garbo bola kosť, síce si nevedela vyberať tak kvalitné scenáre než Bergmanová, ale bez nej by vlastne nebolo ani čo hodnotiť...(14.8.2014)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace