Reklama

Reklama

Spartakus a jeho příběh. Po pár měsících od první vzpoury měl bojeschopnější muže než římské impérium. Spartakus se narodil jako otrok a již jako malý chlapec byl prodán na práci v kamenolomu, kde zažil jen dřinu, hlad, nelidské zacházení a smrt. Vykoupí ho Lentulus Batiatus, majitel gladiátorské školy. Spartaka čekají boje na život a na smrt pro pobavení svobodných občanů. Otroci se však pod jeho vedením osvobodí. Založí tábor, osvobozují další a učí je bojovat. Spartakus se ve škole zamiloval do krásné otrokyně Variny, která cestou k novému pánovi rovněž uprchla. Nyní se znovu setkávají jako svobodní lidé. V Římě chtějí otroky zkrotit, ale nejsou tak jednotní. Marcus Publius Glabrus, velitel římského městského vojska, je vyslán vzpouru potlačit. Jeho vojáci jsou však pobiti a Glabrus poslán zpět do Říma se vzkazem, že vzbouřenci od Říma chtějí jen svobodu a možnost dostat se ze země.
Římské impérium vysílá další vojska, ale ta jsou také rozprášena. Spartakus pokračuje k přístavu a po cestě osvobozuje další otroky. Již za ním stojí tisíce. Po pár měsících od první vzpoury má bojeschopnější muže než římské impérium. Spartakus osloví fénického vládce. Chce po něm lodě, aby se svobodní otroci mohli dostat z Itálie. Když však dorazí na pobřeží, zjistí, že Féničané utekli. Crasus je podplatil. Začne vymýšlet nový plán. Dojde mu, že Crasus chce, aby táhl na Řím. Porážka armády otroků je pro něj otázkou osobní cti. Spartakovi i jeho mužům jde o svobodu. (Česká televize)

(více)

Recenze (31)

Ruut 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Tenhle kousek patří do uznávané stáje dokumentů BBC, ale tentokrát pokulhává za kolegy o dost. Když srovnám Spartaka s např. Poslední dny Pompejí či s Koloseum stejné televize, tak je to jako srovnávat velkofilm s televizní inscenací. Výprava je nesrovnatelně slabší. A příběh hraného dokumentu je povážlivě řídký s minimem faktů. Nevím proč se vůbec honosí přízviskem dokumentarní. ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Poměrně slušný hraný dokument. O touze po svobodě. O cestě lemovanou bojem za život, která má však zcela jiný a nevyhnutelný konec. Rozhodně si nepředstavuji starověkého válečníka jako nabobulovaného kulturistu, kterak po tom touží současní diváci. Anthony Flanagan tak není špatná volba pro roli Spartaka, muže který tolik vyděsil Řím. Konec byl nevyhnutelný. Ale ta odhodlanost a statečnost, se kterou odolávali přesile je fascinující. Bohužel někdy vede cesta přes boje a války, aby se jedinci pokusili dosáhnout své jediné touhy. Překonat strach a postavit se výzvám. Čelit a bojovat za svůj život. Za život, který chceme a ne, který je nám vnucován a předurčován. Mír, svoboda, lidskost. Svůj kousek štěstí potřebuje každý. Tak přestaňme být otroky! A staňme se svobodnými lidmi! ()

Reklama

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Celkem zajímavý dokument, ale v rámci BBC produkce poněkud slabší. Samozřejmě nebyl špatný, ale BBC dělá lepší dokumenty. I tak se mi to ale líbilo moc. Prospělo tomu, že to bylo natočenou hranou formou, byly v tom normální herci a mělo to normální scénář. Z dokumentu jsem se nově dozvěděl jen několik málo detailů, takže to nic moc nového nepřineslo. Výprava celkem ujde, ale v porovnání s jinými podobnými projekty mi to přišlo mnohem chudší, takže celkově tak za 75%. ()

laepus 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Povedené, historicky věrné podání asi nejslavnějšího vzbouřence v dějinách (nejen Říma). Vadou na kráse je v tomto díle jeho počítačová nedotaženost - bitvy prostě působí hodně chudým televizním dojmem, jakoby BBC své rozmnožovací počítačové triky vyplýtvala všechny jen na Attilu. Ale Spartakus je sympaťák, Crassus je dobrý slizoň a to hlavní poselství tam je. Nečekejte Kubricka, ale klasické poctivé dokudrama bíbísí. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Predstaviteľ Spartaka tu vôbec nevyšiel, nezdá sa, že by tento herec vôbec trénoval, aby vyzeral ako gladiátor. Celkovo z edície Válečníci je toto výrazne najslabšia časť, hoci zo zaujímavého prostredia. Ale od začiatku to pokulháva na popise gladiátorských hier, kde podľa tvorcov takmer vôbec nešlo o smrť. V čase Spartaka ale už dávno tieto hry boli krvavým divadlom, viac než bolo ukázané. Popis Spartakovho povstania bol ale znázornený vcelku trefne, čím sa dostáva táto časť aspoň do priemerných vôd. ()

Galerie (6)

Reklama

Reklama