Válečníci

Napoleon Bonaparte (E01)

(epizoda)

Vojenská a politická kariéra francouzského generála a císaře, kterého se bála celá Evropa. Napoleon byl takzvaný malý – velký muž a nesmazatelně se vepsal do dějin celé Evropy. Statečný válečník a někdy i moudrý muž. Francouzský generál a císař Napoleon Bonaparte (1769–1821). Jeden z největších vojevůdců světa. Z mladšího důstojníka francouzské armády se vypracoval na francouzského panovníka. Vedl Francii v mnoha úspěšných taženích. V roce 1812 ovládal nebo měl pod kontrolou větší část Evropy. Při tažení do Ruska se nejprve jeho vojsku dařilo, ale pak jej zaskočila zima a musel ustoupit. Nakonec utrpěl katastrofální porážku. Z původních cca 500 000 vojáků jich zůstalo asi 50 000. Tato porážka byla začátkem Napoleonova konce. O dva roky později přitáhly ruské, pruské a rakouské jednotky do Paříže. Napoleon musel abdikovat a odejít do exilu na ostrov Elba. (Česká televize)

PaRi

Jako bytostný dokumentarista mám s tímto formátem problém. Dokumentem bych to nenazval, protože je to hraný film, ale na hraný film je to zase velmi chudý a s nepříliš dobrými hereckými výkony. Nemám prostě rád tohle míchání žánrů do úrovně, že to není ani kočka ani pes spíš nějaký kočkopes. K čemu navíc se pouštět tímhle kočkopsem do tématu, které bylo bezpočtukrát natočeno v hrané podobě i v dokumentární při dodržení žánru? Jaký to má smysl? Dvě hvězdičky za snahu o trochu jiný pohled, který ale podle mne nevyšel. ()

čolek

Jako zajímavý, ale mnohem zajímavější by byl seriál popisující Napoleonův život od akademie po nástup na trůn, anebo klidně celý život, to už je fuk... Jedná se o dokument o několika (sic důležitých) dnech Napoleonového života, nic víc, nic míň... ()

Ellush

Tohle mě vážně chytlo. Bylo to zajímavé, napínavé, originální... a přesto se podařilo neudělat z toho bulvární splácaninu. Vážně povedené, těžko bych hledala charizmatičtějšího Napoleona než byl Tom Burke. Tady měli tvůrci zkrátka cit a šťastnou ruku. ()

Merenre

To, že se tvůrci rozhodli zaměřit na napoleonův vzestup rozhodně oceňuji. O tom ostatním už toho ostatně bylo nakecáno až až, takže je to takové svěží, i když to působí trochu useknutě - jako nějaký úvod, ale povedený v rámci daných možností, rozpočtu apod. ()

Išak

Určitě nejlepší díl celé šestidílné série.O období Napoleonova života, ktrerý popisuje tenhle dokument jsem, přiznám se, nevěděl ani ťuk.Puvodně jsem myslel, že díl začne někde od italského tažení.Na to se však ani nedostalo.To ale vůbec nevadilo.S mírou překvapení rostla i má spokojenost. ()

padlar

Zatím první díl z celé série, který jsem viděl. Přiznám, že z něj mám obojaké pocity. Zaujalo mě, že děj se odehrává v podstatě na počátku Napoleonovi kariéry, o které jsem doposud nevěděl zhola nic. Líbilo se mi až naturalistické vylíčení té doby. Také bitevní sekvence jsou na výši (např. šavle zaseklá v lebce, stála za to). Co mi ale vůbec nesedlo, byl herec, který hrál Napoleona. Nehrál špatně, to ne, ale takto si prostě Napoleona nepředstavuji. ()