Bitva o Hill 60

Beneath Hill 60

Tichá vojna

Drama / Historický / Válečný

Austrálie, 2010, 122 min

Australani nebyli žádní přizdisráči.Hlína (doslova) by byla,kdyby jim to tam práskli na Silvestra.Nepamatuju kdy sem naposled viděl tak dobrý ratatata-bum film.Milostná linie nebyla vůbec otravná,ba naopak působila osvěžujícně a člověk aspon' na chvilku nemusí myslet na tu špínu a dřinu kolem.Plus krásná hudba a příjemné obsazení.Kopem! http://www.youtube.com/watch?v=BMa5SgNza5w(7.2.2011)

Co si budeme povídat, filmů, které se věnují první světové válce je pramálo, a když jsou povedené tak jsou cennější než zlato, Hill 60 mě přesvědčil o svých kvalitách svým surovým zobrazením jak zákopové tak i havířské války. Muselo to být zvláštní cítit v Londýně nebo v Dublinu vůni tak velké exploze z evropského bojiště. Film je dost napínavé drama i přesto, že je o kopání v podzemí většinu času. Pro člověka se strachem ze stísněných prostor to musí být až hrůzostrašné a realistické během toho filmu. Musím vyzvednout kameru, herecké výkony a především skutečný příběh podkreslený vynikající hudbou od Cezary Skubiszewski.(21.7.2011)

Západní fronta léta páně 1916, Velká válka už trvá dva roky a vybírá si svou krutou daň. Pod zákopy nesmiřitelných soupeřů se vede trochu jiný střet, v podkopech a tunelech zuří tichá válka nervů a nepřítelem všem je i nevyzpytatelná příroda. Film Jeremyho Simse stírá vrstvu prachu, kterou zapadla tato polozapomenutá kapitola tragických lidských dějin, od níž nás už dělí takřka 100 let. Jasně se ukazuje, že našinci nejsou první, kdo se vyznal ve zručném tunelování. Hrdiny příběhu jsou příslušníci první australské tunelářské roty, kterou vede zelenáč demoliční expert důstojník v záloze Oliver Woodward (Brendan Cowell). Nový poručík si musí získat své ostřílené veterány, kteří mu zpočátku nedůvěřují, a času na vzájemné z žití jim neúprosná realita moc nevěnuje. Sapéři jsou totiž převeleni z Francie do Belgie, kde mají za úkol chránit systém tunelů, jenž mají být použity v nadcházející ofenzívě. Zdatným sokem se jim stane důvtipný německý šikovatel Karl Babek (Kenneth Spiteri). Klaustrofobickou tíživou atmosféru zdařile navozují povedené kulisy stísněné temné tunely a všudypřítomné špína a bláto. Děj dobře zvládá střídání tempa, kdy prchlivé momenty klidu a bezpečí jsou střídány vypjatými okamžiky války. Malý film o velkých činech.(26.4.2014)

Kdo by si byl pomyslel, že Australané podchytí atmosféru první světové na "západní frontě" tak fundovaně. Film, od kterého jsem nejdřív čekal kýbl nudy v jakýchsi šachtách a kecání o bitvě tam venku, mě z tohoto očekávání vyléčil hned v prvních minutách. Nyní je Beneath Hill něco, co každému vyprávím a vypadám pak jako člověk, který se vyzná i v těch nejmenších detailech strategie zákopové První světové války.(19.5.2011)

Předlouhý úvod, v kterém se nic ohledně Kóty 60 nestane. Už tak temné tunely, všudy přítomná špína naznačují, že pod onou Kótou to bude asi o dost horší. Taky že jo... Škoda, že se film zde neposunul o něco dříve. Z práce tunelářů toho moc neuvidíme. Spíše jen odposlouchávání a hlídání ptáčka v kleci, jestli náhodou neexnul. Musel to být humus, a já bych se pod německé ležení rozhodně nesnažil dobrovolně podkopávat... O to víc žasnu nad tím, že film je založen na skutečných událostech a australští kopáči byli machři. Kopat v takových podmínkách muselo byt jak o fyzické, tak i duševní zdraví. Z výčtu dvou hodin, kdy silnější chvíle střída vícero těch slabších, dávám 3*.(9.1.2013)

• - Oliver Woodward, kterého hrál Brendan Cowell, byl za službu v První australské rotě vyznamenán vojenským křížem prvního stupně. Stal se jedním z pouhých čtyř Australanů, kterým bylo toto vyznamenání přiděleno. (Terva)

• - Drevená skrinka, ktorú vo filme vyrobil Tiffin pre kapitána Olivera Woodwarda (Brendan Cowell), skutočne vznikla v zákopoch počas prvej svetovej vojny a stále je vo vlastníctve rodiny Woodwardovcov. S jej súhlasom ju mohli tvorcovia použiť vo filme. (beso74)

• - Scény z Austrálie i Belgie byly natáčeny v Townsvillu v Austrálii a v jeho přilehlém okolí. Scény z podzemí byly natáčeny 'indoor' v umělých tunelech zkonstruovaných přímo pro film (z finančních a bezpečnostních důvodů). (Dzegr)