Bitva o Hill 60

Beneath Hill 60

Tichá vojna

Drama / Historický / Válečný

Austrálie, 2010, 122 min

Filmů o I. světové válce není zrovna mnoho, proto jsem uvítala toto podařené australské drama. Důlní inženýr Woodward velí rotě tunelářů, kteří tajně podkopávají německé frontové linie. Chystají se pomocí velkého množství trhavin odpálit místo s velkou kumulací nepřátel. Stísňující atmosféra úzkých temných podzemních chodeb, kterými museli tuneláři postupovat co nejtišeji, aby je neuslyšeli němečtí vojáci ve vrstvě nad nimi, mi připomněla taktéž výborný německý film Das Boot. A také se mi líbilo, že anglicky hovořící vojáci mluvili ve filmu anglicky a Němci německy. V novějších válečných filmech mluví zpravidla všichni anglicky a to podle mně nepůsobí dost autenticky a věrohodně. Nesmím zapomenout ani na působivou hudbu, která atmosféru filmu skvěle doplňovala.(2.11.2013)

S přehledem natočené válečné drama o mě nepříliš známém aspektu vedení války. Klasické schéma nedůvěry v nového velitele umě spojené s flashbacky do minulosti vytvářejí atmosferickou podívanou , založenou na skutečných událostech 1. WW. Perfektně se filmařům podařilo navodit atmosféru stísněnosti a klaustrofobie kopaných tunelů, která spolu s soudržností a kamarádstvím jednotky australských "horníků" výrazně přispívá ke kvalitám filmu. Holt pár australských krys Němcům pořádně zatopilo....(4.8.2011)

Válečný film, kde sice nejde v první řadě o samotné válčení, ovšem to mu neubírá na napětí. Ba naopak. Stísněné šachty jako byste měli všude kolem sebe. Já osobně jsem ještě žádný snímek na téma tunelování ve válce neviděl, ale i kdyby už někdo na podobný narazil, tak po shlédnutí tohoto si troufnu tvrdit, že nemůže být zklamán. A kdybych měl vypíchnout jednu jedinou věc, byla by to sakra povedená hudba. Nemám pocit, že by to bylo uplně na čtyry hvězdy, ale při třech taky nemám až tak čistý svědomí. 70 % Oblíbená část- rugby(27.6.2011)

O tom, že tunelování není žádná prdel, by i dnes mohl zasvěceně povyprávět nejeden bahamský exulant. A co teprv za krajně ztížených pracovních podmínek, kdy se musel zchvácený havíř od protinožců lopotit s krumpáčem a lopatou po pás v bahně v temné, úzké štole a bál se přitom i hlasitěji pšouknout, aby jej naslouchající Jerry výbušně neatomizoval i s věrným přítelem kanárkem a oblíbenou krysí rodinkou na dřevěné uhlí. Celé se to navíc obešlo bez patetického a patriotistického žvanění, salutování rozstříleným vlajkám a obdobných blicích rekvizit, které s takovou oblibou servíruje produkce z jů es ej.(23.7.2014)

Řeknu vám, že ten australskej přízvuk je fakt děs běs, chvilkami jsem je radši ani neposlouchal. Trošku mi vadily zbytečný flashbacky do "minulosti", který vlastně neměli žádnou vypovídací hodnotu, ale to je asi tak vše, co by se dalo vytknout. Parádní válečné drama, které se sice rozjíždí až v půlce filmu, ale i tak působí hodně věrohodně, krvavě, zabláceně a mokře. 75%(14.1.2013)

• - Scény z Austrálie i Belgie byly natáčeny v Townsvillu v Austrálii a v jeho přilehlém okolí. Scény z podzemí byly natáčeny 'indoor' v umělých tunelech zkonstruovaných přímo pro film (z finančních a bezpečnostních důvodů). (Dzegr)

• - Oliver Woodward, kterého hrál Brendan Cowell, byl za službu v První australské rotě vyznamenán vojenským křížem prvního stupně. Stal se jedním z pouhých čtyř Australanů, kterým bylo toto vyznamenání přiděleno. (Terva)

• - Herec Hugo Weaving měl ztvárnit postavu Olivera Woodwarda, ale kvůli své klaustrofobii odmítl. (Dzegr)