Bitva o Hill 60

Beneath Hill 60

Tichá vojna

Drama / Historický / Válečný

Austrálie, 2010, 122 min

Průměrné válečné drama, které však přináší nový a zajímavý pohled na bahnité zákopy 1. světové války. Filmu nechybí napětí, životy tunelářů jsou dobře převyprávěny a herecké výkony jsou uspokojivé, přesto se nejedná o kdejaké veledílo. Mohlo zde být víc akce a méně šeptání v bahně, ale to už bych chtěl asi od Australské kinematografie moc. Za unikátní a nikoho neurážející film, který ukazuje podstatu světové války, dávám 65%(4.2.2012)

Zajímavý edukativní snímek o ne zcela známých aspektech první světové války. Zaujali mě 17letý Harrison Gilbertson (nezletilý kluk Frank Tiffin, trpí posttraumatickým válečným stresem), Kenneth Spiter (Němec Karl Babek, který upozorňuje na blížící se Australany) a Mark Cole Smith (Billy Bacon, umírá při záchraňování druha).(6.9.2015)

Tento film mi na vlastné počudovanie priniesol samé pozitíva. Určite to bola dobre vedená výprava medzi jednotlivé vojenské jednotky a okupované územia ako aj príjemne ponúknutie austrálskeho prostredia. Najviac sa ma však dotkla výborná dramaturgia, ktorou som ostal zaskočený hneď zo začiatku. S obavou som čakal do kedy táto napätá atmosféra vydrží. Ani po ďalších pribúdajúcich minútach nepovolila skôr naopak z klaustroboficky nebezpečných priestorov sa preniesla na ešte nebezpečnejšie vojnové pole. Celkom dobre zapadlo aj odľahčenie situácií prenesením deja do civilného života, ktoré režisér nenechal napospas, ale aj tam zapojil svoju precíznosť. Všetko to do seba zapadalo a aj keď sa tam neobjavili žiadni známi herci, pôsobilo to ozaj reálne. A nakoniec to bolo pre mňa aj zaujímavé poučenie, pretože zákopovej stratégii v prvej svetovej vojne som vôbec nevedel. Takže zaslúžené 80%.(19.11.2012)

Filmy z 1. svet. vojny nie sú celkom bežné a preto som po príchode tohto nenápadného austrálskeho filmu spozornel. Náhodou som mesiac pred tým pozeral na čt2 dokument 1. svet. vojna vo farbe a najviac ma zaujalo rozprávanie o vzájomnom podkopávaní a snahe vyhodiť do vzduchu jeden druhého. Presne o tomto, i konkrétne o najväčšom výbuchu v histórii vojny vyvolanom človekom je tento film. Tvorcovia na to išli skvele, scény frontu sú správne bahnité a špinavé a podzemné razenie tunelov má tú správnu atmosféru. Jediné mínus, ktoré ma napadá je, že nemecká strana sa hlási k slovu až od polovice filmu a nemá toľko priestoru. Práve to vzájomné "oťukávanie" je najnapínavejšie a je tým najlepším korením pre film. Škoda, že ho tvorcovia neokorenili viac. Film je naozaj špičkovo ozvučený, na kvalitnom domácom kine si ho užijete, guľky lietajú jedna radosť a pri výbuchoch budete mať pocit, že ste vyleteli aj s vlastným barákom...Skvelý vojnový film bez zbytočného heroizovania a príkras, ktorý má čo povedať a je výbornou lekciou z dejepisu. Aj takto sa bojovalo, bratia moji...80%.(5.7.2011)

• Autogram

Podzemná vojna ma neoslovila a moja averzia k vojnovým filmom sa prejavila naplno, keď sa v tomto filme svetlé exteriéry bojiska vymenili za uzavreté chodby so zhasínajúcim plameňom blikajúcej sviečky. Záverečný pársekundový výbuch tiež nijako neoslní, skôr vyvolá otázku, či to bolo už naozaj všetko? Jednoducho dvojhodinová nuda.(13.11.2013)

• - Drevená skrinka, ktorú vo filme vyrobil Tiffin pre kapitána Olivera Woodwarda (Brendan Cowell), skutočne vznikla v zákopoch počas prvej svetovej vojny a stále je vo vlastníctve rodiny Woodwardovcov. S jej súhlasom ju mohli tvorcovia použiť vo filme. (beso74)

• - Příběh vychází ze skutečných událostí. (jurama525)

• - Herec Hugo Weaving měl ztvárnit postavu Olivera Woodwarda, ale kvůli své klaustrofobii odmítl. (Dzegr)