Muž na výpomoc

Scénografie:

Lawrence G. Paull

Kostýmy:

Richard Bruno

Vyzerá to ako debut Terencea Malicka, ale je to debut Petera Fondu. Čo to je? Nejaký Muž na výpomoc, pozná to niekto? No našťastie po uvedení v TV to už mnohí poznať budú a je dobre, že to nie je western pre každého. Bacha na plagát s mužmi tasiacimi zbrane, toto je úplne o niečom inom a mňa proste romantika v čisto chlapskom žánri vždy poteší a samozrejme aj tie chlapské drsňárny. 90 minút je tak akurát, aby sa správne naladený divák nezačal nudiť.(13.1.2019)

Ve své době byl Fondův režijní debut některými kritiky označován za prašivý hippie western. S posledními dvěma slovy souhlas. Jde vidět, že inspirace přišla z Easy Ridera a podobných filmů druhé půlky zlatých let šedesátých. Nikde žádné zbytečné násilí - vše se místo toho točí kolem vztahu tří úplně odlišných lidí. Akčních scén příliš nečekejte. Fonda natočil v první řadě syrové vztahové drámo s báječnou hlavní mužskou hereckou dvojicí, překrásnými záběry na potemnělou krajinu při západu slunce a geniálním soundtrackem (který se mi mimochodem nepodařilo nikde sehnat :-/).(2.2.2010)

• Martin741

ja teda nechapem preco to tu vsetci tak brutalne nadhodnocuju. Jo, ide o akysi hippie western, lenze po westernovej inflacii 60. rokov boli v 70s westerny mrtvy zaner, ani mlady Fonda na tom nic nezmenil. Debut Fondu je aj z reziserskej stranky plany, fakt ako pri debute reziser este nema skusenosti tak preco to doprdele tak nadhodnocujete ? Pre mna rovnaky level ako ten feministicky western Dzonny Gitar : 5 %(15.1.2019)

Melancholické existenciální westerny, to je moje gusto. Film v podstatě bez příběhu, o hledání místa ve svém životě, o hledání sebe sama a nalezení svých priorit. Na papíře to musí vypadat přímo parádně, a když bych film někomu vypravoval, bude to vlastně taky ohromně zajímavé. Bohužel, v nadstandardně silném zážitku mi zabránila formální stránka filmu. Problém první, až příliš experimentální střihové postupy. Mám rád snímky, ve kterých se pracuje se sekvencemi, které oddělují jednotlivé obrazy od sebe. Hired Hand je na podobném principu postavený a právě v těchto chvílích se uchyluje k postupům, které v extrémní formě vlastně definují formální postupy americké kinematografie na přelomu 60. a 70. let. Neustálá kombinace prolínaček, transfokátorových nájezdů, zpomalovaček a mrtvolek. Takhle zkoncentrovaný mix najdete v jiném filmu asi dost těžko. Použitá forma byla pro mě ale natolik extrémní, že mě z prožitku filmu spíše vytrhávala (kombo mrtvolka, prolínačka do další mrtvolky, která se následně "odpauzuje", to je opravdu brutus). Problém druhý, nejednotnost vizuálního podání. Jakoby sám film tápal, jak chce pro diváka vypadat. V jednu chvíli je nádherně poetický, Zsigmondova kamera si přes dlouhé sklo pohrává se světlem a v kombinaci s hudebním doprovodem se divákovi tají dech. Jindy však bez větších okolků přechází do syrového snímání širokoúhlým objektivem přímo z ruky, poezie je ta tam a estetika snímku balancuje na hraně dokumentu. Hired Hand je zajímavý film, ze kterého je cítit tvůrčí svoboda a chuť experimentovat. Logicky to nesedne každému, ale i tak, už jen jako učebnice formálních postupů tehdejší doby, stojí za vidění. 6/10(16.9.2017)

Po šesti letech oživeno díky novému restaurovanému blučku s parádním obrazem a ohromně doceněno. Snese srovnání s nejlepšími revizionistickým sedmdesátkovými westerny, syntéza Zsigmondovy kamery a Langhornova soundtracku je stejně hypnotická jako Zsigmond - Leonard Cohen v McCabeovi. Ale není to zdaleka jen o tom, jeden z mála westernů, který staví do popředí a citlivě pracuje s tématem únavy kočovným kovbojským životem a silnou touhu usadit se, "mít svý jistý". Zároveň ale nerezignuje na klasické motivy chlapského přátelství. 9/10.(29.11.2016)

• - Název filmu se objeví až před závěrečnými titulky. (griph)