De Palma

Dokumentární / Životopisný

USA, 2015, 110 min

Jake Paltrow

Brian De Palma

Pro fanoušky De Palmy je shlédnutí dokumentu příjemnou povinností. De Palma, jedna z významných osobností Nového Hollywoodu a velký fanoušek Hitchcockovy filmařiny, tu vypráví příběh své kariéry, jak rozvíjel svůj styl a s čím se musel u většiny svých děl potýkat. Dlouhé retrospektivní interview uteče příjemně rychle.(3.12.2016)

Jedna kamera, jedna režiserská legenda a jeho příhody z natáčení. Nic víc není potřeba, protože De Palma by o své kariéře byl nejspíš schopen mluvit měsíc v kuse. Neřadím se mezi jeho největší fanoušky, ale jeho práci rozhodně dokážu ocenit a tento dokument je k tomu skvělý prostředek. Žádné rušivé elementy prostě hodina a tři čtvrtě průřezu De Palmovou filmografií s jeho komentářem, díky kterému se člověk dostane do zákulisí jeho tvorby, dozví se spoustu zajímavostí a De Palma občas přihodí i nějaký ten vtípek. V jednoduchosti je síla a tenhle dokument je toho zářným příkladem. 85%(20.12.2016)

Velmi zajímavé vyprávění super inteligentního režiséra, který ale narozdíl od svých hvězdných kolegů (Spielberg, Scorsese, Stone, Coppola) vždy trošku ostrouhal. Co však musím tomuto snímku vytknout je strašně lineární úhel pohledu. Je to vlastně jen hodinu a půl dlouhé De Palmovo vyprávění o jeho životě. Chci slyšet herce, režiséry a vůbec jeho kolegy, jak mluví o něm. Tohle je prostě málo. 70%.(30.11.2016)

Myslím, že snad není diskuse či sporu nad přínosem Briana De Palmy světově kinematografii, ale formát tohoto dokumentu, jedno velké interview, mi prostě nesedí. Povrchní, příliš... snadný a nekomplikovaný a zrovna De Palma úplně vybízí k trochu odvážnějšímu dokumentárnímu rámci a hrátkám s divákem. Filmový nadšenec (např. já) vždy ocení podrobný rozhovor s režisérskou hvězdou viděl-li alespoň polovinu jeho filmografie, ale obávám se, že ti ostatní budou uvidí jenom lehce senilnějšího dědu, který vzpomíná na staré dobré časy. 60 %(11.10.2016)

Koncepčně hodně blízko knižnímu rozhovoru Hitchcock - Truffaut, jen v rychlejší a light verzi. Projedou se chronologicky všechny zářezy ve filmografii a vyzobávají se z nich detaily nebo přidávají inspirativní dodatky, většinou k roli režiséra, studiovému systému a nejsilnějších vlivech (Hitchcock, Godard...). Pro ctitele De Palmy povinnost. Nejlepší Baumbachův film :)(7.5.2017)