De Palma

Dokumentární

USA, 2015, 107 min

Jake Paltrow

Brian De Palma

Koncepčně hodně blízko knižnímu rozhovoru Hitchcock - Truffaut, jen v rychlejší a light verzi. Projedou se chronologicky všechny zářezy ve filmografii a vyzobávají se z nich detaily nebo přidávají inspirativní dodatky, většinou k roli režiséra, studiovému systému a nejsilnějších vlivech (Hitchcock, Godard...). Pro ctitele De Palmy povinnost. Nejlepší Baumbachův film :)(7.5.2017)

Velmi zajímavé vyprávění super inteligentního režiséra, který ale narozdíl od svých hvězdných kolegů (Spielberg, Scorsese, Stone, Coppola) vždy trošku ostrouhal. Co však musím tomuto snímku vytknout je strašně lineární úhel pohledu. Je to vlastně jen hodinu a půl dlouhé De Palmovo vyprávění o jeho životě. Chci slyšet herce, režiséry a vůbec jeho kolegy, jak mluví o něm. Tohle je prostě málo. 70%.(30.11.2016)

De Palma vcelku uspokojivo spomína na vlastné tvúrčí počiny, sem-tam poodhalí špinavé zákulisné praktiky Hollywoodu a taktiež nezabudne vyzdvihnúť konkrétne sekvencie zo svojich filmov v kontexte Hitchcockovej tvorby. Pre umocnenie diváckeho dojmu odporúčam nasledovnú chlastaciu hru: panák po každom zvolaní "Holy mackerel!", scéne z Vertiga alebo čiernobielom archívnom zábere mladého De Nira.(20.9.2016)

Myslím, že snad není diskuse či sporu nad přínosem Briana De Palmy světově kinematografii, ale formát tohoto dokumentu, jedno velké interview, mi prostě nesedí. Povrchní, příliš... snadný a nekomplikovaný a zrovna De Palma úplně vybízí k trochu odvážnějšímu dokumentárnímu rámci a hrátkám s divákem. Filmový nadšenec (např. já) vždy ocení podrobný rozhovor s režisérskou hvězdou viděl-li alespoň polovinu jeho filmografie, ale obávám se, že ti ostatní budou uvidí jenom lehce senilnějšího dědu, který vzpomíná na staré dobré časy. 60 %(11.10.2016)

Pro fanoušky De Palmy je shlédnutí dokumentu příjemnou povinností. De Palma, jedna z významných osobností Nového Hollywoodu a velký fanoušek Hitchcockovy filmařiny, tu vypráví příběh své kariéry, jak rozvíjel svůj styl a s čím se musel u většiny svých děl potýkat. Dlouhé retrospektivní interview uteče příjemně rychle.(3.12.2016)