Staré pověsti české

Old Czech Legends

Animovaný / Loutkový / Historický

Československo, 1952, 91 min

Vynikající loutkový historický film, který měl pro mě v dětství a mládí téměř hororový nádech. Podobný pocit jsem měla vždy, když jsem si večer v posteli pročítala Erbenovu Kytici. Umělecké propojení Trnky s Trojanem bylo geniální. Hudba byla dramatická, někdy až psychedelická, a podtrhovala výborně atmosféru filmu. Cítila jsem zde vlastenectví, ale na 50. léta naštěstí zcela přirozené a nenutící. Jiráska jsem nikdy nedokázala moc číst. Hlasy tehdejších hereckých osobností také umocňovaly výjimečný zážitek. Je to asi nejlepší Trnkův film, co jsem viděla, a ráda se k němu vracím.(1.1.2014)

Z tohohle filmu mám vždy hrůzu z hudby a všech těch sborových písní... Celé je to vedené spíše jako loutkový horor, dnes bychom řekli fantasy příběh. Vždy, když ten film vidím, dýchá na mne pochmurnost, skoro depka, těžká nálada a atmosféra. Jistě, do určité míry je to chtěná stylizace, jak zobrazit dávné věky, ale přece jenom někdy je toho trochu moc někdy z toho mám pocit, jako když otevřete hrobku a dýchne na vás chlad věků a marnosti... Je to zkrátka takové těžké, kolosální až monumentální, možná špetička nadhledu a veselejších písní by tomu neškodila. Čímž neříkám, že jde o špatný film, mankote!(16.2.2012)

Pokud by se někdo chtěl seznámit se starými pověstmi českými, tohle není asi úplně nejlepší volba, protože film je více umělecký než popisný a z těch příběhů toho zase tolik chytnout nelze. Jednotlivé obrazy jsou ale prostě krásné a Jiří Trnka se nechal pohltit umělcem v sobě a podává příběh, který je nádherným splynutím s přírodou a s historií.(17.2.2015)

Opravdu krásně zpracované. Bál jsem se, že to bude příliš "umělecké", temné, nudné. A vůbec nebylo. Při čtení pověstí je hlavní pozornost věnovaná příběhům a rozhovorům, bez pořádného zasazení do doby. Tady je ale vše krásně zasazené do souvislostí prostředí, na pozadí příběhů vidíme oblékání, bydlení, řemesla, zábavu, život za těch časů, myšlení lidí (lesní panny, polednice, Perun). A to se moc povedlo. Snad jen ztvárnění Lučanů mi přišlo trochu přehnané, takové odjinud, spíš severské, ale ono je i to knižní líčení bitvy takové cizorodé... No a na závěr optimistický výhled do budoucna s malým králem Ječmínkem, s nímž zase bude dobře. Člověk si to nejlíp užije, když ty pověsti zná, film sám už moc nevysvětluje, někdy ani přímo nejmenuje (Kazi, Vlasta, Šárka), předpokládá, že to přeci každý zná. Což byl v době vzniku fakt, od té doby oblíbenost Jiráska dost upadla. Je to zřetelné i z mnoha zdejších komentářů; platí tu pravidlo: v národních pověstech se neorientuju = hodnotím nízko. Navíc tu do toho dokonce někdo v komentářích míchá i politiku - to je přeci absurdní myšlenka: zemědělský ráz středověké společnosti je prostě fakt a Křesomyslova zlatá horečka zas klasické téma, narychlo vzpomenu třeba krále Midase). Trnkův film je čisté odvyprávění části díla Jiráskova. A málem bych zapomněl zmínit špičkové herecké obsazení - ale to nakonec vidíte nahoře sami, ta jména mluví sama za sebe.(14.2.2012)

Naše minulost byla opravdu hodně hodně temná. Z naprosté psychedelie a chaosu vzešly národové slovanští, zejména pak kmen Čechův. Hudební doprovod vrhá diváka do temných vod beznaděje i mystiky a je to opravdu drsné (i když některým to může přijít i k smíchu). Lucká válka je samozřejmě vrcholem filmu. V každém případě je to velmi odvážné zpracování, rozhodně jen pro dospělé. Zlatý fond české kinematografie.(27.2.2011)

• - Film získal Stříbrného lva v Benátkách v roce 1953, Cenu švýcarské filmové kritiky ve stejném roce a Velkou cenu v kategorii loutkových filmů v Montevideu v roce 1954. (Teres)