Staré pověsti české

Old Czech Legends

Animovaný / Loutkový / Historický

Československo, 1952, 91 min

Seriózní komentář je možné dodat až po té, co odvane současná kauza, která člověka dusí. Skoro tak silně a nezvratně jako třená bábovka. Ale i tu bábovku lze pořešit například koflíkem bílé kávy, takže ono to půjde i s linkou Trnka/Jirásek. Nakonec.(13.8.2015)

The best of J.Trnka and A.Jirasek. Kdo by neznal ty staré české příběhy pohanského dávnověku o praotci Čechovi, o Bivojovi, o Libuši a Přemyslu Oráčovi, o dívčí válce, o Horymírovi, o Čestmírovi, o bojích s Lučany atd. Navíc tak skvěle namluvené tehdejšími českými hereckými esy. Jako malý kluk jsem je měl strašně moc rád. Titulu se navíc dostalo mezinárodního uznání a především velkého množství festivalových cen. No co prostě naše národní tradice navíc spojená s takovými výtvarníky jako byli M. Aleš a J. Mánes. Určitě jeden z nejlepších loutkových filmů oněch nepopulárních padesátých let, se skvělými koment našich předních národních nebo zasloužilých divadelních umělců. Jiří Trnka Walt Disney Východu jak mu také bylo mnohými kritiky tenkrát přezdíváno.(28.5.2006)

• brit84

Na moje gusto trochu moc zpívání a málo povídání. Jako cizinec bych se o českých pověstech nedozvěděl nic.(7.2.2010)

Hlasy předčítajících herců jako by vystupovaly z pradávné minulosti. Práce s loutkami, světlo a stín...hutná atmosféra naší minulosti jako by se zjevovala v černém dýmu ohniště... (ale mohlo to být trochu delší...)(8.7.2012)

Zatracovat Jiráska znamená povznést Trnku? Nebo je to naopak: Povznášet Trnku znamená docenit Jiráska? Buď jak buď: souhra poutavého námětu, kouzlo tehdy objevovaných nových možností animovaného filmu i jedinečné prolnutí autorské i scénáristické invence s režisérskou a výtvarnickou tvořivostí spolu se špičkovým hereckým obsazením stojí u zdrojů úspěchu, jehož nadčasovost nepopírá nikdo ze zasvěcenějších diváků. Jak je krásné být dospělým dítětem s hravou imaginací, která jen dále rozmnožuje trvání prchavého světa naivní romantiky našeho nejútlejšího dětství!(17.9.2007)

• - Film získal Stříbrného lva v Benátkách v roce 1953, Cenu švýcarské filmové kritiky ve stejném roce a Velkou cenu v kategorii loutkových filmů v Montevideu v roce 1954. (Teres)