Film zachycuje pohnuté období pronásledování církve v Mexiku v první polovině 20. století, kdy se lid postavil na obranu katolické víry potírané vládou tehdejší zednářské kliky podporované ze Spojených států. Bylo to hnutí takzvaných kristerů, jejichž název je odvozen od slov Viva el Cristo Re, zvolání, se kterým umírali mexičtí mučedníci, kněží i laici, a se kterým se tito povstalci pouštěli do boje proti vládním vojskům prezidenta Eliase Callese, jenž zavedl proticírkevní zákony, které potíraly dokonce i samotné konání bohoslužeb. Boj proti církvi, její autonomii a takzvaným primitivním pověrám se staly programem tehdejší vlády a byl uskutečňován s nevídanou důsledností a krutostí, takže tehdejšímu mexickému prezidentu vynesly přezdívku mexický Nero. Toto období, jež je málo známé a bylo již tehdy obratnou vládní propagandou značně zkresleno, zachycuje mexický film vůbec poprvé v naprosté věrnosti historickým faktům. Lidová vzpoura se začala roku 1926 a skončila, byť ne úplně, roku 1929 dohodou mezi Mexikem a Svatým stolcem, který tak chtěl zastavit prolévání krve. (oficiální text distributora)

muti

Mexický Divoký západ nie je žiadna sranda - ak vláda zatlači príliš, všetci tasia kolty. Dokonca aj kňazi. Neviem si predstaviť že by sa Slováci takto postavili s mečom v ruke voči komunistom. To dokážu asi iba hispanci na druhej strane zeme. Avšak násilie plodí násilie, verbuju sa všetci bojachtivi a boj za Boha dostáva úplne iný rozmer. V hre sú samozrejme aj Američania a ohrozená ropa. Skutočný príbeh. Ktorý je dobre vykresleny a človek získa nejakú predsavu čo sa tam vlastne dialo. Minutaz je dosť prísna, ale nie tak ako česká kritika na náboženské témy v kinematografii. Ako čítam pri podobných filmoch, mínusy sa dávajú predovšetkým za náboženské dialógy a témy, ktoré by chceli ľudia úplne skrtnut, najlepšie radšej vôbec nevysielat. ()

brasek

Z historického pohľadu zaujímavý snímok, ale z pohľadu príbehu nie príliš podarené. Nezainteresovaný divák sa sústredí na príbeh a bude sklamaný. Mňa zaujímal historický pohľad na dané veci a nebol som nejako nadšený. ()

PhantomPejvl

Když čtu některé komentáře ostatních uživatelů, tak hned vidím, že nepochopili jaké je poslání tohoto filmu. Záměr tvůrců nebylo natočit akční historický krvák, kde budou lítat střeva vzduchem a kde si pro samou akci ani neodskočíte na záchod aby jste nepropásli nějaký pořádný masakr. Film poukazuje na skutečnou problematiku v Mexiku, která tam byla na začátku 20. století. Já na ten film dlouho čekal a teď vidím že ne marně. Andy Garcia hrál výborně, já už ho skoro odepsal, ale vidím že ještě nepatří do starého železa. Shrnutí : film má nedostatky jako každý jiný, ale věrně popisuje skutečnou historickou událost, která se zhruba takhle nějak odehrála ve skutečnosti před bezmála 90ti lety. Kdo čeká akční biják má smůlu. Ten film má hloubku a to musíte pochopit. Obsazení včele s Andym výborné. Určitě se podívám znova. ()

hajner

Pozoruhodný film o revolúcii a boji kristerov s vládov. Dobrý nekomerčný pokus zo slušnou akciou. Našťastie mučedníctvo kňazov a kresťanské motívy neboli príliš prehnané, ba naopak v celom filme bola nadpriemerná akcia a ani neviem ako mi ubehli tie dve a pol hodky. Jediné čo mi bráni dáť 4* je až príliš sentimentálny koniec.Priveľmy hraný na city. ()

Ondrejekj

Skrze toto hodnocení se chci vysmát zaujatému Zeckovi a říct, že je mi jej líto 😃 Skvělý film. Identické zpracování, úžasné herecké výkony, film graduje a prostě to všechno funguje 😉 Doporučuji. ()