Malou Sáru Crewe (Shirley Temple) její otec, před odplutím do burské války, ubytuje v luxusním londýnském pensionátu pro mladé dívky. Otec pro své jediné dítě nešetří výdaji, a tak majitelka pensionátu rozhodne o jejím ubytování v nejlepším pokoji, který ji musí vyklidit dosavadní „královna“. Vztah majitelky k Sáře se změní na její oslavě narozenin, kdy přijdou zprávy z Afriky o zmizení kapitána Crewea. V obavě, že nedostane zaplaceno a bude tratit udělá ze Sáry služku. Sára je ponižována především od „královny“ a skamarádí se s další malou služkou, s její pomocí sleduje zprávy o vojácích, kteří se vrací domů. Jednou se jí podaří proniknout do nemocnice, kde jsou vojáci. Tam nalézá svého otce a potká i královnu Viktorii. (Jezinka)

sinp

Malá princezna Shirley Temple měla v časech největší slávy takřka neomezenou moc. Na place museli vznikat paradoxní situace, protože ta malá holka hýbala de facto celou produkční společností. Zůstalo s toho po letech něco? Neřekl bych, pár filmů hladoví senioři v Americe ještě možná vídají na obrazovkách. Jinak ale všechno spadlo do propadliště dějin a jen tak to nevyleze. Všichni ti pupkatí o tři generace starší manažéři, co Shirley obletovali do jisté míry promrhali její talent. Ač byla schopná herečka, nechali malou Shirley jen stále stejně tancovat, dosadili poslušného panáka (vždy buď rodič nebo jiný souputník) a šablonu vylepili sterilní a sladkou vatou. Neodolatelná malá Temple rozhodně byla, její filmy už nikoliv. Jenže v srdcích mnoha zůstane právě pro tu dneska už nevykouzlitelnou pohádkovou atmosféru, která všechny její filmy lemuje. Jen ať tam je, zapomenout na ní úplně by byla škoda. ()

xxmartinxx

Zremakeovat filmy Mary Pickfordové s Shirley Temple, tedy tentokrát s opravdovým dítětem, se zdá zpětně jako logický nápad, i když tenkrát to muselo působit dojmem svatokrádeže. Vzniká každopádně zajímavý paradox, kdy v jednom filmu imituje dospělá žena znepokojivým způsobem dítě, a v druhém dítě stejně znepokojivě imituje chování dospělé, nebo alespoň mnohem starší dívky, jak se Shirley pokouší být "velká herečka" ve svých jedenácti letech. Stejně jako u filmů Pickfordové platí, že tohle samotné už je jediný důvod, proč těm snímkům věnovat pozornost, tady snad ještě pro rané užití barvy. ()

Faramir

S dějem filmu mám spojenou hodně osobní vzpomínku - bylo mi 15, když jsem byl navštívit svého otce v nemocnici, nemohli jsme jej najít, až nás poslali na vrátnici, kde nám řekli, že nás k tatínkovi nemůžou pustit, protože leží na JIPce a právě zemřel. Dodnes se mi občas zdává o tom, že se po několika letech vrátil domů, protože to vše byl jen omyl a on pouze utrpěl ztrátu paměti... Málokdo rozumí malé princezně tak jako já... ()

raroh

Monarchistická, sentimentálně pojatá, propaganda, do níž hudbu dělal bratr sovětského hitmakera Dimitrije Pokrasse Samuel. ()

• Elizabeth Taylor viděla tento film jako sedmiletá na palubě lodi SS Manhattan, když odpluli z Anglie do Ameriky dne 3.dubna 1939 kvůli válce. Film ji doslova učaroval a po jeho skončení se otočila na svoji matku a pronesla slova, po nichž její matka tak toužila: „Mami, myslím, že bych asi chtěla být herečkou. Filmovou hvězdou! (Pavlínka9)