Žena z pátého patra

• Česko Žena z Latinské čtvrti (více)

Americký spisovatel Tom Ricks (Ethan Hawke) přijíždí do Paříže, aby byl blíž své dceři, která tam žije s jeho bývalou manželkou. Tom je úplně na mizině, a tak vezme místo jako noční stráž místního zločineckého bosse. Sedí v kanceláři v suterénu a jeho jediným úkolem je stisknout tlačítko, když zazvoní zvonek. Tom doufá, že díky klidné nenáročné práci se bude moci soustředit na svůj nový román. Když se seznámí s Margit (Kristin Scott Thomas), začne být však jeho život mnohem zajímavější. Tato tajemná a elegantní vdova stanoví pro jejich schůzky zvláštní pravidla: může se s ní vidět pouze v jejím bytě v pátém patře, přesně v pět odpoledne, dvakrát v týdnu. Tom se nesmí vyptávat na nic ohledně její práce nebo její minulosti. Brzy začnou umírat lidé z Tomova okolí a on začne věřit tomu, že do jeho života vstoupila temná síla, jež trestá všechny, kteří v poslední době udělali něco špatně. Když ho policie obviní, že zavraždil svého souseda, použije Tom své návštěvy u Margarit jako alibi. Jenže následně zjišťuje, že na této adrese žila jeho záhadná přítelkyně naposledy před patnácti lety… (HBO Europe)

Enšpígl

No moc se mnou ten film nemazlil, ale že by do mně hned vrazil naplno, to taky ne. Upřimně řečeno nevím co si o tom všem mám myslet. Tvůrci si z vysvětlováním čehokoli hlavičku příliš nelámali, to by možná nevadilo. Líbili se mně herecký výkony a ze scén nejvíc ta, kdy Kristinka dávala malou domů Ethanovi a měla přitom neskutečně rajcovní pohledy. Ovšem celkově na mně film působil jako kdyby utek z nějakýho imbecária. ()

maddy

Pokiaľ letným americkým blockusterom vyčítate priamočiarosť, tak si pozrite Woman In The Fifth a oceníte aj tú. Prvotriedne herecké obsadenie (vynikajúci Ethan Hawke a Kristin Scott Thomas) vo filme bez výrazného príbehu, bez atmosféry, bez napätia, bez humoru, bez tempa, bez (doplň ľubovoľné slovo). Po technickej stránke bez problémov (na snímaní ulíc a bytov sa ani nič pokaziť nedalo), ale inak neuveriteľne nezáživný film, ktorého "dej" neviem opísať ani v jednej jednoduchej vete a pri ktorom sa aj veľmi skromných 80 minút tiahne ako päťhodinový epos. Kameňom úrazu je, keď sa takýto príbehovo zle vystavaný, ľahko čitateľný film snaží tváriť hlboko sofistikovane a prehnane intelektuálne, nútiť diváka, aby si ho dal sám dokopy a rozmýšľal nad ním aj pri záverečných titulkoch, vo chvíli keby na tento pokus najradšej zabudol a chcel vrátiť takto zbytočný čas. Pár bodov za občasnú zaujímavú ponurú atmosféru Paríža, občasný slušný zatuchlý vizuál a slušných hercov. CELKOVO: 2* ()

castor

Ethana Hawkeho uznávám, Kristin Scott Thomas jakbysmet. Co ale na tom, když za nimi stojí nepříliš přitažlivý příběh s řadou otazníků, kterému jsem chtěl dát šanci, ale on mé očekávání jaksi nechtěl vyslyšet. Spisovatel jediného románu přijíždí do Paříže napravit pošramocené rodinné vztahy, okradou ho, útočiště najde v malém hotýlku, majitel ho zatáhne do svých podivných obchodů, začne spát s jednou ženou, pak s druhou, pak je tu závěr nezávěr a pachuť, která vyvolává pocit zbytečně stráveného času!! A pár slušných záběrů to nezachrání.. ()

George Stobbart

Pomerne ťažká mysteriózna dráma o spisovateľovi, ktorý príde do Paríža, aby sa stretol so svojou odlúčenou manželkou a dcérou, no smola sa mu lepí na päty a postupne sa tu zamotá tak, že začne strácať pojem o realite. Mám rád podobné filmy; kedy aj po dopozeraní treba ešte chvíľu premýšľať, dávať si všetko dokopy a vytvoriť si adekvátnu interpretáciu. A taký tento film je; divákovi nič nedá zadarmo, ponúka iba kúsky dejovej skladačky a namiesto objasnení sa radšej zaoberá (ne)podstatnými detailmi a vedľajšími situáciami, ktoré nakoniec vyznejú do nejednoznačného záveru, ponechanom na divákovi. Preto aj predpokladám, že viacero ľudí s týmto asi bude mať problém, keďže nakoniec ostanú bez uspokojivého vysvetlenia. Mne to však sadlo a spolu s veľmi dobre vybratými hercami a štýlovou, umeleckou technickou stránkou vo mne film zanechal dobrý dojem. ()

andrii

Mysteriózní in flagranti. Nabídka ráje i pekla. Vázán žárem ryzí něhy, propadnutí podivné vášni neznámého světa. Všeobjímající melodičnost artové sugesce. Znejisťující ponor do osidel králičí nory. Jen krůček k myšlenkovému alibi. Pomozte mě najít. Američan v Paříži Ethan Hawke v tenké levitaci, roznícen anomálií, mezi andělem a ďáblem, mysl ve hře zrádné přitažlivosti, rozdvojen na kolejišti - realita chtivá, iluze zdvořile podezřelá. Charisma stoupá. Stíny v nitru si notují svoje blues. Já, nešťastník, propůjčuji se v nestřežených okamžicích nastraženým pastem vlastních múz. Pojď dál, žít lásku až za hrob, ve zfalšovaných kulisách. ()

• Film se natáčel v Paříži ve Francii. (rafix)

Časové pásmo bylo změněno