Delikatesy

Delicatessen

Delicatessen

Komedie / Fantasy / Sci-Fi

Francie, 1991, 99 min

Brutální začátek a velmi povedené úvodní titulky. To jsem zvědav,co z toho vyleze. Aby to nebyl nějaký popelnicový odpad. CITÁT - Mám já to ale kliku, pane řezníku......... Tak pravdu? Píše se tu "černá komedie", ale je to spíš nepovedená fraška ala Funes. Spíše skeče a gegy, ale ne tak dobré. CITÁT - Udělala jsem čaj......... Prostředí je zajímavé, hudba průměrná, herecké obsazení nic moc a scénář jsem nějak nepobral. Příběhy lidí z řeznictví Delikatesy mě vůbec neoslovily. Nevyznívají totiž "přirozeně". CITÁT - Řekl mi to vnitřní hlas.........(23.8.2014)

Francúzky komediálno-hororový guláš,ktorý je prepracovaný do posledného detailu,získal vo svete slušné ohlasy.Postavy sú skrz-naskrz samí čudáci,jeden lepší ako druhý.Dej sa odohráva v jednej polorozpadnutej bytovke,v bližšie neurčenom období,pravdepodobne povojnovom.Vládne tu hlad.Veľký."Obetujeme babičku?Už týždeň sme nejedli."Cápo s kanikalskými sklonmi prijal ďalšieho nováčika,ten však nie je zďaleka taký hlupák ako sa zdá.A vie hrať na hudobnú pílu...no fakt delikatesa.80%.(19.2.2009)

Zpočátku "amélkovsky" (tzn. krásně) poetická komedie (vrzání postele!) se na konci zvrhne v podivnou frašku, kde už není jisté, kdo je kladná a kdo záporná postava, kdo tam co dělá a co pro příběh znamená. Spousta příběhů je tam jenom nakousnutých, celkově prostředí není vysvětlené. Je to válečné období? Minulost? Budoucnost? Vesnice? Město? Proč ten tatínek vraždí svoje nájemníky? Vizuálně úžasné, s nakažlivou černohumornou atmosférou ale na můj vkus je tu trochu moc nezodpovězených otázek. 3 a 1/2(23.7.2008)

Šílený experiment na filmovém poli. Bláznivá černá komedie s prvky horou. Poprvé jsem tento film viděl asi před 15ti lety a pamatuji si dodnes detailně některé scény. Nedávno jsem se na něj podíval po dlouhé době znova. Už pravda nemá takové kouzlo, jako když jsem byl malý kluk, ale vzpomínky ve mně zanechal natrvalo, jak to u mnohých filmů nebývá. Kdo má rád experimentování, určitě neprohloupí, když si jej pustí. 70%(21.9.2010)

Kdysi dávno ve filmových klubech hodně výrazný a nezapomenutelný zážitek. Po výtvarné stránce je tenhle film skvostný, už třeba jen ty geniální úvodní titulky! Nejvíc se mi líbila ona nejznámější střihová zrychlující se scéna, použitá i jako trailer. Je dokonalá. Nedávno jsem si film pustil po dlouhé době znovu a musím uznat, že třeba v porovnání s Jeunetovou Amélií to je přece jen o něco menší film. Ale jeho originální poetika i estetika se mi strašně líbí a na nízkorozpočtovou prvotinu je to vynikající záležitost. 90%.(26.2.2013)

• - Spoiler: Louison v jednej scéne narafičí všetko tak, aby to vyzeralo, že jeho hlava je oddelená od tela. Louison je tiež pôvodný názov pre slávny popravčí nástroj, ktorý dnes poznáme pod menom gilotína. (Odar322)

• - Jean-Pierre Jeunet přišel na nápad kanibalského řezníka v roce 1988, když byl na dovolené v Americe a bydlel v apartmánu nad řeznictvím. Každé ráno odtud bylo slyšet zvuky sekání masa a hlasy. Jeunetova přítelkyně říkala, že se tam zpracovávají ostatní hosté a příště bude řada na nich. Jeunet sám také později řekl, že americké jídlo opravdu chutnalo, jako kdyby bylo "z pravých lidí". (Morien)