Delikatesy

Delicatessen

Delicatessen

Komedie / Krimi

Francie, 1991, 99 min

Najpodivnejší snímok aký som videl za veľmi dlhú dobu a zároveň jeden z mála snímkov, ktorý ma dostal hlavne po formálnej stránke. Vo filme sa ocitneme v najčudnejšom postapo svete, aký si len viete predstaviť, pričom o samotných príčinách alebo okolnostiach neviete zhola nič. Divák je hneď vtiahnutý do bizarného deja plného ešte bizarnejších postavičiek, medzi ktorými sa ako taký svetlý dekadentný lúč z iného sveta (zjavom aj charakterom) vyníma postava D. Pinona. To všetko je zabalené do zvláštnej, hypnotickej atmosféry a zaujímavého farebného filtra. Jednoducho z každého kúta vykúka na diváka čudesnosť no zároveň aj kus originality. 85/100(3.6.2015)

• mat.ilda

Já si tedy nepošmákla... I přes řeznicky zauzený obraz, klaustrofobickou kameru, propracovanost morbidních zátiší a rafinovanost pokusů o sebevraždu mě nabízené menu neuspokojilo, ačkoli nápaditý jídelní lístek v podobě úvodních titulků sliboval mnohé... u požívání delikates je totiž nutno se i výběrově bavit a hloupě stylizovaná společnost na pohodě rozhodně nepřidá. Možná detektor kravin, předvedený ve snímku, nefunguje, ten můj, osobní, mi ale nedovolí tuto bizarní hříčku doporučit dál. Viděno v rámci Season Challenge Tour - sci-fi týden.(12.8.2015)

Opravdu hodně černá komedie, některé scény mi z paměti asi nikdy nevymizí, a to je dobře. Skvělý byly hlavně všechny vedlejší postavy, nesmrtelná Aurora, všichni trogloté i první domovník, který vymyslel opravdu geniální únikový plán. Chátrající dům na pozadí nebe věčně zbarvené do oranžova a podivíni pinožící se kolem vykreslují opravdu delikátní atmosféru. Tenhle snímek se musí vidět, i kdyby jen pro tu záplavu absurdních situací.(19.6.2012)

Takový typ ujetých filmů nijak nevyhledávám a většinou se mi ani příliš nelíbí. Ale tohle bylo tak výtvarně výborné a ujeté takovým nějakým směrem, který mi moc nevadil a celkem mi to sedělo. Romantická Love Story. :-) Nijak zvlášť neoslavuji Amélii, takže jsem byla překvapená, že je to film od jejího režiséra a má za to u mě malé, ale významné plus.(22.10.2010)

No, tak tohle bylo zajímavé.. Zvláštní.. Ostatně jako většina Jeunetových filmů ;) Bohužel ale musím přiznat, že v tomto případě měla má pozornost poměrně klesající tendenci. První polovina filmu by byla jasných 5*, protože to bylo něco úchvatného. To prostředí, seznámení s postavami (z nichž si nevzpomínám na jedinou, která by se alespoň trochu blížila dnešnímu pojetí normálního člověka), seznámení s příběhem řezníka (ten byl mimochodem velmi zajímavý - skvělá postava, která byla opravdu úžasně zahraná!!!), jeho dcery a nového domovníka, v jehož roli se objevil můj oblíbený Dominique Pinon. Bylo to zajímavé a prostě skvělé... Bohužel se to v polovině filmu nějak zadrhlo a ke konci už to byly velmi slabé 4*, ne-li dokonce 3*.. Zachraňoval to jen (ač už ohraný, ale stejně stále zábavný) příběh paní sebevražedkyně, vražda tchýně, useknutá noha a vytopení celého domu. Jinak musím říct, že trogloté na mě nijak zvlášť nezapůsobili a rozhodně bych nečekala, že odbojáři budou tak hloupí a dětinští :D Pod 4* ovšem rozhodně nepůjdu, protože se mi to celkově prostě líbilo.. A závěrečná scéna s bolestí hlavy neměla chybu! :)(14.2.2012)

• - Spoiler: Louison v jednej scéne narafičí všetko tak, aby to vyzeralo, že jeho hlava je oddelená od tela. Louison je tiež pôvodný názov pre slávny popravčí nástroj, ktorý dnes poznáme pod menom gilotína. (Odar322)

• - Jean-Pierre Jeunet přišel na nápad kanibalského řezníka v roce 1988, když byl na dovolené v Americe a bydlel v apartmánu nad řeznictvím. Každé ráno odtud bylo slyšet zvuky sekání masa a hlasy. Jeunetova přítelkyně říkala, že se tam zpracovávají ostatní hosté a příště bude řada na nich. Jeunet sám také později řekl, že americké jídlo opravdu chutnalo, jako kdyby bylo "z pravých lidí". (Morien)