Poetická černá komedie DELIKATESY je dlouho připravovaným celovečerním režijním debutem souznící autorské dvojice Jeana-Pierra Jeuneta a Marca Cara. Snímek je plodem práce skupiny nadšenců, milujících kinematografii a jako mnoho jiných před nimi toužících natočit film, jaký by sami chtěli vidět. I přes nízký rozpočet, omezující původní plány, se jim podařilo realizovat originální, vizuálně fascinující vizi, nabitou filmařskou energií a inteligencí, smyslem pro absurdní drobnokresbu, něžnou poetičností a přesnými brutálními gagy.

Příběh situují tvůrci do blíže neurčené budoucnosti, snad po nukleární katastrofě, mající ovšem četné znaky 30. a počátku 60. let (doba dětství autorů); kritici si pro označení tohoto stylu vypomohli termínem "retrofiction". Na zbořené periferii ční do noci starý činžák. Jeho majitelem je řezník, jehož krámek s delikatesami přes obecný nedostatek oplývá čas od času masem. Nájemníci-nakupující si to samozřejmě dávají do souvislosti s četnými zmizeními osob. Do domu přichází na inzerát jako domovník bývalý klaun Louison, jehož přítomnost ukončí krutovládu obávaného domácího a nastolí po věčné noci nový den. Ani tajemní trogloté, žijící v kanalizaci a chystající vzpouru, nemohou už zůstat neteční k událostem nahoře, zvláště když je půvabná řezníkova dcera Julie poprosí o pomoc pro Louisona, s nímž ji spojují milostná pouta. Něžný příběh o lásce, překonávající všechny překážky, vychází z tradice francouzského filmu (poetický realismus Juliena Duviviera a Marcela Carného, "předměstské" lidové komedie Reného Claira, něžné crazy Jacquesa Tatiho). Konfrontuje ji však s brutální realitou současnosti, odraženou v estetice a emocionalitě soudobého filmu (bratři Coenové, Peter Greenaway, Terry Gilliam).

Celý Snímek vznikl v ateliéru a hrají v něm málo známí herci, jejichž tváře a stylizovanost hereckého projevu ladí s bizarní atmosférou snímku. I přes četné přiznané inspirace ("Je to trochu tak, jako by se Marcel Carné díval na Spielberga, který zrovna viděl Gilliama, a ten předtím sledoval Leoneho...") je film originální vizí, jež je pro filmové labužníky skutečnou delikatesou. (oficiální text distributora)

Night.Child

Brutální, originální, mrazivě mrazivé, temné až strašidelné, občas ale i docela vtipné. DELIKATESY. Umím se tu docela vcítit do myslí široké veřejnosti, která tento snímek jednoduše nepobere a zamítne. Možná, že film nemá dostatečnou hloubku, rozhodně má ale své kouzlo. Velice zajímavý počin. Doporučuju. ()

Bubaak

Postapokalyptická černá komedie s pachutí lidského masa. Co si vybrat, žít na povrchu a jíst lidi a maso, nebo v kanálech jako krysy a živit se pouze obilím a výhonky které seškrábete na zahrádce pohnojené krysími výkaly ? Audiovizuální část filmu je dokonalá, temná představa budoucnosti které bych se nerad dožil. Delikatesa. ()

Khotzilla

Horror nebo komedie? Úžasně vizuální záležitost, filmařská lahůdka, manýristicky dokonalá podívaná. Žádná vysvětlování pro méně chápavé, žádné trapné polopatismy. Dokonale vybrané herecké typy a geniální gagy. Film, kde si nikdo nemůže být ničím jistý. Hrátky ve všech směrech. Pro lidi bez fantazie nestravitelné, pro přízemní jedince nesledovatelné. ()

baronGrga

Během filmu se mi nepodařilo ubránit se dojmu, že se dívám na Amélii.. bez Amélie, a že se všichni ti podivíni, snílci a jejich fantaskní vynálezy přesunuli z romantického Montmartru do postapokalyptické budoucnosti, kde být "dobrým" nájemníkem nevěstí nic dobrého. 70% ()

virus5161

Takovahle prima obskurnost nemuze snad az na vyjimky nikoho urazit. Obzvlaste vzhledem k soucasny prevazne anglosassky kinematograficky produkci. Za ctyri a bez uzardeni. Tenkrat mi to uteklo v kine, slo to chvililinku nekde v nejakym klubovym, ne-li ve francouzkym institutu. Vsem, co nejsou svazany konvencema soudoby tovarny na sny vrele doporucuju. Ale poselstvi o zivote, vesmiru a tak vubec necekejte. Tohle je jednohubka. ()

buddha_ps

Explózia nápadov, bláznivá a zábavná jazda s dokonalou atmosférou a vizuálnou stránkou. Presne ten typ filmu kde sa s úžasom dívate a neveríte vlastným očiam aby ste vzápätí prepukli v oslobodzujúci smiech. Kráľovská zábava od prvej sekundy do posledného záberu - proste tá najluxusnejšia delikatesa, mňam! ()

Hansolo35

Kdysi na VHS mi to přišlo jako chujovina. Dnes, s odstupem let se mi zdají některé scény úplně geniální. Sex řezníka, oprava vrzavé postele, společná hra... ()