Cesta domů

• Čína Wo de fu qin mu qin (více)

Obchodník Luo Yushen sa po rokoch vracia do rodnej dediny v severnej Číne. Doma ho zastihne smutná správa - zomrel mu otec, ktorý tu pôsobil ako učiteľ. Jeho matka trvá na usporiadaní tradičného pohrebného ceremoniálu. Ten v ňom prebúdza dávne spomienky na udalosti, o ktorých počúval ako chlapec. Jeho otec Luo Changyu v tomto zastrčenom kúte kedysi nastúpil na učiteľské miesto a zamiloval sa do najpôvabnejšej z miestnych dievčat, Zhao Dio. Láska však nemala v období čínskej kultúrnej revolúcie miesto, mladý učiteľ bol obvinený z politickej chyby a bol prinútený k odchodu. Dvojica sa nevidela dva roky. Potom sa zamilovaným podarilo opäť stretnúť. Vzali sa a rozdelila ich až smrť. Ich syn, ktorý si uvedomuje, aké silné bolo toto rodinné puto a koľko prekážok museli jeho rodičia prekonať, sa rozhodne, že splní nielen matkine, ale i otcove posledné želanie... (oficiální text distributora)

Ceres

Jeden z nejlepších filmů, co sem kdy viděl. Tak nadherně zrežírovaný film se jen tak nevidí, "filmový malíř", Zhang Yimou, natočil nezapomenutelný film o lásce tak křehké, až srdce zabolí. Zvláště ten kontrast začátku a konce, který je černobílý, který má svůj smysl a o to více pomáhá k vykreslení celého příběhu.To vše nádherně podtrhuje výborný soundtrack od San Baoa. Jsou tak nádherné věci, které se slovy nedají popsat, tohle je jedna z nich. Bez zaváhání 100 %, tenhle film mě prostě dostal maximálně. ()

Pecival

Věřím tomu, že by mohla být tato sentimentální, kouzelně naivní exkurze do malé, zapadlé vesničky na úpatí hor pod vedením jiného režiséra docela průšvih. Yimou Zhang je ale v komponování dokonale barevně sladěných scenérií mistr nad mistry a obejde se i bez příběhu či smysluplnějších dialogů. Bez skvělé ústřední melodie a úchvatně krásné Ziyi Zhang (zapomentě na aroganthího spratka z Tigra a Draka - tohle je úplně jiná píseň), by to nešlo. ()

Danikaa

Drsná, ale krásna romantika z čínskeho vidieka. Niekedy menej je viac. To platí aj o tomto jednoduchom príbehu života a lásky s krásnou hudbou a hlavnou predstaviteľkou. ()

Heraldika

Bohužel jsem „lízala plátno“ z první řady v Malém sálu ve Světozoru, ale to, a pak trochu špatný zvukový záznam, byla jediná dvě negativa na tomto krásném poetickém čemsi. Film to nemohl být, to bych poznala! Tohle plynulo jako řeka, táhlo se jako med, takhle moc klišovitě prosté a křehké dílko to bylo. Vesnice. Láska. Čekání. Naplnění. Howgh! ()

herr_carter

Zfilmovaná báseň? Asi tak by se tomu dalo říkat....celým filmem provází krásná melancholická, avšak jednoduchá hudba, kterou jsem po shlédnutí nemohl dlouho dostat z hlavy, krásné přírodní scenérie tu doplňuje čínský herecký skvost Z.Zhang, které tu ve svých pouhých 20 letech dokázala, že se s ní ještě bude muset v budoucnu dosti počítat..................moje hodnocení = 10 z 10. ()

Seti

Tenhle film je jasným příkladem toho, kdy forma přesahuje obsah (ostatně jako u většiny Yimouových filmů). Neznamená to však, že je špatný. Jen příběh je skutečně velmi jednoduchý a ve filmu se toho ani moc nenamluví. Režisérův trumf je tak opět hlavně vizuální a hudební stránka, která sice není tak opulentní jako třeba u Hrdiny, ale znovu "dělá" celý film. A samozřejmě musím zmínit Ziyi Zhang, která je pro mě jednou z nejhezčích asijských hereček a pod režisérovým vedením mi i beze slov dokázala ukázat celou škálu emocí - slušný výkon. Ovšem hlavní problém, který s tímhle filmem mám, je ten, že jeho hlavní pointou je VELMI hluboký vztah, založen na lásce a důvěře a já NEVĚŘÍM, že tak hluboké city na světě existují. ()

matolas

Poézia v pohybe s doprovodom fantasticky emocionálnej hudby. Pred výkonom Ziyi Zhang klobúk dole. Prekrásny jednoduchý a hlavne nesmierne ľudský príbeh o jednej známej ceste v našich životoch. ()

Lookass

Stále mi nie je úplne jasné, ako sa môže niekomu podariť dostať na plátno toľko emócií zo "vzťahu" ktorý sa zaobíde s minimom dialógov, v ktorom pobehuje hlavná hrdinka vo vyťahaných teplákoch a ktorej láska je väčšinu filmu jednostranne platonická. Od dnes viem, že Zhang to bez problémov dokáže. Aj napriek až zarážajúcej jednoduchosti príbehu a zápletke, ktorá je pre európskeho diváka infantilná (ako aj hlavná hrdinka..) vás príbeh jednoducho bez väčších problémov dostane a prekvapí svojou priamočiarosťou, vizuálnym spracovaním, hudbou a neskrotnou láskou hlavnej predstaviteľky.. Yimou má šťastie že tvorí v Číne a tak sú jeho filmy ťažko zhodnotiteľné z hľadiska reálnosti ich výpovede. Ale tentokrát ma dostal.. ()

Nethar

Ziyi Zhang je moc roztomilá, na její pěkné tvářičce tak nějak celý film stojí. Hezké záběry přírody (film je přímo podzimním výtvarným počinem), běhající Ziyi Zhang (možná toho naběhala víc než Forrest Gump), jednoduchá, ale hezká lovestory - největšími zápletkami jsou rozbitý talíř a zvýšená teplota. Snad jsem se tomu vysmál dost a můžu tedy s klidem dát nabušené čtyři hvězdičky, protože to prostě bylo skvělé :-) Pozdější edit: Nějak to ve mně zůstalo - ten rozbitý talíř, Ziyi Zhang, barevná příroda,... musím zvýšit na pět hvězd, nebudu tak přísný bručoun. ()

Pawlisman

Úžasný snímek- Zhang opět ukazuje hru barev a visuálně perfektní záběrů a scén. Příběh o lásce z ruralistického prostředí, jehož osobitost vás okouzlí. Částečně se blíží pohádce, možná až příliš sladký a idealistický, pro někoho až kýčový. Ale pokuď to bude podobný šálek kávy jako pro mně - tak věřte, že to bude jeden z těch nejsilnějších a nejlepších. Kam se hrabe Babička.... Silné, nádherné a slova beroucí. 9/10 ()

Eles

Velmi jednoduchy scenar a typicky venkovsky snimek Zhanga. Rekl bych, ze o neco slabsi nez jeho predchozi tvorba s Li Gong. Ale debutujici Zhang Ziyi je tak kouzelna...vubec se nedivim, ze si ji par dulezitych lidi vsimlo... Mimochodem, kdyz to pisu, tak si uvedomuju jak me stve ta transkripce. Kdo to vymyslel ? ()

elea

První velký film, ve kterém zazáříla tehdy hvězdička, teď už hvězda Ziyi Zhang, nemůže snad nikoho nechat chladným; krásný dojemný příběh, kde mimo jiné vidíme spoustu tradičních umění, je plný skvělých hereckých výkonů, výpravy a hudby. Po jeho skončení jsem nemohla myslet na nic jiného, jen na to jak byl krásný. :) ()

Radek.SCH

Zhang je vyznavač kýče. Mě to osobně nevadí, ale příběh je ale až příliš krátký a jedboduchý a nějaké milostné vzplanutí mezi ústřední dvojcí mě nechávalo chladným. Černobílé sekvence mi navíc přišly zbytečné. - 60 % ()

Seminář čínských filmů 2012

Seminář čínských filmů 2012

03.03.2012

Kino Svět, Hodonín od 9. do 11. března 2012. Přehlídka, navazující na tradici seminářů asijské filmové tvorby, pořádaných v uplynulých letech ve Veselí nad Moravou v kině Morava se od letošního roku… (více)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007