Cesta domů

• Čína Wo de fu qin mu qin (více)

Obchodník Luo Yushen sa po rokoch vracia do rodnej dediny v severnej Číne. Doma ho zastihne smutná správa - zomrel mu otec, ktorý tu pôsobil ako učiteľ. Jeho matka trvá na usporiadaní tradičného pohrebného ceremoniálu. Ten v ňom prebúdza dávne spomienky na udalosti, o ktorých počúval ako chlapec. Jeho otec Luo Changyu v tomto zastrčenom kúte kedysi nastúpil na učiteľské miesto a zamiloval sa do najpôvabnejšej z miestnych dievčat, Zhao Dio. Láska však nemala v období čínskej kultúrnej revolúcie miesto, mladý učiteľ bol obvinený z politickej chyby a bol prinútený k odchodu. Dvojica sa nevidela dva roky. Potom sa zamilovaným podarilo opäť stretnúť. Vzali sa a rozdelila ich až smrť. Ich syn, ktorý si uvedomuje, aké silné bolo toto rodinné puto a koľko prekážok museli jeho rodičia prekonať, sa rozhodne, že splní nielen matkine, ale i otcove posledné želanie... (oficiální text distributora)

GodComplex

Nejhezci romanticky film, jaky jsem kdy videl. Titanic je proti tomu maslo. Tohle je samotne jadro lasky zobrazene v poeticke filmove podobe. Nejde zde o zmutovanou verzi romance typickou pro zapadni svet, ktera je zkorumpovana materialnimi hodnotami, penezi, sexem atd., ale o pruzracnou nefalsovanou spiritualni LOVE, ktera je dulezitejsi nez cokoliv. Oba hlavni charaktery se zde narozdil od drtive vetsiny romantickych filmu vzajemne ani nedotknou, nespachaji byt jen jediny kiss a presto jejich pouto citite mnohem silneji, nez kdekoliv jinde. The Road Home se totiz neopira o zbytecne explicitni sdeleni, ale o analyzu samotne podstaty ciste lasky mezi dvema lidmi. Je to o tom, jak zena pro muze ze srdce uvari knedliky a prebehne s nimi klidne sedmero hor, aby mu je dorucila. Je to o zene, ktera sebeobetave ceka na muze v nehostinych vetrnych podminkach, pripadne se vyda na sebevrazednou cestu v mrazech, jen aby ho znovu spatrila. Tato zena je navic ztvarnena uzasnou, roztomilou, nevinnou, Ziyi Zhang s nadhernym usmevem, cele se to odehrava v nadhernych prirodnich lokacich a hraje k tomu fantasticka hudba. Cesta domu JE dokonaly film! 10/10 ()

kaylin

Yimou Zhang dokázal natočit krásné filmy, dojemné, lidské, silné, i když zaměřené jen na obyčejné lidi. Ale i jejich osudy jsou silné, a právě to je film "Cesta domů". Lidsky krásné, dojemné, se silnými scénami, které jsou na první pohled obyčejné. Ale jak mladá Zhao běží za svým milým s jídlem, ale nedostihne ho, je dechberoucí. ()

Dr. Hawkeye

Čang I-Mou je génius každým coulem! Cesta domů je jeden z mála filmů, který diváka hladí a nechá ho zapomenout na trápení všedního dne. Zhmotněná (ale zároveň neuchopitelná a nepopsatelná) krása! ()

italka63

Pomalé, rozvláčné tempo nás zavádí v černobílém úvodu do vesnice v Číně, kam se vrací na pohřeb syn zemřelého místního učitele. Jenže jeho maminka si postaví hlavu, že z nemocnice k pohřbení nebude její muž přivezen autem, ale přinesen, podle staré tradice, po cestě, po které čtyřicet let chodili. A již barevně, začne se před námi odvíjet milostný příběh jejich seznámení, kdy mladého nově příchozího učitele potkala ve věku osmnácti let a hrozně nesměle, ale bláznivě se do něj zamilovala, čímž porušila počátkem šedesátých let zaběhnutou tradici dohazovaného manželství.Jak byla Ziyi Zhang ve své roli nevinná a kouzelná.....nádherná kamera, hudba a i když vyprávění bylo na mně trošku rozvláčnější, byla jsem na závěr velmi, velmi dojatá a tak trochu neobvyklý film za čtyři hvězdy. ()

Toshiro

Neuvěřitelně jednoduchý a krásný příběh. Opravdu mám radši romantiku po asijsku. Bez jediného doteku či polibku a přesto o tolik silnější. ()

hygienik

Čínska kinematografia mi vždy pripadala buď nepochopiteľná, alebo príliš gýčová a snažiaca sa prispôsobiť hollywoodskemu vkusu. Režisér Zhang patril pre mňa až dodnes do tej druhej skupiny. Bol to pre mňa výrobca filmov s nádherným vizuálom, ale s násilným pseudočínskym a pseudomorálnym obsahom. Tento film je čosi úplne iné. Je naozaj nádherný, vnútorne silný a tak kryštálovo jednoduchý, že je univerzálne, všeľudsky zrozumiteľný, hoci je nastavený presne podľa vkusu západného diváka. Niekto by mohol povedať, že je to srdcervúci gýč a mal by kus pravdy, ale mne to v tomto filme nevadilo. ()

Dont

Čtvrtá hvězda spíše za krásu Zhang Ziyi a poetiku snímku, celkově jsem čekal ještě trochu "víc". Některé scény až na hranici kýče. ()

Fanucci

Krásně natočené, ale na můj vkus strašně naivní. Žádné negativní postavy, jen čistá láska, oddaní potomci, obětaví spoluobčané...žádný skutečný konflikt, nenadálý zvrat. Tento film je pěkný a poetický a já nevím co všechno, ale vůbec se nestotožňuje s mým pohledem na svět. Pane Bože, vždyť já byl rád když ta ubohá holka spadla s těma nokama na zem!:-) Tak moc jsem v tom filmu potřeboval nějaký překvapivý, nesladký, realistický moment...Celkově 70% a - jak je asi z komentáře jasné - zklamání. ()

kinderman

Mít takhle prostou, hezkou, oddanou a obětavou manželku a vděčné studenty, to je sen každého učitele (ovšem bez těch blbců nahoře, kteří dělají problémy, by se člověk obešel). A když to Y.Zhang natočí za pomoci barev, přírody jako odrazu lidského nitra, zpomalování a dojímavé hudby, neznám oko, které by zůstalo suché. ()

Tyckin

Bude to již hodně dlouhá doba co jsem tento snímek viděl prvně. Tehdy ovšem asijská tvorba pro mne byla jen občasným zpestřením mezi tuctovou americkou a evropskou produkcí a právě proto si jej nyní jakožto 95% asiofil pouštím znovu. Stručně - nádherná hudba, poetika, romantika, překrásná hlavní hrdinka a pak už ta ČB "omáčka" okolo jež je vlastně jediným důvodem, proč nemohu dát plné hodnocení, protože samotný zamilovaný příběh je skvostný a prakticky bezchybný. ()

xjane

Další z krásných filmů Yimou Zhanga - tentokrát komorní drama, neobvyklá lovestory ze zapadlé čínské vesničky... Příběh je velmi prostý a jednoduchý, ale je v něm skryta opravdová hloubka, po audiovizuální stránce opět nádhera a Ziyi Zhang je přímo kouzelná... 85%. ()

C0r0ner

Začalo to poměrně zajímavě a původně mě navnadila ta linka s učitelem, ale časem se z toho bohužel stala stokrát omletá rozplizlá romance. Takže dost zklamání a další z řady utahaných žebříčkových filmů, které své hodnocení vzaly kdovíkde. 30% ()

Los

Příjemný poetický film, první role mladičké Ziyi, která si svým výkonem zajistila u režiséra další role. Děj je téměř nulový a když se s tímto faktem smíříte a snažíte se film vychutnat, nebudete nejspíš zklamáni. Režisér zde pěkně pracuje s hudbou i barvami. Celkově na mě film působil mnohem méně kýčovitě než jeho pozdější Hrdina, ale u takových filmů jde hodně o aktuální náladu...a já se trefila s tímto filmem do vhodné nálady, takže proto tak vysoké hodnocení :) 8/10 ()

Kamkon

Za tu bláznivý stavy hlavní představitelky, všechny ty ňamky a dobroty, který bych hned zblajzla všechny, za hudbu, která spustila všechny ty poctivý slzy a za všudypřítomnou i obraznou "barvu" nejde dát jinak než nejvíc. A když se kouknu na režiséra, tak není co řešit. ()

Elví

Jeden z těch filmů, u kterých si říkám, že to bylo opravdu dobré, že je vidět jak kvalitní to je film, ale mně to přesto nijak zvlášť nenadchlo.....a navíc když mě pláč na obou vedlejších sedadlech rozesmál, byla jsem nařknuta z necitlivistosti a zabedněnosti... Takže jenom 3 * ()

hanagi

Milý a jímavý příběh, který svou poetikou a jednoduchostí přesně zapadl do mé momentální nálady. Obrazově nádherné, jako ostatně všechno, co vytvořil Yimou Zhang. ()

Seminář čínských filmů 2012

Seminář čínských filmů 2012

03.03.2012

Kino Svět, Hodonín od 9. do 11. března 2012. Přehlídka, navazující na tradici seminářů asijské filmové tvorby, pořádaných v uplynulých letech ve Veselí nad Moravou v kině Morava se od letošního roku… (více)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007