poster

Rekrut Willie Winkie

 • anglický

  Wee Willie Winkie

Dobrodružný / Rodinný

USA, 1937, 100 min

 • fragre
  **

  To jsem se nechal nachytat, když jsem si přečetl, že film je dle námětu Rudyarda Kiplinga, jehož některé romány mám dodnes rád. Ani to, že jsem byl, vzhledem k roku a místu vzniku filmu, připraven na větší dávku sentimentu a kýče, však nepomohlo. Ona ta Shirley je tak příšerně "loztomilá" v té skotské uniformičce, kdy si kolem prstu obtočí nakonec i vůdce muslimských povstalců, že jednomu bleskne hlavou: Herodes, to byl král.(16.6.2019)

 • kinderman
  ****

  Další ze zástupců žánru oblíbeného (nejen) v období klasického Hollywoodu- "koloniální" dobrodružný film- je tentokrát ozvláštněn přítomností roztomilé Priscilly, která si v posádce svého dědečka v severní Indii podmaní srdce drsných vojáků (výborný V.McLaglen coby seržant MacDuff) a přispěje k vyřešení konfliktu mezi Brity a indickými povstalci. Je to neodolatelně naivní, ovšem výborně zrežírované a ve scéně, kdy S.Templeová zpívá McLaglenovi, také náležitě dojemné.(8.3.2014)

 • Houdini

  Oscar 1 nominace: Výprava(16.6.2004)

 • Martin741
  ****

  Pochopil som ze sa to odohrava v Indii kolonizovanej Brytskym Imperiom, Indovia este nechceli priamo nezavislost, len lepsie socialno -ekonomicke podmienky - ak serete na picoidy z filmovej teorie a zaujimate sa o vseobecny rozhlad, tak vedzte, ze Briti Indom hodne dlho nedvihali mzdy, pricom platy rodenych Britov v kolonizatorskych uradoch pravidelne stupali. Ksatrijovia /indicke vyssie kasty/ boli na tom mizerne - slaba vyzbroj, Britske Imperium ich vyzbrojovalo starymi, vyradenym zbranami, platy roky stagnovali. Plus bezne boli vojenske cvicenia pocas nabozenskych sviatkov /hinduistickych/, nasilne metody vladli aj u konvertovania. 74 %(11.6.2019)