Štvanec

Trailer 1

VOD (1)

Nedávno propuštěný muž chce začít nový život, a proto se rozhodne odjet co nejdál to půjde. Při jeho smůle v autě z půjčovny najde klíčové důkazy, které by mohly osvědčit místní policii z korupce. Nepoctiví policisté z policejního sboru chtějí ovšem tyto důkazy zničit. (Intersonic)

Trailer 1

MikO_NR_1909

Spočiatku som sa zamýšľal, či náhodou nepozerám Fast and Furious a jej nejakú pokračovaciu misiu, ale Štvanec stojí na podobnej báze ako Collateral. Časté osadenstvo motorového priestranstva, množstvo symbolov a indícií, ale dej pôsobí dosť latentne a béčkovo. Väčšinou viem oceniť možno naivnejšie akčnejšie filmy, ktoré stoja viac na charakterizácii a krkolomnejšej úprimnosti, ale čo je moc, to je skrátka moc :). ()

Kryton

Dejte do auta kameru a neustále s ní snímejte vše uvnitř. Pak si s autem projeďte celý Johannesburgh. Pokud vás to přestane bavit, tak si vezměte spolucestujícího. Pokud se i nadále nudíte, tak zkuste naštvat místní policii, ať si krapet procvičí zbraně. Walker chce překročit osudovou roli z Rychle a zběsile opravdu moc. Tak si chtěl natočit něco ve stylu loňské pecky Drive. Raději by měl zůstat u vytuněné káry a super kočky po boku, protože minivan a ošklivá černoška nejsou cool a neutáhnou celý film. Hodnocení OST: zív,zív,zív...jaký film, takový soundtrack...ani jsem si nezjistil, že tam nějaký byl. ()

Wysch

[SPOILER ALERT!] Takže, co tu máme? Paul Walker hraje... hraje? Hraje čerstvě propuštěného Amíka, co přiletěl do Jihoafrický republiky, aby se dal dokupy s ženou, kterou miluje, a která očividně pracuje na americkým velvyslanectví v Joburgu. První blbost, ta ženská maká na ambasádě a neví, že čerstvě propuštěný vězeň na podmínku nesmí vycestovat do zahraničí. A když už teda jako Paul Walker přiletí, celou dobu ho kéruje, že má zpoždění, že určitě chlastal a že hudry hudry. Frajer Paul Walker, ve filmu se jmenuje originálně Michael Woods, vyzvedne v autopůjčovně káru a na parkovišti zjistí, že dostal minivan a ne káru, co dostat měl. Hm, nevadí, zavolá na těch deset metrů mobilem do půjčovny, že dostal špatný auto, ale nakonec to odmávne rukou a vyráží. Po deseti minutách zjistí, že má volant vpravo, a tudíž nesmí jezdit po pravým pruhu silnice. Cestou rozbalí krabičkový pití a celý ho vyleje, sežere nějakou sušenku a objeví v přihrádce u spolujezdce mobil. A potom i bouchačku přímo pod sedadlem. Hm. Na mobil mu zavolá ošklivej jihoafrickej přízvuk, že se zamotal do nějaký policejní akce a že auto bylo připravený pro nějakýho policajta v utajení a ať to doveze do nějakýho skladiště. Tak jo, vyjede a cestou mu z kufru vypadne nějaká negerka, která se mermomocí chce dostat z auta. Po nějaký fackovačce s pistolí negerku sváže a vyrazí do toho skladiště. Tam ho ovšem přivítají střelbou a hrdinný americký trestanec si uvědomuje, že ho chcou ti negři zabít. Negerka mu vysvětlí, že má důkazy na nějakýho policejního šéfa a že ji má zavézt k nějakýmu soudci, jenže nejprv musejí na ambasádu, aby ochránili Michaelovu frajerku. Ale běda, negerka je tam postřelená a vykrvácí v nějakým parkovišti. Ještě, než dodejchá, namluví na telefon svoje svědectví. Než to nakecá, mohla bejt pětkrát v nemocnici. Paul, tedy Majkl, se vydává k tomu soudci, kam jako asi měli zajet nejdřív, jenže tam už jsou zkorumpovaní cajti a máchají po něm pistolí a nakonec ho i odbouchnou. Než vykrvácí, pustí zmatenýmu reportérovi, kterýho vzal jako rukojmího, ten záznam negerčinýho svědectví a se závěrečnými titulky je Majk provolanej jako hrdina.[/SPOILER ALERT] Ten film má tolik nelogickejch věcí, až to bolí, ale ve výsledku těží z pěknýho nápadu komorně vyprávěných dramat typu Buried nebo Telefonní budka, čili kamera až na výjimky nepouští Majkla z auta. Scénář nemá hlavu a patu, má tolik logickejch lapsů, že film nedoporučuji sledovat lidem s IQ vyšším než 120, protože se budou asi tak dvacetkrát drbat na hlavě a ptát se proč. Herecký výkony nejsou, že jo, Paul Walker se snaží, ale není žádnej Ryan Reynolds, aby utáhl herectví na jednom místě. Ostatní "herci" jsou tak trochu do počtu. Řemeslně je to zmáknutý asi průměrně, jsou tam scény přitažený za vlasy (hollywoodský exploze převrácených aut, že jo), takže ve výsledku ten film opravdu stojí jen na nápadu, kterej není špatnej, byť okatě čerpá z jiných filmů. Ale jako na scénáristickej debut to není špatný. ()

BMW12

Celkem slabota. Už po úvodní scéně mi bylo jasné, že to bude průser. Na film jsem se samozřejmě kouknul jenom kvůli Paulu Walkerovi. Celé se to odehrává v autě, kamera z auta nevyjde a filmu to nesedlo, je to špatně natočené. Scénář taky není moc ideální. Navíc českej dabing byl hroznej, vůbec jsem nepochopil proč Paula Walkera daboval dabér, který ho v žádném jiném filmu nedaboval. Paul měl v českém dabingu vždy takový jemnější hlas a tady má úplně hrubý. Chtěl jsem dát 2 hvězdy, ale jelikož jsem ten film zvládl dokoukat až do konce (díky Paulovi), tak dávám 3. ()

kaylin

Mám docela rád tyhle one man show filmy, kde odpovědnost leží na jedno, herci a ostatní jsou opravdu jen vedlejší postavy. Paul Walker to zvládnul se ctí, i když je to prostě jen variace na "Rychle a zběsile" ve smyslu, že ten chlap uměl dobře řídit. Scénář není nic skvělého, ale snímek docela jede a jste zvědaví, jak to dopadne. ()

• Natáčanie snímky prebiehalo na viacerých miestach v Juhoafrickej republike. (MikaelSVK)
  • Většina policejních aut je značky BMW. (kellne)