foto

Paul Walker

  • nar. 12.9.1973
    Glendale, California, USA
  • zem. 30.11.2013 (40 let)
    Santa Clarita, California, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Paul Walker IV se narodil 12. září 1973 Paulu a Cheryl Walkerovým v Glendale v Californii. Chlapec irského, anglického a německého původu vyrůstal v San Fernando Valley v okresu Los Angeles. Po křesťanské střední škole získal vysokoškolské vzdělání v oboru mořské biologie. V roce 1998 se mu narodila dcera Meadow. Jeho život už od útlého dětství však ovlivnilo herectví a modeling.

Už jako batole se objevil v reklamně na dětské pleny Pampers a od dvou let působil v modelingu. Se světem filmu a televize začal o několik let později, když v roce 1985 začal účinkovat v televizních seriálech. Objevil se mimo jiné v titulech Mladí a neklidní a Highway to Heaven. V roce 1986 přichází také jeho první filmová role ve snímku Příšera z šatníku. Jeho první výrazná role však přichází až v roce 1998, kdy se objevuje ve snímku Meet the Deedles. Následuje několik vedlejších rolí ve snímcích Městečko Pleasantville (1998), Téměř bez šance (1999), Varsity Blues (1999), Taková normální holka (1999) a Lebky (2000).

Velký komerční úspěch však pro Walkera znamenala hlavní role v akčním snímku Roba Cohena Rychle a zběsile (2001). Především díky komerčnímu úspěchu tohoto snímku se z něj stala hvězda a ustálil se nejen v myslích diváků ale i tvůrců. Objevil se tedy poté hned v několika hlavních rolích ve snímcích Jízda do pekel (2001), Proud času (2003) a Do hlubiny (2005). V roce 2003 se také objevil v pokračování svého dosud největšího hitu, Rychle a zběsile 2. Do jedné z vedlejších rolí si ho vybral také Clint Eastwood pro svůj válečný snímek Vlajky našich otců (2006).

Dalším zlomovým snímkem v jeho kariéře byl film Zběsilý útěk (2006), který pro něj znamenal nejen komerční úspěch ale také kritický úspěch. Spolupráci s hercem si pochvaloval i režisér Wayne Kramer. Ve snímku si po jeho boku zahrála i česká legenda Karel Roden. Objevil se také ve snímku 8 statečných (2006). Po nezávislém filmu Projekt LAZAR (2008) se Paul Walker vrací spolu se svým kamarádem Vinem Dieselem do série Rychle a zběsile, kde působí v třech dalších dílech, které znamenají pro značku stamilionové zisky a ustálení Paula Walkera jako filmové hvězdy. V mezičase natáčí snímky Gangsteři (2010), Pawn Shop Chronicles (2013) a Vehicle 19 (2013).

V průběhu roku 2013 se upisuje sedmému dílu série Rychle a zběsile a natáčí dvojici snímků Brick Mansions (2014) a Hours (2013). V průběhu produkce sedmého dílu závodní série však umírá na následky dopravní nehody. O tom, jak jeho smrt ovlivní natáčení, tvůrci zatím mlčí. Jedno je však jisté. Agenta 47 si ve stejnojmenném restartu adaptace videoherní série Hitman už nezahraje.

Paul Walker byl držitelem hnědého pásu v brazilském Jiu-Jitsu, tváří vůně značky Davidoff a zakladatelem humanitární organizace Reach Out Worldwide, která pomáhala například na Haiti obětem zemětřesení. Byl také nadšeným mořským biologem, který si v roce 2010 splnil svůj životní sen, když se objevil a aktivně se zapojil do natáčení dokumentu Muži stopující žraloky od National Geographic. Mezi jeho vášně patřila také rychlá auta, vlastnil například Nissan Skyline R34 GT-R V-Spec II, ve kterém se objevil a sám udělal velkou část kaskadérských triků při natáčení snímků Rychle a zběsile 2. Před svojí smrtí také připravoval motoristickou show. Zemřel 30. listopadu 2013 přibližně v 15:30 Pacifického času, dva a půl měsíce po svých 40. narozeninách. Zanechal však po sobě kromě odkazu svědomitého, zapáleného a nadějného herce také řadu snímků, které budou těšit tuto i následující generace.

Lukáš "SaNcHeZ_cz" Plaček

Herecká filmografie

Režijní filmografie

TV seriály

2010 Little Crackers (TV seriál)
1986 Casualty (TV seriál)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(2 081)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace