Stranou Satana (festivalový název)

• Francie

Francie, 2011, 110 min

Bruno Dumont

Bruno Dumont

Yves Cape

Jedno velké WTF, a nebo šílený umělecký kus, který stráví jen ti největší filmoví labužníci? Vybrat si může každý sám - ne nadarmo se část sálu při přesahových, dramatických (no prostě těch podivných) scénách smála z plna hrdla, zatímco ta druhá si plnými doušky vychutnávala Valhallu Rising bez akčních scén a s polovičním komparsem. V okolí Normandie je vážně krásná příroda, nejen když se tudy beze slov procházejí biblické postavy. [MFFKV 2011](2.7.2011)

Iná kinematografia... Často na ten film myslím. Archaické, predkresťanské, snaží sa sprítomniť magické myslenie archaického človeka. Dumont vraj túži po tom, aby bolo znovu objavené v človeku. Taký Artuad, či Nietzsche by sa zrejme tomuto počinu s radosťou prizerali... Jeden z mála skutočne mytologických snímkov, ktoré poznám.(18.9.2014)

Začínám mít pro tyhle artové biblické příběhy vážně slabost a to jsem vlastně nikdy nedočetl bibli. Bůh nebo satan? V tomhle filmu neexistují jeden bez druhého. Jak řekl sám Dumont: „Seems to me, should go back to the theatre where it belongs. God is in the right place in the cinema and we spectators are at the right distance. We can believe without putting ourselves in danger. Cinema is a good superstition because it is the height of poetic expression. Art is the source of spirituality; poetry is pure.“(15.9.2014)

Docela těžce stravitelné a špatně uchopitelné i na Dumonta, jeho dva předchozí filmy mě oslovily podstatně víc, tohle bylo trochu na jiné vlně. Přesto není sporu, že Dumont je jeden z nejzajímavějších tvůrců současného art filmu. Něco jako Glauber Rocha - stojí za to ztrácet čas s jejich filmy a přemýšlet o nich, i když sledování může být chvílemi ne zrovna příjemné :)(13.7.2011)

• eLeR

Brať ľudské životy a spáchať pár zázrakov .. to bolo asi úlohou toho tajomného pánka. Ja som teda tento film asi absolútne nepochopila. Moje hviezdy dávam za to, že ma Dumont primäl vydržať až do konca, za druhú polovicu filmu, v ktorej sa začalo konečne niečo diať a za samotný koniec. To ostatné bolo len samé prechádzanie, vysedávanie, ukladanie hlavy na jeho plece, pokľaknutie a sem-tam nejaký dialóg .. a na toto neúprosné tempo som ja asi nemala tentokrát náladu. 2,5* FILMOVÁ RULETA 2017(25.5.2017)