Stranou Satana

(festivalový název)
  • Francie Hors Satan (více)
Ukázka z filmu

Blízko kanálu La Manche na Opálovém pobřeží, kolem malé vesnice nedaleko ústí řeky, se potuluje divný vysoký chlap. Přespává venku, často bývá viděn, jak někde v krajině poklekne, aby se modlil, přátelí se s mladou ženou z vesnice, která mu nosí jídlo. Chodí spolu po okolních dunách porostlých travou a křovinami, po mokřinách, kde přebývá ďábel, občas se zastaví a pronesou pár na pohled bezvýznamných vět. Je vidět, že jeden na druhém lpí, aniž ho omezuje v jeho svobodě, aniž je mezi nimi jiné pouto. Muži na jeho společnici záleží natolik, že spáchá zločin, ale nikým není obviněn. Má také zřejmě léčivou moc, což se projeví, když ho jiná vesničanka zavolá, aby pomohl její dceři, trpící blíže neurčenou chorobou. Ačkoli bezejmenný muž se nesnaží o tělesné sblížení se svou bezejmennou společnicí, rozhodně není bez zájmu o sex. Nakonec se staneme svědky tajemného zázraku. (MFF Karlovy Vary)

Ukázka z filmu

Morien

"I shot without looking." Říká muž. Když jsem si film pouštěla poprvé, přišla za mnou kočka a dívala se se mnou. Zjišťuji, že je pro mne velice těžké popsat slovy, co všechno tento film znamená. Možná na to časem přijdu. Možná to jde říct jenom obrazem, zvukem, střihem. There's no point, I don't have any feelings. Whatever you say, you smell like love. ♥ ()

WillBlake

Pro tyhle artové biblické příběhy začínám mít vážně slabost a to jsem vlastně nikdy nedočetl bibli. Bůh nebo satan? V tomhle filmu neexistují jeden bez druhého. Jak řekl sám Dumont: „Seems to me, should go back to the theatre where it belongs. God is in the right place in the cinema and we spectators are at the right distance. We can believe without putting ourselves in danger. Cinema is a good superstition because it is the height of poetic expression. Art is the source of spirituality; poetry is pure.“ ()

Ephemeris

Kritici analyzujú do hĺbky toto dielo, akoby sa snažili vidieť niečo v obraze Čierny štvorec od Kazimira Maleviča (hoci nakoniec sa prišlo na to, že on v sebe ukrýva iné maľby). Padli slová ako "archaický, predkresťanský". Pritom je to tak prosté. Odkiaľ ideme, čo sme, kam smerujeme, čo je zmyslom všetkého toho snaženia, existencie. Lakársky toluén bol kedysi za tridsať korún, teraz to bude určite obdobne. Šup šup, bežte si ho do farieb lakov kúpiť, aspoň tam, kde sa to ešte dá. Napríklad vo Fiľakove to vraj starosta zakázal. ()

Davies182

Jedno velké WTF, a nebo šílený umělecký kus, který stráví jen ti největší filmoví labužníci? Vybrat si může každý sám - ne nadarmo se část sálu při přesahových, dramatických (no prostě těch podivných) scénách smála z plna hrdla, zatímco ta druhá si plnými doušky vychutnávala Valhallu Rising bez akčních scén a s polovičním komparsem. V okolí Normandie je vážně krásná příroda, nejen když se tudy beze slov procházejí biblické postavy. [MFFKV 2011] ()

Radko

Muž a mladá žena spolu chodia na prechádzky. Melancholicky zvlnenou krajinou mokradín a šachoriny. Polo zarastené piesočné duny. Kukuričné polia, kravy. Vidiecka pustatina bez výrazného turistického cieľa. Bez ľudí. Vzťah bez sexu. Málo stromov. Sem-tam prehodia vetu. Muž pomôže žene vyriešiť problém s mužmi, čo ju obťažujú. Občas sa posadia v tráve a mlčky hľadia do krajiny pred sebou. Krajinu zachváti požiar, dievčinu neznámy násilník. Muž prespáva v krajine pri rozpadnutom múriku. Keď prší, zmokne. Dievča pripravuje chlapíkovi obložené chleby. Po násilnom prepadnutí slečny sa stane zázrak. Za odmenu sa chlapovi ujde vlčiak. Kráča so psom po ceste. V ústrety budúcnosti. Dievča sa zmieruje s matkou. Kontemplatívne, no k dokonalej spokojnosti o trošičku dlhšie. ()