Stranou Satana

• Francie Hors Satan (více)
Ukázka z filmu

Na Opálovém pobřeží, na okraji Lamanšského průlivu nedaleko bažinaté vesnice, žije zvláštní muž, který se protlouká životem, pytlačí, modlí se a zakládá ohně. Tulák, který směřuje odnikud nikam, vyhání zlo z vesnice pronásledované ďáblem a staví ji tak stranou Satana. Třetí celovečerní film Bruna Dumonta je filmovým zážitkem, silně apelujícím na divákovy city. Hluboce se v něm inspiruje krajinou Opálového pobřeží na severu Francie, světem písečných dun, lesů a močálů, kde každý rok jako dítě trávil čas. (Film Europe)

PiLgRiM

Nevím co jsem to viděl, ale vím že už si tímhle nikdy procházet znovu nechci. Nehodnotitelné ani subjektivně ani objektivně. ()

hanagi

Film, ve kterém se zdánlivě nic neděje - a přesto jsem byla napjatá jak struna. Film, u kterého si vůbec nejsem jistá, co chtěl říct, a možná právě proto mi bude ještě hodně dlouho vrtat v hlavě. ()

klukluka

Dumontův styl mi více méně nesedí. Tenhle film ale má svoje nepopiratelné kouzlo. Sice jsem ho nepochopil, to ale neznamená, že bych se jím nekochal. ()

HarryBlock

Hlavná hrdinka mala podľa všetkého otca tyrana, ktorý jej dosť ubližoval (ako presne sa vo filme nikdy nepovie). Hlavný hrdina - akýsi tajný ctiteľ - jej pomohol zbaviť sa otca a zločinom ju vykúpil z toho utrpenia, ktoré doma prežívala. Odvtedy ju zlo začalo akosi mysticky priťahovať. Veľmi nekonvenčný film, plný nejasných symbolov, bohatý na možné interpretácie. ()

kolemjdouc

Duchaření jde mimo mě ,ale tohle mě zaujalo až příliš.Žádné strašení efektama,žádné záběry digitálem nic umělého.Minimum dialogů.Divák si to ,co vidí, musí srovnat v hlavě sám.Vše za denního světla .Prostě reálné tak ,že tomu člověk musí uvěřit. ()

warrenur

Vyborna kamera, vizual a sem-tam necakane, divne ci sokujuce konanie filmovych postav. V pociatocnych minutach ma postava "tulaka" neskutocne zaujala. Originalna, tajomna a nezvykla. Tiez sa tu nepromenaduju ziadny krasavci, ci krasavice z modnych plagatov. Ak ich hladate, siahnite po hollywoodskej produkcii, tu mi prisli niektore charaktery az odpudzujuce. Preco len dvojhviezdie? Nuz, po spominanej cca polhodinke sa dej dalej nepohol, ci nebodaj nieco poodhalil. Nehovoriac o tom, ze ma neskutocne zacali iritovat predlhe staticke zabery a vypravy "krasavice" ci "typosa" na plaz, do mokradi, do lesa. Proste nie. Tento film sa tvari, ze ma ponuknut nieco artove, avsak mnoheho divaka akurat rozladi a v zaujati nedokaze udrzat. Slabe. Popracovat viac na scenari, nemuslo to byt v mojom pripade sklamanie. Potencial si to v prych minutach vybudovalo poriadny. Neodporucam. ()

xdutchx

Prostý snímek demaskujicí to, kde je v lidském životě problém, ne outside, ale inside. Bez jediného hluchého místa, "bressonovsky" čisté a stejně tak sžírající. (srov. Mt 4,1-11) ()

Lusů

První film, který mě donutil odejít ze sálu. Půl hodiny mi stačilo, jednu * dávám pro to, že se film teoreticky mohl ještě někam pohnout po mém odchodu. Pro mě druhý nejnesnesitelnější film, který jsem ve Varech absolvovala (po loňském "Spolu"). ()

SPDB

Idealni film, na shlednuti , po noci probdene s LSD. Můžeme si podrezat zily, nebo se jit projit do raniho ptaciho zpevu. Uzasne, kamera, fantasticka. ()

Lanparties

Na první pohled zvrhlost, šílenost a katastrofa na plátně. V průběhu filmu jsem se mnohdy chytal za čelo a říkal si, proč tu ještě sedím. Absence dialogů a převaha statických záběrů na jednu "grimasu" hlavní postavy dělá z filmu při sledování velmi těžko stravitelné sousto i pro zkušené diváky. OVŠEM...dobře jsem věděl, proč film hodnotit i navzdory rozhořčení průměrně...několik hodin po shlédnutí snímek donutí diváka přemýšlet, znovu projít "příběh" a zamýšlet se nad myšlenkami režie. A přesně to mám na tomto typu festivalových filmů rád... ()

Jensy

Vizuálně pohlcující film, který zhypnotizuje diváka obrazovou stránkou, přitáhne k příběhu, který je bajkou poměrně naturalisticky podanou. ()

santosz

Ve filmu, který mi místy připonemul Stalkera se za doprovodu silného větru hodně chodí a ztěžká při tom dýchá. A za těchto banálních okolnosti stále uvažujete zda máte co dočinění s tím Dobrým nebo Zlým. Konec nenechá nikoho na pochybách a stojí za to si s tím filmem trochu pobýt. ()

Poleloukales

Metafyzická hříčka francouzského nonkonformisty Bruno Dumonta vystavuje ke zvážení nejeden otazník, aniž by se divákovi snažila jakkoli pomoci. Nekonvenční narace komplikuje čtení „děje“ záměrně, zanechávajíc tak v divákově lebce stopu, které se nelze jen tak zbavit. Dílo nabízející mnoho výkladů je zapouzdřeno do provokativně jednoduchého vizuálu, který sám hraje ve snímku významnou roli. Široké scenérie větrného pobřežního kraje francouzské Normandie odkazují k týrané duši děvčete, které se potuluje pustou a nevlídnou krajinou svého nitra s nesympatickým společníkem – personifikací ďábla, ponoukajícího dívku ke krajním činům. Akt pomsty vykonaný mužem je ve skutečnosti obrazem skutku provedeného rukou samotného děvčete. Závěrečný zázrak pak evokuje odpoutání se od temných dnů minulosti. Film nerelativizuje zlo páchané jednoho na druhém. Snaží se pouze zobrazit skryté pohnutky, které při troše poctivosti v sobě nalezne každý. ()

Germanicvs

Návrat do světa podivně fascinujících bytostí je ještě intenzivnější než první setkání na karlovarském festivalu. Dumontův snímek po letech dozrál a zprůzračněl. Fascinuje a nutí k přemýšlení - není již temnou hádankou, ale dává jasnější kontury a pevně zapadá do autorovy tehdejší tvorby. ()

karnát

Zajímavé, že nikdo z těch, kdo hodnotil *****, zatím nepřidal komentář. Asi proto, že sílu tohoto filmu velmi těžko vyjádřit slovy. Je to hodně intimní prožitek, plný netradičně užitých náboženských symbolů. Pro mě zatím nej film MFFKV 11. ()

ciapok

nebudem robiť filmový rozbor (aj preto, že to neviem) - film je osviežujúci ako minerálka po všetkých presladených limonádach; neviem, či mi niečo dal, snáď aj áno, niektoré scény sa mi premietajú v hlave. Herečka originálna, zaujímavá, dobre sa na ňu pozerá, hoci nie je práve typ Sklenaříkovej. U mňa film, ktorý určite patrí do komôrky "áno" . S hodnotením som opatrný, trochu alibistické 3 stars. ()