Qian nu you hun

Scénografie:

Kenneth Mak

Kostýmy:

Bobo Ng

Na rovinu říkám, že moje hodnocení není hodnocení žánrově nezaujatého diváka. Fantasy miluju a doslova hltám vše z tohoto žánru. U Sien nui yau wan jsem se královksy bavil. Kouzla, démoni, meče a krásné dívky to je něco na mě. Okouzlující prostředí a kvalitní zvukový doprovod jsou další body k plusu. Věřím, že snímek rozhodně není pro každého, nicméně milovník fantasy by si ho určitě neměl nechat uniknout....(20.7.2012)

Příběh tohoto čínského fantasy snímku se točí okolo tří postav. Mladíka Ning Coi Sana, který je vyslán do jedné podhorské vesničky, aby zde nalezl pro vesničany zdroj vody, který má být v horách, kam se vesničani bojí, démonky v lidské podobě Siu Sin a lovce démonů Yin Chek Ha, který měl s démonkou milostný vztah. Tento milostný trojúhelník se musí vypořádat nejen se svými vztahy, ale hlavně se stromovou démonkou, žijící ve svém chrámu, která vězní Siu Sino skutečné tělo...... Tento filmek má pěknou vizuální stránku, pěkné obsazení a hraje zde příjemná hudba. Je zde jen pár vydařených bojových scén, ale masakrování démonů pomocí kouzel je pěkné. Celkově bych to viděl na lehce nadprůměrný filmek v pěkném kabátku. Za mě 60% :)(9.11.2012)

Hong Kongská klasika z 80. rokov v novom kabáte s 20USD miliónovým rozpočtom (na Činu viac ako slušné) a zvučným režisérskym menom v popredí. Wilson Yip je naozaj meno na poli akčných a kung-fu filmov. Svoj úspech dosiahol filmami ako Dragon Tiger Gate, Flash Point, Kill Zone, no k špičke sa zaradil hlavne Ip Manom 1 & 2. Nečudo, že mu bola zverená aj takáto silná látka ako je remake A Chinese Ghost Story (prípadne známy aj pod názvom A Chinese Fairy Tale). Priznám sa, že pôvodný film som videl ešte ako dieťa, takže si ho pamätám len veľmi VEĽMI okrajovo. Na túto novodobú verziu som sa však tešil, pretože fantasy mi v čínskej kinematografii už chvíľu chýbalo. Na rovinu hneď priznám, že som bol skôr sklamaný ako nadšený. Mierne za vlasy pritiahnutý príbeh o úradníčkovi, ktorí sa vydá do hory hľadať vodu a natrafí na démona ukrývajúceho sa v strome síce stačí na vyplnenie hodinky a pol, ale neponúka nič viac. Sľubne vyzerajúca romantická línia o zamilovanej démonke, úradníkovi a jej exmilenocovi, ktorý je lovec démonov je až príliš patetická a chýbajú v nej akékoľvek emócie. Tým pádom pôsobí skôr ako „šaškáreň“ hlavne pri slzavých scénach a nedokáže vtiahnuť do deja. Dopomáhajú tomu aj mierne prehrávajúce herecké výkony väčšiny postáv a nefungujúca komediálna vložka, pri ktorej sa dá zasmiať maximálne jeden/dva krát za celý film. Čo film drží v popredí je jeho fantasy zložka, ktorá so slušnými CGI efektmi vytvára prekrásnu takmer až magickú atmosféru plnú pestrých farieb a obrazov. Tým pádom vyniknú aj súboje, ktoré rozhodne neprekvitajú závratnou choreografiou, ale táto štylizácia do „rozprávky“ ich pozdvihuje o úroveň vyššie. Hlavná zložka film a to fantasy sa teda podarila na výbornú, kiež by som to mohol povedať aj o tej romantickej/komediálne. Ak už nič iné, tak sa na to aspoň príjemne pozerá, avšak hlbší zážitok nejde očakávať ani zďaleka. CELKOVO skôr za 2,5*, no tento krát budem mierne neobjektívny a vzhľadom na moju veľkú priazeň k čínskej (resp. ázijskej) kultúre a prekrásnej Liu Yi Fei v jednej z hlavnej úloh, tú pol hviezdičku rád prihodím = 3*(1.8.2011)

• corpsy

Takto ladený príbeh, trpí prílišnou snahou o digitalizáciu pre dnešných, na niečom inom vyrastajúcich mladých divákov. A preto, aby som si po tomto súste vylepšil chuť, budem sa musieť poobzerať po originály z roku 1987. A dotlačil ma k tomu aj záverečný song, ktorý je práve z tej skoršej verzie. Proste old school.(22.8.2019)

Je to celkom dobrý romanticky ladený fantasy film, ktorý je remakom kultovej pôvodnej verzie. Má dobrý príbeh o úradníkovi, ktorý je vyslaný do jednej dediny, aby miestnym pomohol nájsť zdroj pitnej vody, keďže ich voda už vysychá a tak na mieste spolu s pomocníkmi vystúpi do hôr, no narazia na chrám plný démonov s podobou krásnych žien, ktoré vysávajú život. Ale úradník sa do jednej zamiluje a on jej tiež nie je úplne ľahostajný, lenže musia čeliť nielen stromovému démonovi, ale aj lovcovi démonov, ktorý je do démonky stále zamilovaný a má svoje plány. Spracovanie nie je zlé, ale ani ničím výnimočné. Ani na okamih ma tento film nezačal nudiť, celý čas je tak pomerne príjemne podaný, ale neponúka nič, čo by mohlo skutočne upútať, takže na začiatku si len film nastaví tú mierne nadpriemernú úroveň a tú si až na niekoľko trochu slabších, prípadne trochu lepších situácií udrží po celý čas. Čo sa týka akcie, tak vo svojej kategórii je celkom vydarená. Akciu tohto žánru až tak moc neobľubujem, radšej mám ten reálnejší štýl, ale aj tak tu je akcia dosť dobre natočená a aj obsahovo celkom zaujímavá, viacero situácií je slušných, ako napríklad obojručné strieľanie z kuší a aj ten jeden súboj jeden na jedného je príjemne dynamický. Herecké obsadenie je na tom dobre, jediným menším sklamaním je hlavný hrdina, síce ani Shaoqun Yu nie je úplne zlý, ale nemá ani trochu charizmy a ani ničím iným nevyniká, takže som mu ani nemal moc dôvodov fandiť, omnoho lepší je Louis Koo, príjemná Yifei Liu, ktorá si ma získala hneď a nesklame ani v poslednej dobe čím ďalej výraznejší Siu-Wong Fan. S réžiou a technickou stránkou som nadmieru spokojný, síce emócie moc nefungujú, ale Wilson Yip aj tak dokazuje svoje kvality, rozpočet je vidieť, páči sa mi kamera, pôsobivá vizuálna stránka, tu som spokojný. Určite nie som sklamaný, ale ani nijak nadšený. Ani pôvodnú verziu až tak moc nemusím, až na celkom vydarenú dvojku mi to celé prišlo tiež len mierne nadpriemerné, kde vynikli len hlavné postavy. Toto je pekne natočené, aj dobre zahrané, ale tento príbeh len predsa nie je nič, čo by som mohol skutočne chváliť. Ale za pozretie to stojí a je to omnoho lepšie zvládnuté, ako napríklad posledný fantasy film s Jet Lim, takže som si v rámci tohto žánru vylepšil chuť. 61%(15.7.2012)

• - Snímek, ačkoliv se přímo orientuje na svůj filmový protějšek z roku 1987, A Chinese Ghost Story (1987), vychází z literární historické adaptace "Strange Stories From A Chinese Studio". Ta obsahuje nad 500 fantazijních povídek. Jejím autorem je Pu Songling, čínský spisovatel žijící v době vládnoucí císařské dynastie Qing (1644 - 1912). Za připomenutí snad stojí i fakt, že snímek je věnován zesnulému čínskému herci a úspěšnému hudebnímu skladateli Leslie Cheung (Double Tap (2000)). Ten se objevil v původním snímku z roku 1987 v roli Ning Choi-san. A dokonce právě on je autorem závěrečné skladby, provázejíc diváka při závěrečných titulcích. Stejná skladba zněla paradoxně při úvodních titulcích původního snímku z roku 1987. (Conspi)

• - Elvis Tsui, ktorý hrá veliteľa dediny (ten plešatý chlap), sa objavil aj vo verzi A Chinese Ghost Story z roku 1987, avšak v inej úlohe. (maddy)