Ég Man Þig

I Remember You

Drama / Horor / Mysteriózní / Thriller

Island, 2017, 105 min

V poslednej dobe je severská kinematografia ospevovaná. Všetko to vyznie ako filmársky dokonalé a profesionálne zvládnuté, ale samotná dejová línia nikdy nie je až taká pútavá, pretože vždy sa tam objaví niečo "naviac" a toto "naviac" tak ako je podané mi nesedí. V tomto prípade nám predkladajú filmári dva príbehy. Lenže tieto dva príbehy nemajú potenciál držať diváka celú minutáž v pozore. Ja som sa po hodine začal nudiť a keď som už strácal všetky ilúzie tak napokon finále snímku všetko vysvetlilo, ale určite k spokojnosti mám ďaleko.(16.2.2018)

Tady je téměř vše jak má být. Dvě příběhové linie do sebe nakonec krásně zapadnou a i když jste něco podobného už několikrát viděli, v podání Islanďanů to působí neokoukaně. Filmu prospívá i nádherné severské prostředí s parádní atmosférou, která je pro podobně laděné snímky jako dělaná a líbila se mi i samotná zjevení. A nakonec se vyvedl i casting, který prostě neměl chybu. Jenže Axelsson se občas tak moc opájel obrazovou stránkou věci, až zapomínal vyprávět a to film dost výrazně poškodilo. A to je veliká škoda. Promarněná příležitost, ale za vidění to určitě stojí. 65%(4.2.2018)

Po dlhej dobe niečo, čo sa dalo pozerať a dokonca sa mi aj celkom páčilo. Dve dejové línie v jednom filme: V prvej línii vystupuje manželský párik a ich kamarátka, renovujú starý dom, ktorý skrýva malé tajomstvo a zjavuje sa im duch. V druhej línii máme doktora, ktorý vyšetruje viaceré podivné úmrtia. Tie súvisia s nezvestným chlapcom, ktorý zmizol pred mnohými rokmi, a očividne aj so zmiznutím jeho vlastného syna. Malý, pekný, mysteriózny, atmosférický, duchársky hororík s výbornou hudbou a prostredím, ktorý ma upútal už len samotným príbehom. Rozuzlenie dokonca prekvapilo, čo sa často nestáva. Nie je totiž bežné, aby do seba príbehy tak pekne zapadli. Vlastne som nenašiel nič, čo by mi vadilo. Privítal by som len pritvrdenie aj po hororovej stránke (ľakačky by sa dali spočítať na prstoch jednej ruky). Komu sa páčil povedzme španielsky „Hierro“, príde si na svoje aj tu. Ja som spokojný.(18.1.2018)

Islandská kinematografia ma nikdy nesklamala a nestalo sa tak ani tentokrát. Ég Man Þig síce v zásade neprináša nič, čo by diváka vyslovene posadilo na zadok, skĺbenie krimi tematiky s prvkami duchárskeho hororu tu však celkom fungovalo a nevľúdna severská krajina príbehu dodala zvláštne pochmúrne čaro.(9.3.2018)

Na snímek „Ég man þig“ se podíváte přesně proto, že chcete vidět nějakou nepříjemnou, temnou atmosféru, jež se vám v tomhle případě dostane. Jako kdybyste z filmu cítili ten chlad, který se rozkládá nad zemí, jako kdybyste věděli, že tam něco není v pořádku. A tohle je něco, co v hororu chcete vidět a je to dobré. Islanďané umějí točit nepříjemně depresivní filmy.(24.4.2018)

• - Počas telefonátu pred domovom dôchodcov stojí za Freyrom (Jóhannes Haukur Jóhannesson) na parkovisku strieborné SUV. V ďalšom zábere je však miesto za ním prázdne. (Marceloo)