Ég Man Þig

I Remember You

Drama / Horor / Mysteriózní / Thriller

Island, 2017, 105 min

Ani moje silná zamilovanost do islandské krajiny nemůže přesvědčit můj rozum, aby hodnotil výš. Veskrze průměrná duchařina, ozvláštněná právě jen islandskou (severskou) strohostí, islandskými exteriéry, islandskými herci, islandštinou, tedy celkovou "islandskostí". V záplavě obdobné, především americké produkce, se jedná o zajímavé osvěžení, ale postupem času jsem až příliš často sledoval časomíru a rozpačitě pomlaskával. Nicméně po vizuální stránce jsem si film užil a některé jeho scény mi navozovaly příjemně meditativní náladu. Dal bych si líbit takový delší letní pobyt v prostém domě na islandském severozápadě, bez signálu, bez internetu, třeba jen s foťákem a se zásobou knih. A ovšem bez strašáka ze zelené ponorky.(25.8.2019)

• Pitryx

Tak zpočátku to má jakous takous atmosféru. Jenže pak je to stále dokola a ono to přestane účinkovat. U mne zhruba po hodině. To už mne začal film i nudit. Nemá to žádné oživení. Navíc jsem se musel vracet, protože jsem si spletl hlavního hrdinu s tím druhým vousatým, to byl taky nápad, dva podobní herci. Já si totiž velmi špatně pamatuji obličeje. Musím však přiznat další dvacítku za vyústění celého příběhu, to mne překvapilo. Ale celé to mohlo být kratší a mít to větší spád.(15.8.2019)

Tady je téměř vše jak má být. Dvě příběhové linie do sebe nakonec krásně zapadnou a i když jste něco podobného už několikrát viděli, v podání Islanďanů to působí neokoukaně. Filmu prospívá i nádherné severské prostředí s parádní atmosférou, která je pro podobně laděné snímky jako dělaná a líbila se mi i samotná zjevení. A nakonec se vyvedl i casting, který prostě neměl chybu. Jenže Axelsson se občas tak moc opájel obrazovou stránkou věci, až zapomínal vyprávět a to film dost výrazně poškodilo. A to je veliká škoda. Promarněná příležitost, ale za vidění to určitě stojí. 65%(4.2.2018)

Po dlhej dobe niečo, čo sa dalo pozerať a dokonca sa mi aj celkom páčilo. Dve dejové línie v jednom filme: V prvej línii vystupuje manželský párik a ich kamarátka, renovujú starý dom, ktorý skrýva malé tajomstvo a zjavuje sa im duch. V druhej línii máme doktora, ktorý vyšetruje viaceré podivné úmrtia. Tie súvisia s nezvestným chlapcom, ktorý zmizol pred mnohými rokmi, a očividne aj so zmiznutím jeho vlastného syna. Malý, pekný, mysteriózny, atmosférický, duchársky hororík s výbornou hudbou a prostredím, ktorý ma upútal už len samotným príbehom. Rozuzlenie dokonca prekvapilo, čo sa často nestáva. Nie je totiž bežné, aby do seba príbehy tak pekne zapadli. Vlastne som nenašiel nič, čo by mi vadilo. Privítal by som len pritvrdenie aj po hororovej stránke (ľakačky by sa dali spočítať na prstoch jednej ruky). Komu sa páčil povedzme španielsky „Hierro“, príde si na svoje aj tu. Ja som spokojný.(18.1.2018)

Islandská kinematografia ma nikdy nesklamala a nestalo sa tak ani tentokrát. Ég Man Þig síce v zásade neprináša nič, čo by diváka vyslovene posadilo na zadok, skĺbenie krimi tematiky s prvkami duchárskeho hororu tu však celkom fungovalo a nevľúdna severská krajina príbehu dodala zvláštne pochmúrne čaro.(9.3.2018)

• - Počas telefonátu pred domovom dôchodcov stojí za Freyrom (Jóhannes Haukur Jóhannesson) na parkovisku strieborné SUV. V ďalšom zábere je však miesto za ním prázdne. (Marceloo)