Ég Man Þig

I Remember You

Drama / Horor / Mysteriózní / Thriller

Island, 2017, 105 min

Filmy severského typu jsou takové "komplikované" ;-) Sice to umějí natočit se syrovým nádechem (přecejenom tam "na severu" je ta krajina taková nicmoc hostinná, svým způsobem tam vládne celoročně zima, sychravo a deštivo), nicméně co se pak "nosné línie týče" - je to občas těžké na "rozkódování" t.j. co tím básník chtěl říct. Máme tu spooooousty neobjasněných otázek, tudíž divák sice sleduje "co se na obrazovce děje", nicméně tomu výsledku moc nerozumí.... Takže - sice zajímavé dílo, ale....(8.3.2018)

V malom mestečku na Islande prichádza k pozoruhodnej samovražde staršej ženy, ktorá naznačuje, že by mohlo ísť o zvrátený rituál. Vyšetrovanie miestnych autorít zostáva bez výrazných výsledkov. Pátranie ich čoskoro zavedie do hlbokej histórie miestnej komunity, pomocou ktorej začínajú odkrývať temné tajomstvá. - Podarený projekt z Islandu, v ktorom je ale na škodu to, že tá pátracia linka je zaujímavejšia než tá hororová. Keby na strašení zapracovali trochu viac, bola by to špička, ale takto sa tam len raz za čas objaví decko s trochou make upu na tvári, ktoré by nevystrašilo ani svojich rovesníkov. Depresívne prostredie Islandu je pre tieto horory zobrazujúce beznádej postáv perfektné, ale ešte stále čakám na tvorcov, ktorí ho dokážu využiť na sto percent. Kniha by mohla byť tiež zaujímavá a dosť možno si ju časom prečítam.(26.1.2018)

Podaktorí užívatelia, zrejme ešte nikdy nenatrafili na horor na úrovni jednej hviezdy. Lebo keby áno, určite by túto Islandskú mystery ducharinu, nehádzali do jedného vreca s absolútnymi prepádkmi, ala: "Devils Whisper". Je síce pravdou, že snímok je miestami až extrémne dejovo "lenivý", pričom len zriedka kedy sa niečo deje, no rozhodne sa nejedná o nejakú amatérčinu, ktorá by mala dosahovať tak mizerného hodnotenia. Atmosféra tamojšej krajiny, je už sama o sebe riadna dávka depresie, plus pár atmosférických pasáži, taktiež pomerne solídne dodalo filmu ten správny, mystery nádych. Veľkou prekážkou sa tak stáva akurát dlhočízna stopáž, no celkovo ide o pohodový, sledovateľný kúsok, ktorý zaujme najmä príbehom a jeho rozuzlením. Skrátka, treba byť správne naladený a neočakávať niečo, čo nemožno dostať. Žáner "horor" škrtnúť. Zbytočne zavádza ..(1.2.2018)

V poslednej dobe je severská kinematografia ospevovaná. Všetko to vyznie ako filmársky dokonalé a profesionálne zvládnuté, ale samotná dejová línia nikdy nie je až taká pútavá, pretože vždy sa tam objaví niečo "naviac" a toto "naviac" tak ako je podané mi nesedí. V tomto prípade nám predkladajú filmári dva príbehy. Lenže tieto dva príbehy nemajú potenciál držať diváka celú minutáž v pozore. Ja som sa po hodine začal nudiť a keď som už strácal všetky ilúzie tak napokon finále snímku všetko vysvetlilo, ale určite k spokojnosti mám ďaleko.(16.2.2018)

Komorný a smutný príbeh, ktorý (zdanlivo) beží na dvoch líniách. Islandské prostredie k filmu dodá ten potrebný plus. To sa však nedá povedať o réžii, ktorá budí dojem, že nie úplne vie, čo chce. Záver, ktorý by sa dal aj lepšie a efektívnejšie spracovať. Osobné hodnotenie: 70% (***) (12.10.2018)

• - Počas telefonátu pred domovom dôchodcov stojí za Freyrom (Jóhannes Haukur Jóhannesson) na parkovisku strieborné SUV. V ďalšom zábere je však miesto za ním prázdne. (Marceloo)