Goyangyi : jookeumeul boneun doo gaeui noon

• Jižní Korea

고양이 : 죽음을 보는 두 개의 눈

The Cat

Mysteriózní / Horor

Jižní Korea, 2011, 106 min

Asijský duchařský horor v posledních několika letech jaksi vymizel. Tedy nezmizel úplně, pořád se pár kousků vždycky urodilo, ale nekonal se žádnej projekt, se kterým by byla seznámena širší veřejnost (jako Kruh, Oko, Nenávist, Shutter). Po zhlédnutí The Cat (ne, ten originální název používat nebudu :-D) jsem si celkem jistej, že na další takovou pecku, která se dostane i k někomu jinému, než k pár zarytým fandům, si budeme muset ještě chvíli počkat. Mám z The Cat rozpačité pocity. Lekačky fungují většinou bezproblémově - u jedné se mi udělalo až špatně (nemám rád, když něco hnusného nabourává vaši oázu bezpečí - postel). Problém je v příběhu a scénáři. Bezdůvodně nasraný duch (podle jakého klíče se vlastně vraždilo?), spoléhání se na náhody v míře větší, než jsem ochotný snést, křečovitý vývoj děje... Za mne 6/10, ale aspoň za těch pár lekaček si snímek chvilku pamatovat budu.(8.10.2011)

Brát si do úschovy kočku (či jiného tvora nebo věc), kolem které se ochomýtá podivná holčička, dle subžánrových pravidel věští pro novopečeného majitele kardinální průser. Nejinak je tomu tady. The Cat se žel obvyklého mustru k-horrorů drží tak úzkoprse a neinvenčně, že prakticky postrádá jakýkoliv moment překvapení. To znamená, že se film z osy "pár smrtí - tušení problému - pátrání - vysvětlující flashbacky - závěrečná katarze" neodchýlí ani o píď. To může být naprosto fuk, pokud atmosféra, napětí a lekačky hrají první ligu. Až na pár světlých momentů (třeba schodiště) však s nevýrazným duchem a ve většině případů dopředu čitelným timingem a podobou lekaček čutají tak duchařskou divizi. Zachraňují to kočky (takového vyčůraného a pomstychtivého tvora bych mít doma fakt nechtěl), nadprůměrná technická stránka a hlavní herečka, na niž se moc hezky dívá. Neurážející průměr na jedno zhlédnutí. 5-6/10(16.10.2011)

The cat je sice naprosto klasický asijský duchařský horor, ale díky fantastické atmosféře a dojemnému konci nenudí ani vteřinu. Většina duchařských scén bylo povedených a strašidelných, ale u asijských duchařin začínám mít jeden velký problém. Připadají mi všechny stejné. Od lekaček, hudby až po závěrečnou pointu. Naštěstí jsou kvalitou pořád někde jinde než zbytek světa, tak proto dávám větší hodnocení než si film zaslouží.(15.2.2012)

Ztotužňuji se s uživatelem Riccim, který mi i tenhle film doporučil. U filmu s kočkama jsem se nijak extra nikdy nebál přeci jenom když jsem viděl horor s kočkama tak většinou spíše útočily na lidi. Tady ta duchařina mi ale slibovala dlouhovlasé Japonky která rádi straší. A taky že jo. Film jsem si pouštěl kolem 23 hodiny a teda měl jsem co dělat. už v prvních 15 minutách jsem se nepříjemně lekl(a já blbec mám jeden reprák pár centimetrů nade mnou), a takhle se film veze celou dobu. Příběh je jalovej ale lekací scény i když jsou sem tam předvídatelný jsou v pohodě a dokáží vystrašit(viz. scéna kdy je duch pod postelí). Na celej film se mi dobře koukalo. A jelikož nemám kočiček nějak dost tak si jdu zahrát Calling:-)(23.8.2012)

Mačka sa stala vo výťahu jediným svedkom záhadného úmrtia svojej majiteľky. Tej sa ujme klaustrofobička , čo sa jej náležite (ne)vyplatí. " cica" je totiž iná. Prežúvaný, nefunkčný , fádny , opotrebovaný , odpozeraný , vyžmýkaný, prepozeraný, už dávno zadrhnutý J- námet sa Kórea snaží upraviť. Márne , avšak mačka to celé dokázala sfilmovať do konzumovateľnej formy. Hovorí sa , že mačky sú falošné , táto ale dokázala úlohu média zmáknuť na výbornú. Alergiu na mačky nemám a hodnotenie preto nechávam otvorené smerom navrch...asi mala vplyv aj projekcia. P.S. Je rozhodnuté - zvieratá mám rada + absencia prebytočného gore + bodík hore = 4(6.10.2011)