Goyangyi : jookeumeul boneun doo gaeui noon

• Jižní Korea

고양이 : 죽음을 보는 두 개의 눈

• angličtina

The Cat

Mysteriózní / Horor

Jižní Korea, 2011, 106 min

Brát si do úschovy kočku (či jiného tvora nebo věc), kolem které se ochomýtá podivná holčička, dle subžánrových pravidel věští pro novopečeného majitele kardinální průser. Nejinak je tomu tady. The Cat se žel obvyklého mustru k-horrorů drží tak úzkoprse a neinvenčně, že prakticky postrádá jakýkoliv moment překvapení. To znamená, že se film z osy "pár smrtí - tušení problému - pátrání - vysvětlující flashbacky - závěrečná katarze" neodchýlí ani o píď. To může být naprosto fuk, pokud atmosféra, napětí a lekačky hrají první ligu. Až na pár světlých momentů (třeba schodiště) však s nevýrazným duchem a ve většině případů dopředu čitelným timingem a podobou lekaček čutají tak duchařskou divizi. Zachraňují to kočky (takového vyčůraného a pomstychtivého tvora bych mít doma fakt nechtěl), nadprůměrná technická stránka a hlavní herečka, na niž se moc hezky dívá. Neurážející průměr na jedno zhlédnutí. 5-6/10(16.10.2011)

Štandardná duchárinka, ktorá zaujme predovšetkým prítomnosťou mačiek, a to je vlastne aj to jediné, čo je tu ešte neopozerané. Ale musím povedať, že mi to vôbec nevadilo. Napriek zjavnej neoriginalite príbehu tu totiž funguje všetko. Už približne v polovici by som nedokázal porátať, koľkokrát som vyskočil z kresla. Ja tie šoky milujem! Ku koncu sa to však upokojilo a dojemné rozuzlenie už za veľkú pozornosť nestojí. Ale páčilo sa mi to, pozerať to v noci, to je bomba.(7.10.2011)

Ďalšia štandardná ázijská ducharina na obzore. Aziati tento hororový subžáner žmýkajú do poslednej kvapky a po tom, čo kvalita týchto snímkov v posledných rokoch rapídne upadala (z nedávnych napr. White) sa sem tam objaví aspoň ako tak zaujímavý snímok. The Cat patrí práve k nim, je síce predvídateľný od začiatku až do konca, ale spracovaním dokáže udržať pozornosť po celý čas. Klasické shock-momenty s „vlasaticou“(tentokrát opäť zastúpenou v podobe malého dievčatka) sú dávkované vo veľkej miere a prevažná väčšina z nich aj naozaj funguje, otrepaný duchársky námet je osviežený líniou s mačkami, ktorá na mňa na prvý dojem pôsobila trápne, avšak v rámci filmu a celkového deja napodiv funguje skvele a dokonca pôsobí ako zaujímavé spestrenie. Škoda, že v takej ¾ filmu sa väčšina budovaných prvkov rúca a režisér začína používať v nezdravej miere digitálne efekty (vrátane mačiek), ktoré pôsobia amatérsky a neraz aj smiešne. Samotný záver, ale dojem opäť vylepší. Napriek tomu, že rozuzlenie je zrejmé už po 15 minútach filmu, bolo natočené s takým citom, že pôsobilo presne tak dramaticky ako malo (a to sa mi pri tisíc a jednej variácii ázijskej duchariny už dlho nestalo). Po technickej stránke filmu nie je čo vyčítať (okrem spomínaných CGI), kamera vyniká asi najviac, vytvára prehľadné, pútavé zábery, hudba je výborne zvolená. Pokiaľ ste fanúšikmi ázijských hororv, snímok určite stojí aspoň za jednu projekciu, pracuje síce „len“ so štandardnými sto krát videnými prvkami, ale za to značne pútavo. Nebyť otrasných CGI, ktoré neskôr kazili celkový dojem, idem aj s tou pol hviezdičkou vyššie. CELKOVO: 3,5*(10.10.2011)

Ztotužňuji se s uživatelem Riccim, který mi i tenhle film doporučil. U filmu s kočkama jsem se nijak extra nikdy nebál přeci jenom když jsem viděl horor s kočkama tak většinou spíše útočily na lidi. Tady ta duchařina mi ale slibovala dlouhovlasé Japonky která rádi straší. A taky že jo. Film jsem si pouštěl kolem 23 hodiny a teda měl jsem co dělat. už v prvních 15 minutách jsem se nepříjemně lekl(a já blbec mám jeden reprák pár centimetrů nade mnou), a takhle se film veze celou dobu. Příběh je jalovej ale lekací scény i když jsou sem tam předvídatelný jsou v pohodě a dokáží vystrašit(viz. scéna kdy je duch pod postelí). Na celej film se mi dobře koukalo. A jelikož nemám kočiček nějak dost tak si jdu zahrát Calling:-)(23.8.2012)

MOHOU LIDÉ UMÍRAT KVŮLI KOČKÁM?....... /// Krásný a mrazivý lekačky (a je jich celkem hodně!). Okamžiky, který s kočkama nemaj nic společnýho, ale klidně na ně můžem svýst ,,natáhlýho brka“ Bo-hee v šatníku. Problém je, že ten ,,děs“ je vařenej vlastně z ničeho. A tak přátelé i nepřátelé živých koťátek budou nakonec trumfnutí obdivovateli mrtvej děťátek. Což spolu se zjištěním, že taková kočka může fungovat jako lék na klaustrofobii nemusí bejt k zahození. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Trpím strachem z klause. 2.) Přemejšlím o adopci kočičky. (neberte si tu vod pejska, neumí vařit. Ani dort...) 3.) Rád se bojím a je jedno koho a čeho. 4.) Thx za titule ,,Arnošt Juránek“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ **(14.12.2011)