Reklama

Reklama

Cesta smrti kapitána Scotta k jižní točně (Velké bílé ticho)

  • Česko Velké bílé ticho (festivalový název) (více)
Trailer

Obsahy(1)

FilmLED natočil Herbert Ponting v letech 1910–1913 jako fotograf a kameraman expedice polárníka Roberta Falcona Scotta na Antarktidu. Zaznamenal vědeckou práci v táboře, přípravy na cestu k pólu, majestátnost ledového masivu i život zvířat, kosatek a tučňáků. Snímek, uvedený poprvé v roce 1924 v tónované verzi, byl péčí Britského filmového institutu restaurován ke stému výročí výpravy. (MFDF Ji.hlava)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (14)

honajz2 

všechny recenze uživatele

Art Film Fest 2023 - Košice - Fakt jsem nečekal, že by mě to mohlo až takhle nadchnout. Zpočátku jsem si sice chvíli zvykal, než jsem se do toho dostal, přece jen tu bylo víc mezititulků než by bylo potřeba, ale netrvalo dlouho a naprosto mě to pohltilo. On to většinu času vlastně je klasický přírodopisný dokument, dokonce ani není o nic drsnější než ty od BBC, Animal Planet apod. stanic, ale natolik mě fascinoval tím, že se jednalo o tak staré dobové záběry, že jsem byl v úžasu i z naprosto obyčejných scén, ve kterých třeba jen tučňáci sedí na vejcích. A docela často se tam našel i prostor pro humorný komentář, který to vše příjemně osvěžil. O to šílenější to ale je v kontrastu s celou výpravou, o které se ví, že nedopadla dobře a tak je to v závěru stále drsnější a temnější, až to dojde do konce. V závěru to sice je maličko přehnaně doslovné a na záznamy ze Scottova deníku se dává důraz až možná zbytečně velký, ale i to je jen malé mínus, protože jinak to celé fungovalo skvěle a rozhodně nemůžu říct, že bych se u toho nudil. Opravdu je to tak významné a velkolepé, jak zdejší hodnocení ukazuje, byť jsem se trochu bál opaku. Za mě si to plný počet prostě zaslouží. Viděno s Willy Kufaltem :-) Slabých 5* ()

Flego 

všechny recenze uživatele

Posledná polhodina filmu je impozantná, emocionálne nabitá a má v sebe správne napatie. Aj napriek tomu, že z dejepisu vieme, že prvým polárnikom na Južnom póle bol napokon nór Amundsen. Práve táto skutočnosť bola nepríjemným prekvapením pre Scottovu výpravu a to znechutenie a sklamanie, že ich niekto predbehol o jediný mesiac, malo fatálne následky pre celú výpravu. Preto sa mi zdala posledná tretina filmu najlepšia. To ostatné bolo trochu zdĺhavé, aj keď vobec nie nudné. Príliš veľa času sa venovalo životu zvierat a trochu mi to pripadalo ako prírodopisný film. Našťastie to v mnohých prípadoch zachránil vtip ( naháňanie tučniakov ), alebo dramatické scény ( lov kosatiek ). Takto sa dramaturgicky javí celý film trochu rozháraný. Ale to tvorcovi odpúšťam vzhľadom k dobe vzniku filmu a okolnostiam nakrúcania. Horšie to už dopadlo z následnosťou scén, v 2-3 prípadoch bol strih nezvládnutý. V každom prípade si treba film pozrieť, nehovorí totiž len o neochvejnej túžbe po dobývaní odľahlých miest na Zemi, ale aj o profesionalizácii filmového umenia ako takého. Druhý komentár. ()

Reklama

Rozjimatel 

všechny recenze uživatele

[4,5*]     "These Norwegian snowshoes, spelt SKI and pronounced SHE, were, alas! the only shes we saw for about two years."     Prehistorický, takmer 100-ročný dokument, ktorý prekvapivo dokáže uchvátiť krásnym (zreštaurovaným) obrazom, ale najmä tým ako výborne a aj moderne opisuje polárnu výpravu kapitána Scotta, plnú dychberúceho dobrodružstva. Je pre mňa podobne príjemným prekvapením, akým bol aj Nanuk of the North (1922). Výborné spracované sú aj tie prírodopisné, humorne odľahčené pasáže (o dravých čajkách, tuleňoch, či tučniakoch). Hoci je celé dielo úplne nemé (z čoho som mal mierne obavy), zvuk mi v ňom napodiv ani veľmi nechýbal. Malá škvrna na filme sú len tie rušivé patriotické komentáre (predovšetkým v závere), ktoré si tvorcovia mohli pokojne odpustiť (zase, na druhej strane, sú autentické). Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete.     "We have been wiling to give our lives to this enterprise, which is for the honour of our country." ()

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

„Všimněte si, jak opatrně se tato samička vrací ke svým vajíčkům nevěda, že moje kamera a já opravdu nejsme tak špatní, jak vypadáme.“ Normálně se tomuto typu dokumentů snažím spíš vyhýbat a v případě Velkého bílého ticha, který je navíc němý, jsem k filmu přistupoval vyloženě s nechutí, i navzdory vysokému hodnocení. Chyba lávky! Celý dokument mě ohromě bavil. Záběry byly velmi zajímavé (líbilo se mi líhnutí racků ale třeba i život pod stanem), tónování jim ještě přidalo na poutavosti, ale naprosto nepostradatelnou součástí filmu je jeho komentář. Ten je poučný a přitom nenudí, snaží se diváka co nejvíce přiblížit roli spolucestovatele skupiny (oslovování publika, řečnické žádání o svolení něco ukázat apod.-to je ohromné plus na rozdíl od mnoha současných, „odosobněných“ dokumentů). Diváka se snaží zaujmout i ukazováním způsobu natáčení a krom čistého zkoumání a pozorování obsahuje i momenty „oddechu“, které nabízí něco pro zpestření (tancování a box, skákající kočka, fotbal, představování psích týmů atd.). A nutno dodat, že jsem u filmu i mnohdy od srdce zasmál (nejvíce mě bavil život tučňáků popisovaný „naším“ výrazivem). Oproti tomu směrem ke konci snímek silně zvážní a zainteresovaný divák se skoro až zoufale snaží skupince pomoct prodlužováním kreslené čáry co nejdál, bohužel samozřejmě neúspěšně. A ten patos, na který nakonec dojde, není ani trochu otravný, vlastně jde o velmi ojedinělý případ, kde je naprosto ospravedlnitelný. Na dokument budu raději vzpomínat díky jeho zábavnějším částem, nicméně celkově je vysoce kvalitní a tomuto faktu bude odpovídat i moje hodnocení. „Bohužel, tyto norské sněžnice, zvané lyže, byly jediné věci ženského rodu, co jsme v průběhu dvou let viděli.“ ()

IvoB 

všechny recenze uživatele

Výborný dokument zobrazující expedici na jižní pól. Krásně nasnímáno, ozvučeno, vtipně a poutavě odvyprávěno. Z odlehčené polohy (první dvě třetiny filmu) bez větších problémů přechází i do polohy vážnější a dramatičtější – opět naprosto s přehledem, kdy si dokument vystačí i s několika málo záběry. Ve zkratce dokument, který mě dokázal zaujmout, rozesmát, i rozesmutnět. Nad hodnocením tentokrát nemusím moc dlouho přemýšlet. ()

Galerie (7)

Reklama

Reklama