Lukostřelci

Arrow: The Ultimate Weapon

War of the Arrows

Akční / Historický

Jižní Korea, 2011, 122 min

// Distribútor: CJ Entertainment // Počet premietajúcich kín v USA: 16 // Otvárací Víkend USA: $24,041 // Už veľmi dávno som nevidel vojnový historický film zameraný na lukostreľbu a musím uznať, že Han-min Kim a Hae-Il Park sa predviedli v naozaj slušnom svetle. Od 40 minúty sa film dostava do nepretržitej akčnej naháňačky, pri ktorej 122 minútová stopáž úplne stráca význam, pretože film vtiahne diváka do deja skôr, ako si to vôbec sám uvedomí....... 80%(13.7.2012)

Šikmooký mají taky Legolase, no a ne jen tak kdejakého. Jakési Mandžuské komando co má místo šípu klacky plení krajinu, nasere Legolase a Legolas pak plení Mandžuské komando. Je to takový historický asijský "Rambo", který běhá po lese a vrhá šipky, nic extra, ale min. v rámci možnosti se na to pořád dá dívat. 6/10(18.5.2012)

Jihokorejci se vytáhli! V tvorbě asijských historicko-akčních eposů sice na stopáži neslevili, ale posunuli vše ostatní do měřítek slibujících parádní podívanou. Posunuli jak postavy, tak boje, o pár kroků k historickému realismu. Jen o pár, ale v těchto končinách je to dost poznat. V eposu samozřejmě nesmí chybět drama, sebeobětování a spoustu mouder, ideálně pronášených v posledním dechu. Ale i tak je to pořád konzistentní, nepřeplácaný historicko-akční epos, co mě mile překvapil. A tolik individuální lučištnické akce a nahánění se po lesích člověk opravdu jen tak nezažije. Takže solidní čtyři hvězdičky putují směr Jižní Korea.(15.8.2013)

Súboj historických sniprov na juhokórejský spôsob. Filmy z obdobia, kedy ozaj záležalo na umení protagonistov súbojov jednoducho milujem. Žiadne vysokokadenčné guľomety či nekonečné pásy nábojov. 10 šípov, a staraj sa! Veľmi pekne natočený filmík, ktorý sa síce pomaly rozbieha, ale až sa dostane do tých správnych akčných otáčok nedokáže nudiť. Jedna akcia strieda druhú. Jedna vyhrotená situácia ďalšiu. Neokukané zábery či emočne vyhrotené scény však dokážu vykompenzovať pár nelogických dier či sfušovanú animáciu tigra. Filmu by som pridal kľudne aj ďalšiu 15-minútovku a divák by to ani nezaznamenal. Záporáci drsný, šikmookí Robin Hood sympoš, trofejná výhra obstojná, ale predsa tomu k dokonalosti niečo chýbalo. Možno bola chyba v samotnej projekcii, kedy som film videl s otrasným anglickým dabingom. Preto nevylučujem, že pri opätovnom zhliadnutí s originálnym znením pôjde hodnotenie na maximum.(13.3.2012)

Zase raz otváram svoju starú, drevenú truhlicu, ktorej obsah tvoria ázijské, historické bojové filmy Kliatba zlatého kvetu, 14 Mečov a prikladám k ním War of the Arrows. Tento film obsahoval všetko čo mám rád od začiatku a zvlášť koniec, keď sa to neskončilo happy endom. Svojou kvalitou ma upútala, už hneď úvodná scéna, po ktorej som sa obával či v takomto duchu a nasadení vydrží až do konca, našťastie moje obavy boli zbytočné. Zvuk mečov a šípov, ktorý silno vystupoval z mojich reproduktorov ma postavil priamo do deja s lučišníkom Nam-Yiom (Hae-il Park) a tak som prežíval všetky jeho emócie spolu s ním. Nezabudnuteľné dobrodružstvo doplnila výborná zvuková kulisa ako aj skvelé zábery kamery s výstižnými momentami (kruhy na čaji v šálke, keď zem sa otriasala pod dupotom kopýt koní na ktorých prichádzali nepriatelia, kvapky krvi stekajúce po vytiahnutých šípoch zasiahnutých nepriateľov , útok tigra a podobne). Akčné scény sa mi zdali v istých momentoch trocha nepriehľadné, ale to vôbec nepoškodilo tento vydarený príbeh, keď silní lovci v podobe armády sa stali korisťou pre jedného lučišníka, ktorý spečatil ich osudy do poslednej kvapky krvi a položil svoj život v boji, aby dodržal slovo, ktoré kedysi dal svojmu otcovi ochrániť svoju sestru. 100%(13.3.2012)