Lukostřelci

• Jižní Korea Choejongbyeongki hwal (více)
Trailer

Zrodila se legenda. Akční historický velkofilm s propracovanými bojovými scénami. Za válečných let druhé invaze Mandžuů do Koreje roku 1636 se Nam-Yi a jeho malá sestra Ja-In stanou svědky popravy svého otce a sami jen náhodou uniknou smrti. Když oba vyrostou, z Nam-Yi je skvělý lukostřelec a Ja-In se chystá na svatbu. Uprostřed obřadu je ale napadne horda nájezdníků a Ja-In je unesena přímo ze své svatby. Mandžuové ji prodají knížeti Dorgonovi, v jehož službách je jeden z nejlepších střelců, velitel a elitní bojovník Jyu Shin-Ta. S ním a jeho vojskem se bude muset Nam-Yi utkat, bude-li chtít sestru zachránit. (oficiální text distributora)

Trailer

verbal

No nevěřím svým šikmým očím! Bambusáci natočili film prostý obvyklého jihokorejského kokotění, kde se postavy nechovají, jako by zrovna spadly na hlavu ze střechy svého Hyundaie. Je to sice trochu patetická pohádka, kde Kim-Ir Rambo hraje dvě hodiny šípovanou se zlým mandžuským kandidátem a jeho pohunky, nicméně je to docela uvěřitelné, zábavné a nebýt mongoloidních výrazů v očích hlavních hrdinů, měl jsem málem pocit, že hledím na seriózní, historické, akční drama. Jsem překvapen a dojat, až mám chuť sežrat vlastního psa. ()

T2

Rozpočet $-miliónovTržby USA $251,200Tržby Celosvetovo 50,588,000▐ Príbehová výstavba doslova otrasná na čom trpí hlavne prvá polovica filmu, kde by ste pevnejšiu príbehovú súhru asi ťažko našli nič tu nedáva zmysluplnejšiu váhu, v tej druhej sa to zmení aspoň na slušnú naháňačku lukostrelcov po horách, ktorá má celkom čo ponúknuť aspoň po tej akčnej stránke, ináč skoro strata času. /40%/ ()

Fr

,,STALO SE TO BĚHEM OKAMŽIKU. BYL TAM A NAJEDNOU DOČISTA ZMIZEL. A ŠÍPY ZAČALY ZNOVU LÉTAT. VYLÉTALY Z NAPROSTO NEMOŽNÝCH ÚHLŮ. PRÝ MLUVÍ NAŠÍM JAZYKEM. A ŽENE SE ZA KRÁLOVSKOU STANDARTOU“..... /// Miluju filmy, kde svištěj šípy (protože to v místnosti vždycky udělá takovýto ,,vžžžžžum“...)! Tož, včíl už jen k tomu zvuku fláknout nějakej příběh... Nájezd Madžuů a vyplenění vesnice udělá z Nam – yia už podruhý uprchlíka. Teď je ale starší a tak může těm sviním předvést, proč se nevyplácí srát se mu do soukromí... Ten úvod je dlouhej. Když nesvištěj šípy, tak je jen o vybíjení bezbrannejch vesničanů. (Umyjte ji!) Těším se, že mi to vynahraděj.... a po hoďce je to tady! Kladnej hrdina se smyslem pro čest kroutí ty svoje ,,třísky“ a já už dlouho takhle nikomu nedržel pěsti – natož pak lítajícímu dřevu! Tempo super a najednou stojej ti dva proti sobě, na rozlehlý pláni fučí větry, i já vodhaduju jejich směr a sílu, a úplně jsem zapomněl dejchat (a málem tak umřel....), protože VÍTR SE NEODHADUJE, TEN SE MUSÍ PŘEMOCT! Super dobrodružství, kam na to ty kluci korejský furt choděj...? /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Místo: „Hynku! Viléme!! Jarmilo!!!“ řvu: ,,ROBINE (Hoode)! VILÉME (Telle)! LEGOLASI (synu Thranduila)!“ 2.) Zjistím, že běhat po lesích s lukem je stejně zábavný, jako s čímkoliv jiným. 3.) Thx za titule ,,petkaKOV“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE **** NAPĚTÍ ** ()

Adrian

Brnkanie na nacionalisticke citenie u korejskych divakov casto uspesne funguje, i ked pre tentokrat je antagonistom nie severekorejec ci japonec, ale mandzurski bojovnici pocas ich 2. invazie do Korey v prvej polovici 17. storocia. Historicke pozadie nikdy nevystupuje do popredia skrz snahu o politicko-historicku reflexiu, umenie lukostrelby tu sluzi iba na fyzicku konfrontaciu (to nie je vycitka, iba konstatovanie faktu). Naopak, doraz sa kladie na kostymovu stranku (hoc oproti oblubenym korejskym, kostymovym TV dramam film voli zemitejsie farebne tony, dodavajuce vacsi punc uveritelnosti) a kinetikou ovplyvajuce akcne sekvencie, ktorych zvoleny styl je vedeny po linke roztrasenej kamery, vynechanych frameov a hrubeho strihu. To pri zvolenej stopazi a faktu, ze druha polka filmu je vlastne jedna suvisla akcna sekvencia, posobilo na mna ku koncu uz unavne. ()

Malarkey

Pokud chcete vidět nějaký asijský velkofilm, můžeme říct až historický epos, tak Lukostřelci určitě stojí za to. Po technické stránce se jedná o naprosto úžasný kousek, který možná nelpí na přesné lukostřelecké technice, ale všechno tu vypadá efektivně, akčně a děsně zábavně. Horší už je to ale s historickým podtextem a samotným příběhem. Příběh samotný by nebyl úplně složitý, ale určité momenty v rámci historie Korejského poloostrova nejsou jednoznačné a tak jsem se po historické stránce dost ztrácel. K tomu se tu Korejci trošičku našli v efektivnosti a přelátavosti a la čínský velkofilm, a tak tu tamní lukostřelci působí místy víc jak nadlidi, než jako obstojní válečníci. Pořád ale slušný kousek. Nadšenci určitě zaplesají, ostatní budou spokojeni. ()