Lukostřelci

War of the Arrows

Akční / Historický

Jižní Korea, 2011, 122 min

• Dreadd

Pokud přetrpíte příšernou korejskou digitální bestii, která byla totálním šlápnutím vedle, přežijete pár nelogičností a zmatený začátek, máte rádi svištění šípů a věříte, že tím šípem lze na dost velkou vzdálenost přetnout tětivu, může být pro vás Válka šípů solidní jednohubka. Výhodou může být pro diváka ze zdejších končin fakt, že tu málokdo zná dějiny Mandžuska a tak i kdyby byl celý film naprosto historicky mimo, nikdo to nepozná. Kdekdo však pozná, že na čtvrtkilový šíp by byla potřeba spíš menší balista než obyčejný luk, aby doletěl tak daleko. Úplně by stačilo, kdyby film disponoval stopáží kolem 90 minut, oprostil by se od zbytečných politicko-kulturních námětů, neměl ty rádoby ohromující blbosti (protože obyčejné šípy jsou naprosto dostačující) a soustředil se hlavně na luční a šípovou akci.(19.8.2012)

Lukostřelecky zaměřených filmů mnoho neexistuje. Pokud beru luk jako zásadní zbraň hlavních postav, kterou mezi sebou bojují, tak kromě nějakých indiánek , pralesně domorodých dobrodružných filmů či hrdinské asijské vizuální podívané, tato zbraň v kinematografii nedominuje. Přitom střelba z luku je tolik fotogenická a zvukomalebná. War of the Arrows je film, který všechnu tu smrtelnou krásu i umění lukostřelby přináší v plné síle. To praskání tětivy, pnutí materiálu těla luku, zurčení šípu vzduchem a následný zásah. Zde luky, resp. lukostřelci disponují opravdu razantní silou (průstřely dvou těl ve zbroji jedním šípem, ústřel kusu skály, šípy takřka durch stromem). Přesto se tu neodehrávají nijaké komiksové přeháňky a postavy a jejich konání je uvěřitelné (mají strach, chybují, krvácí, jsou vyčerpáni). Začátek filmu odčiní režie své povinnosti k tradičnímu koloritu asijských příběhů - rodina, tradice, přátelství - a pak už nastává podívaná, která nedá vydechnout. Fantasticky nasnímaná akce pomsty, útěku a soubojů v lesích, skalách. Divák jako by utíkal zároveň s postavami bojovníků. Kamery zde opravdu geniálním způsobem napomáhají tomu, že se přenášíme mezi tu adrenalinovou smršť. K tomu všemu je namixován prostorově zvuk tak, že jsem několikrát uhýbal před nečekaným letícím šípem. Už tak rychlý spád ještě umocňuje vynikající hudba. Tyhle rychlé šípy se prostě povedly. ...Nam-Yi natahuje tětivu, vnímá sílu větru, soustředí se na tuhle střelu a posílá svůj šíp, který jednomu zachrání život a druhého usmrtí...(13.3.2012)

Vydařená a poutavá historická akce. Robin Hood je proti ostrostřelci Nam-Yimu skautík ze Zelenýho údolí. Pomalejší první polovinu střídá dynamická honička v půli druhé, šípy lítají ve zběsilým tempu, kořist se stává dravcem a Nam-Yi kosí jednoho přísně vyhlížejícího mandžua za druhým. Choejongbyungki Hwal je trefa do černýho.(20.8.2012)

Tleskám, tleskám, po možná trochu slabším začátku (ale stále nad průměrem) se to skvěle rozjede a střídá se "relax" tempo (rozuměj: nikdo neumírá) s výborně zpracovanými akčními scénami. Vše to skvěle vypadá a zní a tak 2 hodinka uteče celkem rychle a hlavně příjemně. Mínus akorát za toho CGI tygříka, na druhou stranu to však bohatě vyvažuje doslova krásný konec. Možná trochu nadhodnocených 5* Korea opět válí!(24.2.2012)

Pokud chcete vidět nějaký asijský velkofilm, můžeme říct až historický epos, tak Lukostřelci určitě stojí za to. Po technické stránce se jedná o naprosto úžasný kousek, který možná nelpí na přesné lukostřelecké technice, ale všechno tu vypadá efektivně, akčně a děsně zábavně. Horší už je to ale s historickým podtextem a samotným příběhem. Příběh samotný by nebyl úplně složitý, ale určité momenty v rámci historie Korejského poloostrova nejsou jednoznačné a tak jsem se po historické stránce dost ztrácel. K tomu se tu Korejci trošičku našli v efektivnosti a přelátavosti a la čínský velkofilm, a tak tu tamní lukostřelci působí místy víc jak nadlidi, než jako obstojní válečníci. Pořád ale slušný kousek. Nadšenci určitě zaplesají, ostatní budou spokojeni.(23.9.2019)