Lukostřelci

Arrow: The Ultimate Weapon

War of the Arrows

Akční / Historický

Jižní Korea, 2011, 122 min

Nam-Yi a jeho sestra Ja-In jsou jedinými, kdo z celé vesnice přežije a jen tak tak se jim podaří uprchnout k jejich strýcovi. O mnoho let později, jako dospělí, je Ja-Inina svatba přerušena nájezdem útočníků, ve kterých Nam-Yi pozná vrahy své rodiny. Vydává se po jejich stopách i s Ja-Ininým nastávajícím, aby svou sestru zachránil a pomstil své předky... První půl hodinku jsem se ukrutně nudil, protože ve filmu se (samozřejmě až na úvodní dvě minuty) nic nedělo. Ale jakmile začala svatba, tak začala ta správná řežba až vlastně do posledních minut. Ať si kdo chce co chce říká, tak lukostřelba má něco do sebe, a šípy (alespoň v tomto filmu) létají rychleji a přesněji než kulky. Druhá polovina filmu (kdy zase oni honěj jeho) je ale naprosto úžasná, a škoda jen že je zakončena takovým pitomým koncem. Ale člověk nemůže mít všechno, což. Takže po filmové stránce bych odřízl zdlouhavý úvod a posledních pět minut a bylo by to fajn. Co se týče herecké stránky tak snad poprvé u východoasijského filmu jsem neměl potíž s rozeznáváním jednotlivých postav (sice mi furt všichni asiaté připadají stejní, ale tady byli aspoň jinak povoblíkaný, takže ok). Celkově spokojenost...(22.8.2014)

Brnkanie na nacionalisticke citenie u korejskych divakov casto uspesne funguje, i ked pre tentokrat je antagonistom nie severekorejec ci japonec, ale mandzurski bojovnici pocas ich 2. invazie do Korey v prvej polovici 17. storocia. Historicke pozadie nikdy nevystupuje do popredia skrz snahu o politicko-historicku reflexiu, umenie lukostrelby tu sluzi iba na fyzicku konfrontaciu (to nie je vycitka, iba konstatovanie faktu). Naopak, doraz sa kladie na kostymovu stranku (hoc oproti oblubenym korejskym, kostymovym TV dramam film voli zemitejsie farebne tony, dodavajuce vacsi punc uveritelnosti) a kinetikou ovplyvajuce akcne sekvencie, ktorych zvoleny styl je vedeny po linke roztrasenej kamery, vynechanych frameov a hrubeho strihu. To pri zvolenej stopazi a faktu, ze druha polka filmu je vlastne jedna suvisla akcna sekvencia, posobilo na mna ku koncu uz unavne.(13.12.2011)

Tak tohle byl film pro mě i díky oblibě v lukostřelbě, odstřelování vůbec. Ale to jak je vystavěn ten příběh to se mi hodně líbilo. To bylo pro naprosto dechberoucí představení. Už tím, že smrt byla prostě jednoznačná, nelítostná a přicházela odkudkoliv. Byla v tom i trocha nevypočitatelnosti, spousta věcí se stala tak, jak jsem vůbec nečekal a přitom to bylo v podstatě geniálně řešeno. Tuhle lučištnickou jízdu jsem si dokonale užil. Je fakt, že mouchy to má, ale to kde co, že ano. Z tohohle jsem nadšený, takže prominu vše. Moje dojmy z toho jsou hodně euforické. Už to s jakým seběvědomím jednali mandžuští vojáci v kontrastu s civilností jednání obyvatel napadené země, to byl hodně velký kontrast. Z něj hodně čerpá atmosféra doby, kterou se to snaží vyobrazit. Hlavně bylo to opravdu nelítostné, kruté, drsné, to ě překvapilo že to nebylo emočně vydíravé. Sotva se divák vyrovná s jednou scénou už to kvaltuje k další, která stojí za zamyšlení diváka atak dál atak dál. Byl jsem rád i za závěr, který i když je v zásadě dobrý, tak není vyloženě šťatsný. To bylo taky fajn. Hae-ll Park mi přišel pořád na hraně pláče, ale jinak to šlo. Možná být na jeho místě někdo s drsnější vizáží bylo by to hutnější, ale i tak nebyl špatný. Jeho hlavní protivník to byla docela třída, skvěle zahraná postava. Díky němu to mělo takovou sílu, ten herec dal té postavě velké charisma drsného válečníka. Nejslabší byla nakonec asi scéna s tygrem, to mě trochu zchladilo při tom požitku ze sledování. Nakonec tak jako tak dávám maximum. 10/10(31.12.2012)

Korejské, historické, akční, bojové, napínavé, běhací, lukostřelecké. Tak to se mi nestalo, abych u historického asijského filmu neusnula. Ale to není chyba. Líbí se mi jejich filmy, ale většinou jsou zdlouhavé a plné pohledů do dálky. Od začátku se děj rozjel, a nezastavil se až do konce. Akce nechyběla, přestřelky v druhé polovině filmu kdy jeden muž stojí proti dvaceti nebo kolik jich bylo. Konec je sice trochu podobný Klanu, ale nic to nemění na faktu, že jsem se bavila a užila si film. ..no, bylo tam spoustu chytrých rad, ale žádnou si nepamatuju, snad jen že vítr se neodhaduje, ale musí se přemoct.. (13.10.2013)

Bavil, nenudil. Byl kupodivu svým způsobem "civilní" bez zbytečných příkras, ale... Rozlítaná kamera ze začátku a při akcích mi dost vadila. Nakolik byli realističtí němečtí ovčáci (aspoň mám pocit, že to byli oni) v Koreji 17. století to ani neřeším. Ale to, že vesele minou sledované oběti, to na mě bylo dost silný kafe. Scéna s tygrem... tu snad ajťáci dělali na pravěkém Didacticu, jinak si takový amatérismus neumím vysvětlit. Je to tak za 3,5. Ale jak jsem psala na začátku, nenudila jsem se, takže ty čtyři dám.(23.3.2013)