poster

Jiný vzduch

Drama / Romantický

Československo, 1939, 83 min

Komentáře uživatelů k filmu (4)

 • Ej Hlemýžď
  **

  Trošku poslabší a snadno zapomenutelný film. Jako zajímavost mi přišly pouze ty dva či tři asi vteřinové záběry na nákresy křižovatky dálnice na jejím stavenšti v technické kanceláři ing. Pokopa (Ladislav Boháč).(24.7.2007)

 • WANDRWALL
  ***

  Co dělá s hercem, který je neúspěšný, protože nedostává role jeho herecká nezaměstnanost. Kolik škod napáchá, ale ukazuje i odvrácenou tvář herecké duše. Málo dávaný film, kde exceluje režijní taktovka Maca Friče.(28.9.2010)

 • Marthos
  ****

  Čas plný nejistoty, surovosti a násilí. Jak v takové době vůbec natáčet nové filmy? Kde brát sílu do dalších dní? Tyto a mnohé jiné otázky si čeští tvůrci kladli na úsvitu nové historické epochy, která se měla stát jednou z nejsmutnějších kapitol novodobých světových dějin. I přesto bylo na čem stavět. Režisér Martin Frič měl v té době za sebou již více jak třicítku úspěšných celovečerních hraných filmů, patřil k výrazným osobnostem prvorepublikové filmové kultury a proto není divu, byl-li osloven producenty pražské filiálky německé UFY s námětem na přepracování původní Šimáčkovy divadelní hry. Poněkud zapomenutý, nevýrazný text najednou získal moderní, osobitou výpověď s určitým morálním přesahem, postavenou v první řadě na vynikajících hereckých výkonech. František Smolík vtiskl postavě zkrachovalého akademického malíře mimořádnou hloubku, schopnost pracovat s psychologickým detailem a zapůsobit tak na emocionální stránku velkého okruhu diváků. Herecký koncert Zdenky Baldové, nádherné Hany Vítové a charismatického Ladislava Boháče, vybaveného zcela atypicky tmavými brýlemi, které dodávají jeho postavě určitou auru tajemství, je do slova a do písmene na několik málo minut vystřídán koncertem skutečným, hudebním. Tvůrcům se totiž podařilo do příběhu včlenit teprve pětadvacetiletého, ale již uznávaného Rafaela Kubelíka a osmdesátičlenný orchestr České filharmonie. Když se potom v Rudolfinu rozezněly důvěrně známé tóny Smetanovy Vltavy, jakoby zazněl manifest českého národa proti přicházejícímu zločinnému řádu. Film Jiný vzduch tak lze do jisté míry chápat nejen jako vynikající komorní drama, ale především jako určitou formu aktivní rezistence.(3.10.2008)

 • lucascus
  ****

  Scénář je sice dost průměrný, ale zásluhou půvabné Vítové (tady je opravdu nádherná, srovnatelně s Nočním motýlem) a perfektní Baldové (už tady ukazuje, že je to velká herečka, ikdyž životní roli dostala až v závěru života) byl tento film povznesen na nadprůměrný. Tedy bez těchto dvou hereček za tři, takhle dávám ale čtyři hvězdičky. Nemůžu jinak... Aneb "štěstí je plachý pták", jak by řekla paní Baldová. Jinak pozoruhodné byly i záběry stavěné dálnice a pohled na auta, jak po ní jezdí. V roce 1939 úchvatné. Rovněž tak závěrečné provedení "Vltavy" bylo dechberoucí a nahánělo do očí slzy - zvláště když pomyslím na to, že měsíc před premiérou začala druhá světová válka a konec svobodné vlasti.(5.5.2013)