Šest prstů v Zeleném (amatérský film)

Horor / Krimi

Česko, 2012, 52 min

Lukáš Bulava

Tož kurde synci a baby. Dobře to v té Karviné robite. Zdá se, že se českému filmovému horroru začíná blýskat na lepší časy. Možná že o něčem vypovídá fakt, že to přichází z té amatérské tvorby. Tohle je letos již druhý český amatérský horror, který mě velmi mile překvapil svou technickou stránkou. Kritizovat u podobných filmů herecké výkony je samozřejmě tabu, které já milerád ctím. Ale např. Barbora Kosiecová v jedné z hlavních rolí na mě působila hodně dobře. Hodně oceňuji neposrání se z, na české amatérské poměry ještě pořád hodně riskantní, delší stopáže. Hluchých či nudných míst velmi pomálu. Jelikož jsem orlovský rodák, který se v Karviné vyučil, místní nářečí mi nijak nevadí, naopak, docela jsem i zavzpomínal na doby, kdy jsem tak sám mluvil. Tvůrci mají horror evidentně v krvi, nebojí se riskovat a jít do scén a záběrů, které tam prostě chtějí mít, i když to je v daných podmínkách a nabytých zkušenostech ještě stále komplikované. Je z toho cítit cit pro žánr a snaha stát se jeho poctou. Což je na jednu stranu fajn, na druhou stranu to mnohé odkazování a za každou cenu mít tam všechny elementy kriminálně-horrorového žánru giallo, mi trochu vadilo a měl-li bych zmínit největší negativum, bylo by to asi toto. Což je obecně jen bezvýznamná výtka. Takže, JO!!!!!!! Jděte do toho, nejste-li zmlsanými blbečky onanujícími nad full HD obrazem, prostorovým zvukem a sterilnědokonalými triky, kteří na nějaký obsah či snahu filmu z vysoka kašlou, pravděpodobně Vás to překvapí a potěší stejně jako mě. Zdá se, že přišel čas, podívat se Horrorwatch na zoubek a seznámit se s jejich produkcí podrobněji. Tímto se hluboce omlouvám, že jsem to dosud neudělal. Až těď jsem zjistil, o co jsem asi přišel :-).(1.2.2012)

Tak lehké počáteční obavy z délky stopáže se ukázaly být zcela zbytečné již během několika minut. Bavil jsem se nadmíru a celý film uteče rychleji, než byste řekli "šest prstů v zeleném". Jak už jsem někde jednou psal, Lukáš má opravdu hodně nakoukáno, a je to zatraceně vidět i tady. To pak filmového fanouška prostě baví, baví ho sledovat takový film plný odkazů na různé kultovní snímky. A když tam je zajímavý příběh, živé, nenudící dialogy (okořeněné ještě severomoravským dialektem :) ), a super hudební podkres, tak pak není vůbec co řešit, o čirou zábavu postaráno. A ještě by bylo namístě pochválit Lukášův herecký výkon, perfektní. Za mě tedy velká spokojenost, pane Horrorwatch :).(1.2.2012)

Do třetice všeho dobrého a zlého a opět nadprůměrná podívaná. Jde vidět, že Lukáš ví jak diváka zaujmout – už má přeci něco nakoukáno. No mě samozřejmě navnadil již prvním záběrem na lahváče, co kluci drželi v ruce a hned jsem si taky jednoho „Radíka“ musel dát. Tvůrce musím pochválit především za pestré mordy a hudební doprovod. Byla to jedním slovem lahoda. Herecké výkony některých jedinců byli sice trošku slabší, ale zachraňovali to svým nezaměnitelným nářečím a hláškami. Jj souhlasím s kolegou, že Barbora Kosiecová byla rozhodně příjemným oživením…(28.2.2012)

Na český poměry je to hodně slušná práce. Ze začátku jsem byl zaskočenej z herectví všech zúčastněných. Jenže po chvíli jsem pochopil, že to (ne)herectví je jen k dobru. A přehrávání bylo záměrem, jelikož se to celý veze v humorným duchu. Film v sobě má spoustu odkazů na další filmy. Od Rosemary, přes Henry: Portrét masového vraha až po Lidskou stonožku. Či samotný rejžovi filmy jako je Amanda nebo taky Tvoje poslední šlapka (pěkná sračka). Bulava šel kvalitně rozhodně nahoru. Giallo po česku zavánělo průserem, ale nakonec se z toho vyklubalo hodně milý překvapení, který má sice svoje mouchy, ale jelikož je to z českých luhů a hájů dávám 4 hvězdy.(9.2.2016)

Kromě toho, že Lukáš Bulava naprosto skvěle chápe žánr giallo, je schopen natočit dobrý film, který je rozsáhlejší, zábavný a vlastně i napínavý. Ano, postavy jsou místy špatně zahrané, ale tohle po chvíli kousnete. Hudební složka je naprosto nepřekonatelná, což se projevuje od samotného úvodu. Zápletka je celkem přímočará, ale přesto dobrá. Efekty jsou místy hodně podařené.(6.11.2013)

• - Snímek na festivalu Noci hororu obsadil první příčku. (JasonIX)

• - Na krátkou chvíli se v televizi objevuje film Cannibal Ferox (1981). (JasonIX)