Páter Vojtěch

Father Vojtech

Romantický

Československo, 1928, 81 min

Jasná pětka za dobře napsaný příběh plný dějových zvratů, rázovitých vedlejších postav (pomatený Josífek, starosta, obecní policajt Mařánek) a poučení- zvláště toho, že je lepší ctnostný život v odříkání než bezuzdné popouštění vášní. Film je na výši i řemeslně- skvělý záběr, kdy kříž pozvednutý knězem zakryje v dáli odcházející Frantinu, postupná prolínačka na tváře aktérů, když se rodina nečekaně sejde v jedné místnosti, nebo zábavný moment, v němž seminarista Vojtěch schová obrázek své milé za rozměrné plátno (vlastní výroby) s Ukřižovaným.(24.3.2013)

První samostatná Macova režie byla ještě notně podpírána Karlem Lamačem, který si ponechal „pouze“ hlavní roli. Úžasně známé jsou záběry z natáčení, neb už při vzniku to byla událost číslo 1. Velký film s Lamačem a Marwille, kteří tvořili jeden z nejzajímavějších párů němého filmu, byl předem odsouzen k úspěchu. Mac se za léta děvečky pro všechno u filmu - a hlavně u Lamače - hodně naučil, takže skvělé obsazení i ve vedlejších rolích znamenalo už jen podepření perfektního díla. Maximální drama směřovalo především k bouřlivé noci, jež zůstala vyvrcholením i ve zvukovém remaku, který vznikl po osmi letech. Tam ale z původního obsazení zůstal už jen věčně neměnný Ladislav Herbert Struna.(15.2.2009)

Naivný ľudový román prevedený do filmu. Príliš zdôraznená moralistická línia - cnostný farár versus násilník ovládaný ničivými zlostnými emóciami - sa vyhla jemným odtienkom o nedobrovoľnej ceste celibátneho kňažského utrpenia. Veľký príbeh napísaný v knihe života o obrovskej láske, o ktorej nik nevedel a nikomu nebola zjavená, je poňatý ako sentimentálno nostalgická epizóda. Tvorí síce rámec celého filmu a je v popredí, no jej zidealizovaná podoba vypätý dramatický konflikt neprináša. Momenty, spomínané komentátormi kinderman aj NinadeL Fričova prvotina obsahuje. Napriek všetkým dejovým zvratom, vedľajším postavám a výstižným symbolom (okrem spomenutému prekrytia obrázku odchádzajúcej milej krížom starého farára, je tu napríklad odkvapkávajúci vosk zo svietnika, dopadajúci na neotvorený list symbolicky tým pečatne uzamkýnajúci možné vykúpenie spod kňažského sľubu), ide vďaka jednoduchému deju len o lepší priemer. 69%(3.2.2014)

Tento film rozhodně, co se děje týče, není žádné veledílo, i když musím uznat, že pár překvapivých momentů se tam přeci jen najde a rozhodně se člověk nenudí. Lamač sice neustále kulí oči jak kdyby mu někdo vrazil tyč do zadku a Frantina je tak trochu děvče po sezóně (sorry, Suzanne), ale je to jeden z mála němých filmů, který jsem byla schopná dokoukat do konce a neumřít nudou a to i zaslouží vyšší hodnocení.(20.2.2016)

Hodne odvazny a svym zpusobem i ujety scenar, ktery by se neztratil ani dnes. Velka skoda, ze mi byly vsechny postavy nesympaticke. Film ale dokaze zaujmout a bavit, kamera napadita. Lamac mi misty pripominal Marlonda Branda:-).(2.5.2015)