Sovětská bouře: 2. světová válka na východě

• Česko Velká vlastenecká válka (více)

Epizody(8)

Osmidílný cyklus ruských dokumentaristů, věnovaný událostem let 1941 - 1945 na Východní frontě, využívá bohatství filmových archivů v kombinaci se sekvencemi realizovanými počítačovou grafikou. Autoři si dali za cíl rekonstruovat hlavní události srážky Třetí říše s obří zemí, která, jak se ukázalo později, nestála přeci jen na oněch "hliněných nohách". Chronologicky líčí průběh konfliktu, připomínají aktéry obou dvou stran i zbraně, které bojující armády používaly. (oficiální text distributora)

Hoonza

Na jednu stranu se mi hnusí, o kolik informací je dokument ochuzen, protože by Sověty nestavil do dobrého světla, ale na druhou stranu je to tak hezky udělané... Každopádně, kdo se trochu víc zajímá o WW2, tak se zde nic nového nedozví, protože informace jsou podány velmi stručně bez jakýchkoliv zážitků zúčastněných. Přepsané německé zprávy se v dokumentu objeví jen u událostí, kdy se to Rusům hodí :-) Když to shrnu, tak je to velmi pěkně udělaný dokument plný cenzury a z kterého se nedozvíte absolutně nic nového. ()

helrohir

Čo sa týka tohto dokumentárneho seriálu, tak len pre poriadok uvediem, že som videl verziu, ktorá obsahovala oveľa viac epizód, než len tu uvedených 8. Seriál samotný je z obsahového, ale aj vizuálneho hľadiska spracovaný na profesionálnej úrovni. Jednotlivé epizódy obsahujú množstvo zaujímavých informácií nielen o bojových operáciách, ale aj o taktike, výzbroji či veliteľoch. Dokonca sú občas vyzdvihované aj kvality nemeckého protivníka, a naopak kritizované niektoré nedostatky vo vlastných radoch. Seriál tak pôsobí menej skreslene, než tomu mohlo byť za éry socializmu. U mňa teda panuje veľká spokojnosť a slabiny veľmi nenachádzam. ()

mrLotus

Spíše více animace a hraného děje než ukázka dobových dokumentů.A použití mapy s průběhem bitev je též plusem. ()

Stauff

První díl se mi líbil. Je to trochu jinak pojaté, než francouzská "Apokalypsa", ale ne špatné. Velkým plusem jsou mapy bitev. Doufám, že ostatní díly budou stejně dobré, jako ten první. ()

warpcore

Ruských dokumentaristov mám rád. Vďaka prečítaniu Suvorových teoríí zisťujem, že tento pán mal v ledačom pravdu. Práve preto, že sa rusáci nebáli priznať k omylom a bordelu na vlastnom pieskovisku (a príjemnej, ale stráviteľnej recyklácii Suvorova a jeho teórie), majú moje neskonalé sympatie. Spasibo ! ()

simon111

Celkem pěkný dokument, viděl jsem už horší. Na Rusko nadprůměr, ovšem, člověk musí počítat s občasným patosem, to by nebylo Rusko, když by si nepřihřálo tu svou polívčičku, zejména ideologickou. Člověk by si na konci posledního dílu měl vygooglit třeba celkové sovětské vojenské ztráty, srovnat s německými ve východní kampani, pak je logicky nutno dojít k závěru, že dokumentaristé občas něco taktně zamlčeli... ()

sidcom

technicky výborně zpracovaný dokument, obsahově však balancuje na (a někdy i za) hranicí propagandy a to ho hodně schazuje ()

carl.oesch

Opět další typický "objektivní" "dokument" made in Putinovské Rusko. To putinovské není v mém případě konjunkturální vzývání včerejšího nepřítele s cílem překrývat větší a nebezpečnější věci strašením Ruskem, ale onen opět stoupající ruský přístup ke všemu ve smyslu arogantního šovinismu a hloupé nadřazenosti. Na přelomu tisícíletí, kdy z Ruska přicházely dokumenty úplně jiné jsme si vybavil rozhovor s jakýmsi generále Rudé armády, který prohlásil, jak ho štve, že za sovětské éry byly Němci prezentováni jako zbabělí hlupáci, kteří byli vždy a všude poráženi hrdinnými rudoarmějci. Ptal se proč měl SSSR tak obrovské materiální i lidské ztráty a proč ani jeho obrovská převaha od začátku války nevedla k okamžitému rozdrcení nepřítele, ale trvalo čtyři roky, než se Rusové dostali do Berlína. Odpověděl si sám, když uvedl, že podle jeho názoru byli Němci nejlepší vojáci a nejhorší možný nepřítel. Nečekal jsme sice nic v duchu trapného českého sebemrskačství, ale dokument v duchu toho, co řekl onen sovětský generál....to se ale nekonalo. Ano kabátek od grafiky přes hrané sekvence a ž po zajímavě podané popisky líbivý, ale opět se konalo to, co je pro Rusy typické. Problémy zamést pod koberec, porážky vydávat za bezmála vítězství a ve finále opět předvést onu trapnou ruskou nabubřelost. Škoda - forma dobrá, fakta tam, kde se řešily čistě nezpochybnitelné skutečnosti taky (nakonec ten nepoměr živé síly a techniky už od počátku byl až šokující, stejně jako porovnání ztrát), ale ta neochota si přiznat záplavu průšvihů, neschopnosti a především zbytečných ztrát je už zase zpátky na úrovni vlády jedné strany. Snaha vyhnout se kontroverzním tématům (ona ta Velká vlastenecká válka nezačala 22. června 1941, ve skutečnosti bylo jejím začátkem 17. září 1938 a řada dalších agresí vůči malým sousedům, kdy s výjimkou Finska nikde hrdinná Rudá armáda nenarazila na skutečný odpor. Autoři dokumentu se až zoufale snaží válku redukovat na její řekněme technický rozměr a zcela ignorují politiku, ale i třeba logisticko- ekonomickou část. Prapodivný je i výběr operací a vlastně všech faktů, kdy ty nepříjemné, nebo i zcela dehonestující prostě autoři ignorují. A fakt, že se Sověti běžně dopouštěli válečných zločinů, (nakonec v prvé řadě proti vlastním lidem) je zde zcela pominut (třeba Katyň, nejviditelnější, i když vlastně jenom jeden z mnoha symbolů), stejně jako ona zcela zásadní pomoc západních zemí, zde opět buď nezmíněná, nebo marginalizována. Stojí za shlédnutí, ale člověk k tomu musí přistupovat s odstupem.....škoda, v zemi, kde vznikl svého času až kultovní dokument Žigulík - ikona socialismu se už prostě fakta zase nenosí a už vůbec ne v souvislostech. Na druhou stranu, ten dokument je určen primárně pro "doma", takže to mnohé vysvětluje..... ()

JP84

Tak teď už vím,na co se budu dívat příštîch sedm pondělních večerů.Srovnání s Apocalypsou:zatímco se francouzská série věnovala spíše obšírnějším okolnostem okolo války,rusové se zaměřili čistě na technické a historické detaily.Překvapilo mě technické zpracování celého dokumentu.Nejde ani tak o velmi povedené digitální modely,jako o tempo dokumentu,jež mi v některých chvílích připomínalo spíše prolog nějakého válečného filmu.Tahle série cílí na mladou generaci. ()

Eniaswow

Ruský patriotismus z toho čiší na hony, ale grafické ztvárnění bojové techniky a mapové podklady to vcelku vyrovnávají. Akorát nerozumím těm ruským nápisům u jednotlivých zbraní a podobných věcech. Ale to není chybou tvůrců :). Jeden z těch lepších dokumentů o 2. sv. válce ()

da.rk

Výborný dokument, animace zajímavě dotvářejí původní záběry. Pro zájemce o 2.sv. válku nutnost shlédnout. ()

wesker

jednoznačně plný počet.. na válku by se zapomínat nemělo.. už z úcty k těm co za naši svobodu položili své životy. ()

Dvorka96

Super seriál z dílny ruských tvůrců. Sledovat jak Ruské železo nakopává prdel vojskům Osy je vynikající. Seriál je plný historických pojmů, faktu a bojové techniky. Kombinace válečného filmu a počítačové grafiky je super. Celý dokument nás tedy provede nejdůležitějšími momenty 2. Světové války na Východní frontě od ruské obrany až po obsazení Berlína. Takže je to báječný seriál pro všechny fanoušky historie. ()

Z0ltar

nejlepší dokument o východní frontě 2. SV - největším válečným konfliktu všech dob. nemůžu dát jinak než pět hvězd. ()

HiroM

Odporná ne PRORuská ale PROSovětská propaganda, animace zpracované pěkně, ale to že nějaký Voloďa, někdě u vesničky zničil 2 německé tanky a tím zpomalil postup nebo zastavil, to není historie, to jsou okamžiky, neukazují objektivně. Pokud se zabívají větší bitvou opět ji kouskují jak puzzle na malé lokální okamžiky. A co se mi nelíbí vůbec Němec je vždy ŠPATNÝ a Rus je vždy ten LEPŠÍ, hodnější, čistotnější, lépe zásobovaný, nikdy to není naopak nebo prostě 50 na 50. To se mi na tomto dokumentu nelíbí, prostě ta neobjektivnost. ()