Sovětská bouře: 2. světová válka na východě

• Česko Velká vlastenecká válka (více)

Epizody(8)

Osmidílný cyklus ruských dokumentaristů, věnovaný událostem let 1941 - 1945 na Východní frontě, využívá bohatství filmových archivů v kombinaci se sekvencemi realizovanými počítačovou grafikou. Autoři si dali za cíl rekonstruovat hlavní události srážky Třetí říše s obří zemí, která, jak se ukázalo později, nestála přeci jen na oněch "hliněných nohách". Chronologicky líčí průběh konfliktu, připomínají aktéry obou dvou stran i zbraně, které bojující armády používaly. (oficiální text distributora)

Horác

Tu faktografickou přehršel bych asi zvládl, ale popravdě řečeno ty počítačové animace nejsem schopen ustát. Rozumím tomu přístupu, ostatně, kde furt brát nějaký ještě neprovařený záběry. Ale ke koukání to pro mě neni. ()

BigStayer

Skvělý seriál! Historické i hrané záběry, faktografie, kartografické znázornění a hlavně nezaujatý popis nejvýznamnějších událostí na východní frontě... Spousta nepříliš známých i zcela neznámých faktů a informací... Hlavně Blokáda Leningradu mě fakt dostala... Nebýt Rusů a jejich nezlomné vůli... Tohle nikdo z historie nevymaže, ani kdyby se rozkrájel... ()

Terfle

Nejlepší dokument o 2.světové válce, jaký jsem kdy viděla (a že jsem jich neviděla málo...). Skvělé, přehledné zpracování a výborná grafika. Animace neměly chybu. Asi je to tím, že se jedná o ruský dokument, protože poslední dobou čím dál tím více platí, že co je ruské, to je dobré... Dávám šest hvězdiček z pěti! :) ()

BLStryker

Dokonalý a ve všech aspektech podrobný dokumentární seriál z ruské produkce. Použití počítačové animace a hraných sekvencí místo obvyklých dokumentárních záběrů jsem nečekal, ale rychle jsem si zvykl a hodně se mi tato forma prezentace zalíbila. Velmi zdařilé je také zpracování map s přehledným znázorněním bojů a pohybů armád. Vše hojně doplněno citacemi jednotlivých účastníků, informacemi o hlavních aktérech nebo ukázkami důležitých listin. Za zmínku stojí i obrovské množství zajímavých informací o použité taktice, vozidlech a zbraních. Autoři měli opravdu smysl pro detail a tak se divák dozví i takové podrobnosti jako např. na kolik gramů klesl příděl potravy v obléhaném Leningradě apod. Na to, že se jedná "jen" o dokument, je kvalitní i doprovodná hudba, která se sice opakuje, ale jednotlivé melodie k daným situacím dobře sedí. Rusové prostě zabodovali, už po zhlédnutí prvních 2-3 dílů jsem byl rozhodnut dát 5 velkých rudých hvězd. ()

Iroquois

Solidní seriál zabývající se jen technickou stránkou východní války. Spousta důležitých věcí není zahrnuta nebo je zamlžena. Není to komplexní dílo o válce na východě, ale jsou zmíněny téměř výhradně bojové akce. Jen jeden z příkladů: kontroverznost osoby Stalina a jeho rozhodnutí, která měla za následek zbytečná obětování desetitisíců nejsou zmíněna... přeci jen našeho báťušku už očerňovali dost. Ale taky co se dá od ruského seriálu čekat. 70 %. ()

Rozumchin

Tak takhle se to dělá špičkový válečný dokument nové díly odhalují mnohé "zapomenuté" bitvy (Ržev, Kijev, Poznaň, Mandžusko...). Příval faktických informací je podán v atraktivním vizuálním balení a dokument navíc neuhýbá před dříve problematickými tématy (ano, sovětští vojáci v Německu loupili a znásilňovali; ano, existovali zadržovací jednotky NKVD; ano Stalinova neústupnost nás stála 700 000 vojáků u Kijeva atd...) Dokonce jsou zmiňováni také někteří významní přeběhlíci. Rozhodně stojí za to zjistit co všechno se dělo na východní frontě. ()

Yeah(c)

Výborný seriál zajímavý zejména pohledem z Ruské strany, který vyniká nejvíce v porovnání s obdobnými sériemi vzniklými v jiných státech. Sledoval jsem VVV téměř jedním dechem i přesto že obsažené informace jsou většinou obecně známé. Stejně tak jsem takřka lineárně sledoval jinou úžasnou sérii Apoklaypsa: WW2 (http://www.csfd.cz/film/275830-apokalypsa-2-svetova-valka/) které byla tvořena Francouzskými tvůrci a přes, v podstatě stejný obsah, je přesto pohled na události výrazně odlišný. ()

Dr.dogous

Viděl jsem první díl bitva o Kijev v září 1941. Užitečný pohled druhé strany, Rusů. Rusové kladli značný odpor, na staré hranici, dále kolem bunkrů a opevnění kolem Kijeva. Němci vedli útok razantně a nekompromisně a Rusové se nestihli stáhnout a u Kijeva v kotli uvízlo na 500 tis ruských vojáků. Z taktického hlediska asi veliké vítězství Němců, ale Němci byli zavlečení do opotřebovávací války, což nechtěli. 3D animace, osobní svědectví. Dokumentární záběry válečných zpravodajů, i když válka není přiliš fotogenická at ji točí Němci nebo Růsové. atd. 75% ()

Peabody

přišlo mi to velmi slušné a konečně ukazující nejen vítězné okamžiky, ale i pád Krymu, Ržev a další, dříve tak nějak nezmiňované boje. Pořád je to takové velké a vlastenecké, ale koneckonců myslím, že jenom my jsme schopni točit svoje dějiny jako sérii průšvihů, Francouzui, Britové Američani a ostatní tímto přehodnocováním, přepisováním a sebemrskačstvím netrpí. Konkrétně fransouzský postup je takový, že máte zámek, a panely, kde - roku xxxx vypáli zámek vzbouření sedláci, hradního pána umlátili a objekt vypálili. Roku xxxx+2 vojsko obsadilo oblast, pověsilo 12 sedláků a rodina se vrátila na zámek. Prostě jejich dějiny obsahují všechno, všechno je součást jejich minulosti, nesnaží se furt hodnotit, co bylo špatně aco dobře - viz u nás husitství a dále. ()

oskiii

Výborný dokument. Popíračům, kteří překrucují dějiny, musí praskat cévky o 106. Výborně zpracovány a objektivní dokument o našich osvoboditelích. ()

Sa.sa

Úžasný dokumentární seriál, který je velice kvalitně natočený a řemeslně provedený.... Je radost se podívat a zároveň dodává i množství informací vč. dobových záběrů... Jeden z nejlepších seriálů o 2 světové válce... ()

Tomino_DIY23

Mapy jsou provedeny náramně, stejně jako faksimile dokumentů, ale ta animovaná technika je příšerná. Takhle vypadaly hry v roce 1996. Jinak dokument příjemný a poměrně objektivní (na ruskou produkci dost). ()

Umělec

Tak animace je opravdu trošku zvláštní, ale nahrazuje to ne moc častý pohled z ruské strany. Vydařené je zobrazování postupujících bojů na mapě, to se opravdu povedlo. Celkově zajímavý dokument - 80% ()

michell2

Tento osmidílný cyklus mapující boje na východní frontě přináší další pohled na druhou světovou válku tentokráte z pohledu ruských autorů. Každý díl sleduje důležitý moment v etapě těžkých bojů a přináší i nová svědectví dosud třeba nepřipomenutá ve stopáží ca 50 minut. Některé archivní záběry byly rekonstruovány počítačově i do barevné podoby v 2D dokonce 3D. Jsou tu i velmi slušné video sekvence kde se objevují herci - kompars a doplňují je počítačově dotvořené tanky či děla vše velmi slušné kvality. Slušnou úroveň cyklu podtrhují i mapy bojů a další počítačové animace. Dílo má samozřejmě své chyby a řada informací se do tak časově omezeného cyklu nepodařilo vměstnat. Vnitropolitické kontexty celého dění v tehdejším SSSR jsou utlumeny o to více se divák dovídá o proti sobě stojících jednotkách, jejich velitelích, počtech zbraní i strategii velení. Ale co je zvládnuto bravurně je forma tedy obrazové zpracování. Mix starých dokumentů, animací a hraných sekvencí doplněné řadou technických informací je velmi působivý a blíží se některým západním dokumentům o tankových bojích. Pro méně zasvěcené pak ještě doporučuji shlédnout pro doplnění například francouzský dokument Apokalypsa - 2.světová válka z roku 2009 Dávám 5 hvězdiček. ()

surfmeda

Poutavý dokument z dílny ruských autorů. Převážná část dokumentu je hraná, obohacená o slušnou počítačovou animaci, která nahrazuje nedostatek dobových záběrů a dolaďuje celkovou ilustraci děje. Většinu informací sice již člověk může znát z předchozích válečných dokumentů, ale i zde se máte šanci dozvědět hodně zajímavých okolností války. Celkově se jedná o velmi komplexní a dostatečně objektivní dílo. ()

Kyblik78

Graficky pekne spracované, no jednostranne pojaté. Stále vyzdvihované ruské klady, a úplne ignorované všetky ich slabiny a chyby. Podľa ich výkladu mal človek dojem že keď na nich zaútočili tak rusi do týždňa dobili Berlín. Vzhliadol som len prvú časť ale ostatné ma vôbec nelákajú. Rusi mali lepšie tanky , mali ich viac , robili mobilizáciu, podarilo sa im minimalizovať škody prvého útoku Nemcov, pri útoku Nemci zdrhali zdrhali k rusom. Rozviedka predpovedala útok Nemcov takže neboli zaskočený??? stále nechápem čo trvala tá vojna tak dlho? Evidentne v Rusku ešte nenastal čas na objektívne zhodnotenie histórie. ()

Paladin78

Budu-li hodnotit pouze jako seriál, tak zajímavé. Neobjektivní, ale zajímavé. Proč neobjektivní? Zatímco američané ve svých seriálech o vojenské technice dělají, že měli ty nejlepší lodě, letedla, tanky atd., v tomhle seriálu mi přišlo, že rusové to dělají naopak. A není to pravda. T-26 byl lehký tank s 45mm kanónem, Pz-III ze stejného období měl kanón 37mm. A říkalo se mu střední tank....Letectvo to samé. Migg-1 vs Bf-109 bych dal hlas Bf jen kvůli těžší výzbroji. Atd. Ale jinak na poměry seriálové dokumentární tvorby z druhé světové a to nejen z Ruska slušný průměr. ()

Isfio

Po technickej stránke vynikajúce, po historicko-vojenskej stránke tiež = detailný popis toho čo sa odohrávalo na východnom fronte, popisy armád, počet zbraní, ľudí, plány armád atď. všetko na úrovni. ()

Smells

Svět ve válce je sice lepší,ale i tak je Sovětská bouře jeden z nejlepších dokumentů o 2.světové válce. ()