Dark Was the Night

Záhadná síla ukrytá v lesích za malým izolovaným městečkem Maiden Woods vzbuzuje strach v jeho obyvatelích, zatímco se šerif Paul Shields (Kevin Durand) snaží ochránit své milované a zároveň porazit démony ze své minulosti. (oficiální text distributora)

Marceloo

Paul je sheriffom v malom mestečku a všetci ludia mu tu dôverujú. Jedného rána sa po celom meste objavia stopy neznámeho tvora. Sheriff je presvedčený o tom, že to majú na svedomí výtržníci. Potom začnú miznúť domáce zvieratá a Sheriff zistí, že sa nejedná o vtip. Mestom kolovala už dlhé roky historka o monštre, ktoré sa skrýva v lese, ale nikto tomu neveril. Mesto sa ale tentokrát presvedčí, že sa nejedná len o historku. - Na začiatku si film buduje parádnu atmosféru. Nádherná dedinka, pochmúrne počasie, hustý les a v ňom tajomné monštrum. Postupne ale všetko upadá a do popredia prichádzajú rodinné problémy a iné komplikácie. Mohlo to byť ovela lepšie, keby v tých 95 minútach dostala príšera viac ako len tú minútku ktorú dostala. Príšera ani nevyzerala nejak dobre. Záverečná scéna s malým prekvapením poteší. + herec z Late Phases ()

maddy

Dark was the Night, Boring was the Movie. B-éčkový monster horor, ktorý sa snaží byť atmosférickým kúskom s postupne budovaným napätím, ale v závere sa celá tá snaha rúca ako domček z karát. Zo začiatku to ešte fungovalo, malebná dedinka, večne zamračené počasie, hustý priľahlý les a v ňom niečo zlovestné. Pomalé, nikam sa neponáhľajúce tempo a postupné náznaky. V tom je film najsilnejší. Bohužiaľ, postupne sa zameria na neustále riešenie obohraných rodinných problémov, až nakoniec divák zistí, že sa v ňom vyše hodiny nič nestalo a celé to dianie je vyslovene o ničom. To sa film snaží dohnať v záverečných pätnástich minútach, kde dôjde na hororové akčné finále, ktoré akoby vypadlo z iného filmu. Odhalí sa ohavne digitálne monštrum a celý film sa zmení až na také lacné monster C-éčko, ktoré sa už ani na sekundu nedá brať vážne. Vo výsledku tak úplne lacné ako monster horor v závere a úplne nezaujímavé ako pokus o atmosférický kúsok z predošlých minút kvôli neustálemu odbiehaniu k riešeniu nepodstatnej rodinnej drámy, navyše tieto dva prístupy k sebe absolútne nepasujú. Pokiaľ by sa pracovalo len s náznakmi, ktorý by sa postupne zintenzívňovali mohol Dark Was the Night dopadnúť omnoho lepšie, stačilo keby si Jack Heller zobral príklad zo svojho predošlého filmu Enter Nowhere, ktorý nepotreboval žiadne CGI a dokázal pracovať iba so samotnými postavami. Takto vlastne ani neviem čo chcel režisér v prípade Dark Was the Night natočiť, pretože film tak nefunguje ani v jednej rovine. A ten trápny záver, pri ktorom som už strhol aj tú zamýšľanú druhú hviezdu radšej ani nespomínam, to už bolo vyslovene na smiech. CELKOVO: 1,5* (3/10) ()

S.Quentin QUALE

Povedený malý monster horor. Rozhodně nečekejte nějakou vlkodlačí slasherovou zábavu, to ani náhodou. Tento snímek je vyloženě určen pro ty, co si libují v pomalém seznamování se s prostředím a postavami, kontinuálním poodhalování mystéria, a konečně neúprosným atmosférickým přikládáním pod kotel, což nakonec vyvrcholí výstřelem ze všech hlavní. V tomto smyslu jsem maximálně spokojen s udržováním vysokého stupně neurčitosti až do závěru. Abych jen nechválil, tak dlouho mi trvalo, než jsem si zvykl na studený filtr, navíc říznutí děje minoritním rodinným emodramatem považuju za úplně zbytečné. Jak si čtu ricciho koment, dá se očekávat kontroverzní hodnocení, ale jsem si jistý, že své fanoušky si tento kousek určitě najde. ()

JASON_X

Dlouho jsem se radoval, že jsem namísto očekávaného průměrného videobéčka dostal nadprůměrné videoáčko, ale po děsivě vymrvené poslední čtvrtce dávám s bídou tři. To, že dějová rovina s windigem musela být čas od času prolínaná dějovou rovinou rodinných trampot šerifa Shieldse, jeho ženy a jejich otravně přehrávajícího spratka, bych ještě tvůrcům odpustil. Ale tu snůšku klišé a banality v kostelním závěru už ne. A tak milý dédy šerif v lůně domu Páně ochránil nejen svou rodinu, ale i všechny "svoje" lidi, řekl "everything's gonna be fine" (ještě že nedošlo na "ajlavjú"), jeho neméně statečný zástupce si definitivně získal náklonnost jisté diblíkovité zmejkapované krásky, no a já musel běžet znechuceně vyzvrátit svou delikatesní večeři, což mě teda fakt nepříčetně rozčílilo. Sice mi pak zase trochu spravil chuť nečekaně vtipný poslední záběr a hodně pěkné závěrečné titulky, ale to už bylo bohužel pozdě, půl kila frankfurtskýho s deseti nenávratně v hajzlu... Jo a mimochodem Kevin Durand přesvědčil, že by lehce zvládl i nějakou psychologicky náročnější dramatickou roli, sympaťák. ()

tron

Takmer 70 %. Scenár nás prvú hodinu napína, kladie otázky a ponúka náznaky zlovestných odpovedí. Mestečko v zovretí ponurých zimných hôr a so starými indiánskymi poverami, je ideálne prostredie pre takýto typ hororu. Super je i dvojmetrový, rešpekt budiaci „tichý Kanaďan“ Kevin Durand. Bohužiaľ, ku koncu to začne skĺzavať k hororovým klišé. Nepoteší ani vzhľad pôvodcu záhadných stôp z úvodu snímky. A koniec mi, vzhľadom na sympatické postavy, pripadal neférový a zbytočne krutý. ()

• Film je založen na reálné báji o tajemné bytosti windigo, která je v severoamerických indiánských kmenech tradována ještě z předkolumbovskych dob. Tato bytost se měla vyskytovat na pomezí dnešní Kanady a USA a naposledy ji byla připisovana úmrtí na začátku 20. století. Podoba windiga se liší dle toho kterého kmene, avšak spojuje vždy zásadní věc a tou je vysoká postava cca 3-4 metry s třiprstými pařáty na nohách a drápy na horních pažích, mrtvolným dechem a nadlidskou silou. V některých bájích má mít i rohy a popelavou kůži a hluboko posazené žhnoucí oči. (SsgtJira)
  • Scenár filmu bol zaradený do zoznamu Hollywood Blacklist 2009 (ročný prehľad 100 najlepších nezrealizovaných scenárov). Film je voľne založený na skutočných udalostiach, ktoré sa odohrali v anglickom Topshame v roku 1855 a ktoré sú známe ako "Diablova stopa". Mestečko sa ráno prebudilo a na cestách našlo čerstvo napadnutý sneh a na ňom otlačky divných veľkých rozrezaných kopýt, ktoré sa tiahli až do ďaleka. (Scraffy)

Časové pásmo bylo změněno