Převrat

The Coup

(neoficiální název)

Akční / Thriller

USA, 2015, 103 min

No vida, Dowdle se rozhodl natočit akční thriller, a ten je překvapivě lepší, než jeho dosavadní hororová tvorba, minimálně o třídu. Snad vůbec poprvé oživil postavy, kterým lze fandit a jejich osud vám nebude šumák. Takže když se jeho americká rodina ocitne ve sračkách, musíte jí držet mokré pěsti a jste násilně donuceni jim verbálně pomáhat - "Utíkej, vole, tam nelez a tohle nedělej, nebo všichni chcípnete!" Dá se říct, že Wilson si tu víceméně zopakoval útěkářskou roli, když sloužil Za nepřátelskou linií, takže těch pár přestřelek musí obstarat starej mazák, jemuž Jeden svět nestačil. Podívaná je to pak velmi svižná, místy až adrenalinová (střecha) a natolik realistická, že vaši letošní dovolenou v Thajsku nejspíš odložíte a místo toho si domluvíte něco bližšího. Třeba Šumavu.(25.2.2016)

Neškodnej thriller, kterej diváka uvrhne zpátky do devadesátých let, kdy byly akční filmy svižný a drsný. Režisér nám s přehnanou ambicí chtěl ukázat trochu šoku, hodně akce a i nějakou tu digitální atrakci. Bohužel na dnešní dobu nemá ale čím překvapit, nebo strhnout, natož pak konkurovat v kinech komerčním palbám za stamiliony. Jednohubka, která by před dvaceti lety mohla být skvělým "áčkem", nemá v současnosti na víc, než televizi.(10.11.2015)

Takto. 70 % a mohlo to byť pokojne aj 80%, ale miestami to nanešťastie ide k 60% a menej. Manželský párik s deťmi je fajn, držíte im palce a v ostrom rozpore s týmito postavami je vcelku brutálne násilie, ktoré okolo nich v cudzej krajine, ktorej nerozumejú, prepukne. Pouličné a hotelové nepokoje sú zobrazené a nakrútené zručne, autenticky, mrazivo a desivo. Vynikajúca je tiež rolička pre Piercea Brosnana, ktorý rodine pomáha. Bohužiaľ treba zdôrazniť slovo "rolička", nakoľko postava je na plátne veľmi málo, čo je skutočne škoda a osobne tomu nerozumiem - mám vcelku schopného herca vo výbornej úlohe a neposkytnem mu dostatočný priestor? Wtf? Finále potom už iba znudene šumí do prázdna. Napriek tomu prevládajú pozitívne dojmy.(24.1.2017)

Takový jarní film je to. Až tě v zápalu březnové romantiky pošle k šípku poslední pěkná holka v okrese, budeš potřebovat něco přesně ve stylu Převratu - náhodný tip, minimum informací, dobrodružnou svižnou jízdu, žádné kecy nazbyt, trochu šablon, trochu improvizace, prostě sto minut na plno a nazdar! No a pak hurá do vedlejšího města, třeba tam čeká další takové povstání...(14.3.2017)

Vcelku sympatická věc, která prolétla kiny jen v cizině a to ještě velmi rychle. Nedozvíme se sice nic moc o tom proč se to celé stalo, takže nemáme širší měřítko, ale vyobrazená survival story americké rodiny uprostřed pekla občanské války je atmosferická a dostatečně neučesaná, plus překvapivě technicky zdatná. Potěší pardál Brosnan v jeho typické roli kterou umí nejlépe (ex military) a žádné chození kolem horké kaše. Wilson hraje v rámci svých možností jako o život. Opět velmi aktuální tématika.(11.6.2016)

• - Pracovným označením snímky bol názov The Coup. (MikaelSVK)

• - Hammond (Pierce Brosnan) nosí hodinky Movado 800 Series Chronograph. (Liqid)

• - Spoiler: Thajsko, kde prebiehal dej filmu v skutočnosti nehraničí s Vietnamom, takže hlavní aktéri by sa tam mohli po rieke Mekong dostať jedine cez susednú Kambodžu. (MikaelSVK)