Převrat

Na úteku

No Escape

Akční / Thriller

USA, 2015, 103 min

Je to trochu buzzkill, když vás film pozve k baru k nachcanýmu starýmu mládenci s bouchačkou a nudným tatínkovi od rodiny, přičemž pro další dovolenou si vybere jako parťáka druhou variantu. Protože hned jak se rozpoutá genocida, tak nám dojde, že tentokrát nebudeme jenom sledovat, jak si v různých patáliích poradí protagonisté, nýbrž každá ta situace bude mít ještě prolog, kdy na sebe všichni budou řvát, že né a pak jako že teda jó, a také samozřejmě epilog, kdy po každé takové situaci se ještě všichni budou muset osahávat a ptát se, zdali jsou oukej. A Dowdle z toho nijak alibisticky nevybruslí, protože točí žánrovku, žádné syrové realistické drama o hrůzném konfliktu kdesi daleko, ale prostě napínavou podívanou se všemi chybami a berličkami, které k ní mohou patřit. A ve které se nepoflakuje nic jiného než chodící mauzoleum Pierce Brosnana, které odkazuje nejen na svojí nejzásadnější filmovou roli, ale také na svůj legendární pěvecký výkon v Mamma Mia! Tady je to pravda o něco lepší.(20.2.2018)

"No Escape" v jadre nakoniec celkom dobre funguje. Nemôžem povedať, že by to bol áčkový materiál, no na druhej strane som chcel sledovať našich hrdinov, vedieť ako to pre nich dopadne, a veriť, že sa dostanú do bezpečia. Okrem toho si myslím, že film vie aj vizuálne byť miestami celkom tvrdý, drsný a nekompromisný. Owen Wilson ma skutočne prekvapil. V dobrom. Chytil sa role, ktorá je pre neho veľmi netradičná a dal do toho absolútne maximum. A urobí aj maximum pre to, aby ochránil svoju rodinu. Pierce Brosnan má už svoje najlepšie roky asi za sebou, no napriek tomu si myslím, že jeho prítomnosť je dobrá. A keď sa dozvieme skutočný dôvod toho, čo sa deje... dáva to všetko zmysel a uvedomujem si, že toto sa môže stať kdekoľvek. Najmä ak krajina je schopná ísť politikou tohto krátkeho klipu. Potom to všetko dáva zmysel. Je to film na jedno pozretie, no je to podľa mňa dobrý film na jedno pozretie. Minimálne vie byť klaustrofobický, dáva nám pocit beznádeje a je super vidieť aj to, že sú v tejto krízovej situácii schopní logicky a správne uvažovať. A že sa nájdu aj ľudia, ktorí nemajú úmysly vraždiť cudzincov preto, že sú cudzinci. Z toho titulu film chválim. Hodnotenie: B+(17.11.2018)

Budu hodně spoilerovat. Celkem se mi to líbilo, pro mě to bylo do půlky napínavé a nervydrásající, ale moc to přeháněli. Co si budeme povídat, leze po žebříku a místo toho aby na něj stříleli, tak lezou jak pitomci za ním.To samé když přeskakovali tu střechu (no ti měli času) a samozřejmě toho posledního chudáka střelí, jako by byl problém ho nechat přeskočit. V podstatě kam příšli, tak všude se to hroutilo a padaly budovy. Ještěže přišel Brosnan a všechny je zachránil. S malou pistolkou odstřelí dva snajpry, potom dramaticky umírá, nažež dramaticky ožívá, aby se nechal dramaticky přežvejknout. Konec byl trapnej. Citečky většinou snáším dobře, ale tohle bylo trochu moc.(24.6.2018)

Já tady u toho vysloveně váhám s hodnocením. Má to švih, nestačila jsem ani mrknout okem a byl konec. Škoda, že Pierceovi se tam moc prostoru nedostalo, ale i tak byl báječnej. Kdo mě ale překvapil, tak to byl Owen, protože jsem ho jako taťku snad neviděla ještě v žádném jeho filmu a tady bych ho jako tátu brala okamžitě i já. Co mně ale nějak neštymovalo, byla ta zázračná aura kolem jejich rodinky v takové masakrální atmosféře.(10.7.2016)

No Escape dokáže zaujmout jednoduchou, ale údernou zápletkou, ve které se po chvilce začne neúprosně a nezastavitelně zdrhat o život. Skvěle to funguje hlavně v úvodu, no postupem času se divákův zájem o další děj vytrácí díky dvěma důvodům. Prvním je kolovrátkoidní scénář, který se posouvá jen minimálně, druhým je totálně otravná Wilsonova famílije, kterou bych sám žduchl ze střechy při první příležitosti. Plusem jsou Dowdleho hororové zkušenosti, díky kterým se alespoň krví nešetří, ale nějaké Rko taky nečekejte. Na jedno podívání OK. 60%(1.11.2015)

• - Hlavnú ženskú rolu si pôvodne mala zahrať Michelle Monaghan, no po tom, čo bolo natáčanie odložené, musela od projektu kvôli tehotenstvu odstúpiť. Nahradila ju Lake Bell. (m.a.t.o.)

• - Pracovným označením snímky bol názov The Coup. (MikaelSVK)

• - Hammond (Pierce Brosnan) nosí hodinky Movado 800 Series Chronograph. (Liqid)