Pátrání po Sugar Manovi

• Švédsko Searching for Sugar Man (více)

Pátrání po Sugar Manovi vypráví neuvěřitelný, ale pravdivý příběh Rodrigueze: největší rockové hvězdy 70. let, která nebyla. Dva producenti objevili Rodrigueze na konci 60. let v kouřové mlze zapadlého detroitského baru. Byli ohromeni a přesvědčeni, že mu písně plné silných melodií a prorockých textů zajistí pověst největšího hudebníka své generace. Dvě alba, která nahrál, však naprosto propadla, zpěvák se vytratil ze scény a zbyly jen historky o sebevraždě na pódiu. Pirátská kopie jedné z nahrávek se mezitím náhodou dostala do Jižní Afriky, kterou apartheid odřízl od zbytku světa. V následujících dvou desetiletích se Rodriguez v JAR stal fenoménem, jehož sláva předčila Rolling Stones. Film sleduje snahu dvou Rodriguezových fanoušků, kteří touží zjistit, co se opravdu stalo s jejich hrdinou. A tomu, co objeví, se sami nestačí divit. Film byl oceněn Oscarem v kategorii Nejlepší dokumentární film roku 2013. (oficiální text distributora)

C0r0ner

Díky popisku jsem se příliš netěšil, ale jakmile se trochu rozjel děj, okamžitě jsem byl vtažen a nevěřícně koukal na událost, která se vážně stala, ač je tak strašně nepravděpodobná. Konec už byl parádní emocionální jízdou, která si rozhodně zaslouží, aby se o ní vědělo, protože takový příběh se stane jednou za století. 90% ()

zette

Dokument nicim vyjimecny. Ale ten pribeh o Sixty Rodriguezovi je neuveritelny a clovek musi trochu o tomto typkovi zagooglit, aby uveril, ze se to skutecne stalo. Skoda, ze se mimo Jizni Afriku vice neprosadil, me jeho hudba oslovila! ()

Pajky3

Dnešní dokumentární neděle nabídla fajnový dokument se super příběhem, kterému stačí opravdu málo, aby přišlo velké dojetí. Jako každý si po tomhle budu muset ještě párkrát pustit Rodrigueze. ()

Martrix

Nejvíce si tento dokument užije ten, kdo nebude pátrat, kdože ten Rodriguez byl. Nechte to na Malik Bendjelloulovi. On vám ukáže příběh o hudebníkovi, který byl tak autentický, že se nemohl stát hvězdou v USA. Pravý protipól netalentovaných kňouralů, které do hitparád procpe masivní marketing a konexe. Přestože je to na jednu stranu smutné, celkové vyznění pohladí po duši a komercí nezpitomělého člověka přiměje k zamyšlení. Některé písně, které ve filmu zazní, jsou i teď, po padesáti letech aktuální a velmi dobře poslouchatelné a podílí se na té melancholické radosti, kterou po shlédnutí Pátrání po Sugar Manovi mám. ()

filmharmony

...jen výjimečně se setkáváme s esencí krásy... brilantně natočený dokument... čistota a příběh, který ohromuje každé muzikantské srdce... jen hluboká poklona pro všechny tvůrce... a tichý, vnitřní obdiv a úcta, pane Rodriguezi... a jedem znovu a znovu... Cold fact... ()

LasT_Olt

Skvělý dokument o jedinečném hudebním příběhu, o jehož existenci jsem neměl nejmenší potuchy.  Sledování u mě vyvolalo dokonalou rovnováhu smutku za zapomnění "Sugar mana" a štěstí, za jeho konečné uznání. Trochu mě to dojalo ngl. ()

eisha3

Část o pátrání dvou "hudebních detektivů" je fajn, to jsem dost žrala. Jenže v momentě, kdy Rodrigueze vystopovali, to začala být trošku nuda. Jako celek je Pátrání po Sugar Manovi moc fajn dokument, který bych si asi dokázala představit i jako běžný celovečerák. ()

dr.fish

Po celou dobu jsem se nemohl ubránit pocitu, že Zelenka po Happy endu a Roku ďábla natočil další film. Je to tak pateticky natočeno, že tahle myšlenka se přímo nabízí. Zmanipulovalo mne to dokonale, a to tak, že tomu stále nevěřím....70% ()

eye candy

Potrpíte-li si na sladkosti a hodně cukru, jistě si na tomto Oscarem oceněném dokumentu kvalitně pošmáknete. Emotivní a příjemně neuvěřitelný příběh, po jehož dokoukání jsem ještě půl hodiny guglil informace o Sixto Rodriguezovi, nebyl jsem si totiž pořád stoprocentně jistý, jestli jsem těch 90 minut sledoval dokument či mockument. ()

Estrellita

Nevlezlý dokument o umělci, kterého nikdo nezná, přestože je absolutně reálný - a možná reálnější, než někteří další. Charakter Rodrigueze, jeho skromnost a "jednoduché", prosté vyjadřování mě nutilo bulet už od devatenácté minuty (a to tam ještě ani nebyl vidět) a každopádně musím vyzdvihnout také nádhernou hudbu - ať už je dokument jako takový jakkoli povedený, kdyby tam hrálo cokoli jiného od kohokoli jiného, jakýkoli jiný styl, rozhodně by to ode mě nedostalo takhle vysoké hodnocení. 90% ()

chelseaman22

Vyčerpávající téma, jež atakuje divákovu zvědavost prvních dvacet minut postrádá šmrnc a odhalené ženské trupy (ty hlavně). Shoty na neustálé poskakujícího Indiána volaného po mexicku Rodriguez zjevně dokáží ocenit jen hudební štamgasti. Dalo by se polemizovat nad skutečností, proč se kolem jeho osoby vyprodukoval takový povyk. Jeden solidní song s potencí udržet se čtyři týdny v America's Top Chart změnil (dle komentátorů v dokumentu) život většině Jihoafričanů. Do JARu by jsme tedy mohli pustit nahrávku pseudo hvězd typu Zeťová či Klus, Helena by se pak již nemusela fotiti nahá a Tomáš by nemusel stepovat před odborem státní sociální podpory. 70% Celosvětový výdělek k 9. 5. 2014: $6,873,784 ()

KanjiVital

Uchovat si v sobě lidského ducha je víc jak veškerý úspěch a peníze světa. Nechť je nám tento dokument řádným příkladem, stejně jako geniální texty Rodrigueze! ()

skrblik007

Jeden z nejbizarnějších a nejneuvěřitelnějších (a v důsledku nejinspirativnějších) reálných příběhů. Příběh o skvělém muzikantovi a člověku, který by byl pravděpodobně zapomenut, nebýt "hudebních detektivů" a tvůrce tohohle dokumentu. Dále nemá cenu Rodriguezův životní příběh komentovat. Koncept dokumentu samotného jako rekonstrukce detektivního pátrání se mi velmi líbí - Searching for Sugar Man má to tu správnou atmosféru, v rámci možností je napínavý a samozřejmě má výborný soundtrack poskládaný z top šlágrů Sixta Rodrigueze. ()

kristianzen

Jezdím městem na kole, poslouchám Rodrigueze.. A je mi moc moc dobře... Zajímavý koment: DaViD´82 Ano, zezačátku je dokument opravdu manipulativně pojat a divákovi zcela záměrně zalže a to se ještě opakuje. Též mi to po odhalení pravdy, přišlo jako pořádná podpásovka a vůči divákovi dost nefér energie. Je jasné, že tvůrce prostě nevěděl jak na to jít jinak. Však to vše omlouvá postava Rodrigueze, který se svou pokorou a příběhme je tak příjemnou a silnou inspirací, že jen slovo: díky. ()

Tosi

Naprosto bez debat je tohle hodně pozoruhodný příběh, se silným smyslem pro tajemství a objevování. Ale hlavně je to příběh, který je potřeba vidět a slyšet, aby jste sami uvěřili... Skvělý příběh, skvělý film, skvělá hudba...zatraceně úžasný zážitek! ()

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda