Cirque du Soleil: Vzdálené světy 3D (divadelní záznam)

Cirque du Soleil: Worlds Away

Andrew Adamson

Brett Turnbull

James Cameron

Dirk Westervelt

Krásné nápady, kdy si někdo maximálně vyhrál s efekty, choreografií a spoustou dalších věcí. Jen mě trochu mrzí, že narozdíl od dříve natočených vystoupení je zde mnohem víc kladen důraz na estetičnost celku, působení kulis, světel atp. a trochu se vytrácí výkony jednotlivců. I když i v tomto ohledu tu vidíme věci, kterým se občas nechce úplně věřit.(26.4.2013)

Magický svet cirkusu, aký ho nepoznáme. Nadupaná choreografia, namakané performance všetkých artistov, úchvatné kostýmy a zmysly zbavujúca muzika vytvorili zážitok, z ktorého som sa skoro p*sral! Jednoducho fantázia, až ma kríže a šlachy boleli! Som zvedavý drahí priatelia, čo na to poviete vy... P.S. Hlavný atlét Aerialist mal neuveriteľný účes... :-)(6.3.2013)

Hodnocení jednotlivých uživatelů lze jednoduše rozdělit na dva tábory. Tábor č.1 jsou ti, kteří se s Cirque du Soleil setkali poprvé a to prostřednictvím právě tohoto vystoupení. Ti z toho budou nadšení a budou dávat 4-5* - a ani se jim nedivím. Skvělá artistická čísla, obohacená krásnými záběry a skvěle vykresleným prostředím, kterému pomohl James Cameron. Avšak Tábor č.2 (mezi který se řadím i já) bude velice zklamán. Jedná se o ty uživatele, kteří už mají zhlédnuta předešlá živá vystoupení, kde jsou artistická čísla delší, tají se při nich dech, více si je užijete. Vše je doplněno perfektně sedící živou hudbou, přidána jsou neskutečně vtipná klaunská čísla a především slyšíte odezvu od publika (potlesk) - to mi tady asi chybělo nejvíc + fakt, že polovinu vystoupení ve Worlds Away jsem již viděl v předešlých snímcích, takže pro mne zde vázla i originalita a překvapení. Sečteno podtrženo: Cením si snahu vytvořit jiný formát, něco zajímavého, odlišného, ale pro mne zklamání. Čekal jsem, že mi to vyrazí dech, budu odzbrojen, ale byl jsem spíše zklamán tím zvláštním paskvilem a v podstatě shrnutím předešlých vystoupení zabaleném v novém grafickém kabátku.(29.4.2013)

Vyrazí si takhle dívčina trochu neplánovaně do cirkusu, kde se v cuku letu (doslova) zakouká do akrobata, jenže co se nestane, mladíka z jejího pohledu tak zamrazí, že se neudrží a po strmém pádu se propadne kdo ví kam, načež se dívka ve snaze o jeho záchranu propadne za ním. Ocitne se ve světě, v němž se naprosto všechno vyjadřuje akrobacií a při výpravě za skokanem svých snů nestačí zírat, v jakých podobách se na ní všechen ten pohyb vyvalí. Moje první zkušenost s Cirque de Soleil, musím říct, že samotný tanec mi sedí víc, než jeho akrobatická obdoba, takže mi zdejší čísla zas tak neučarovala (vyjímky se každopádně našly). Udělat je v divadelnější formě alá Pina Bausch, asi budu okouzlenější. Vzdálené světy jsou ale rozhodně audiovizuální bomba, kde je vidět, že se lpělo na každém detailu, aby obraz při jakémkoli zmáčknutí pauzy vypadal jako umělecké dílo. Do toho parádní hudba, do níž se z druhé poloviny přimíchají Beatles, a hodně. Nejlepší je na celém filmu ale právě to v názvu zmíněné 3D: ***** které je tentokrát fakt slušně promakané a já minimálně první půl hodinu měla obavy, že až film skončí, budu muset vytřít všechnu tu vodu, co mi ti zmetci vycákali z televize. Prostor je cítit celou stopáž, vymakanější 3D zachycující neustálý pohyb mělo snad jen Let's Dance 3D.(22.9.2013)

Jelikož je to moje první setkání s Cirque du Soleil a nemám s čím porovnávat, tak moje celkové dojmy z Worlds Away byly vesměs pozitivní. Všechno bylo tak nějak kouzelné a nové a barevné a veselé a smutně nostalgické a v mnoha případech až dechberoucí. Celou dobu mě ale strašně mrzelo, že se toho v určitých chvílích v záběru dělo neskutečně mnoho. Do té míry, že jsem nebyla schopná pořádně sledovat vlastně nic a měla jsem pocit, že mi toho spousta uniká a že bych se na to musela podívat tak desetkrát, abych byla spokojená a "v obraze". Tudíž si myslím, že méně by tu často bylo více a nerozumím tomu záměrnému přehlcení diváka.(31.5.2013)

• - V některých chvílích se film natáčel i ve výšce 15 až 30 metrů. (Neffy)

• - Natáčelo se 37 dnů během tří období, a to od října do listopadu v roce 2010 v Las Vegas, v prosinci 2011 na Novém Zélandu a v únoru 2011 opět v Las Vegas. (Neffy)

• - Na 3D natáčení se podílel James Cameron s firmou CAMERON | PACE Group. Cameron zároveň byl i výkonným producentem. (Neffy)