Já a ty

Ja a ty

(festivalový název)

Me and You

Itálie, 2012, 103 min

Bertolucciho jsem nějak nemohl poznat, i když u tohohle námětu bych si dokázal představit jeho styl, jenže žádná Bertolucciovina se nekoná. Chybí mi tomu takovej ten sexuální náboj kterej tam maestro dává, ale i tak se mi to líbilo. Hlavní hrdina dá-li se tak nazvat vypadá jako Olda Kaiser když předváděl Boney M, s větším množstvím akné na obličeji. Má tak nějak problém v kontaktu s lidmi a radši dá přednost samotce ve sklepě před lyžákem, jenže se mu tam nakvartýruje jeho nevlastní ségra závislá na heráku. Ten kluk Lorenzo je trochu břídil, bejt na jeho místě já a byl bych tam s jeho ségrou sám tak už dávno jednám ale on nic, akorát čumí na její nahatý fotky. No tak tam spolu strávěj několik dnů i nocí ale nic výraznýho se mezi nima nestane a že by jim to nějak fatálně zasáhlo do života jak uvádí obsah mi taky nepřipadlo, akorát se ona dostala z fetu a on zřejmě z toho jeho problému s lidma. Jak jsem už napal klasický Bertolucci to není ale film je to dobrej.(4.1.2014)

Pre mňa veľmi milé filmové prekvapenie. Komorné, minimalistické, na malom priestore mnohé ukázané a to i napriek tomu že nič zložité sa nerieši a príbeh plynie akoby na malom rozhraní času a priestore bez viditeľných rozdielov a diania. Napriek tomu je to podmanivé a citovo krehké. Záver samotný je ako život: sľuby sa sľubujú....(20.7.2013)

Přiznávám rovnou, že jsem na tento film koukal jenom kvůli písni Space Oddity od Davida Bowieho nahrané v italštině. Zazní až v úplném závěru a čekat na ni 100 minut byl téměř nepřekonatelný úkol (pro tip - hledejte na youtube "Ragazzo solo, Ragazza sola"). Tea Falco je možná hot, ale interakce s druhým hlavním hrdinou filmu je hrozivě špatná, scénář jde od nikud nikam, na druhou stranu uzavřený prostor smrdí socialismem a myslím si, že západní kinematografie nikdy nebyla ponurou atmosférou nikdy blíže k našim Pelíškům... Nevím jestli to ale může být pochvala a Bertolucci mě asi na obalu DVD citovat nebude. 45 %(26.1.2016)

Komorní příběh čtrnáctiletého asociála a jeho starší nevlastní sestry právě procházející drogovým absťákem má velmi dlouhou a pomalou expozici. Ale čím déle vydržíte, tím více to začne všechno dávat smysl (včetně toho, že vám nejspíš byl hlavní hrdina od první chvíle nesympatický). Zmínku zaslouží i výborná použitá hudba (David Bowie, The Cure, Red Hot Chili Peppers, Arcade Fire, Muse).(24.2.2016)

´Ja a ty´ je adaptáciou rovnomenného románu Niccolò Ammanitiho. Je to jeden týždeň v živote tínedžera, kedy sa schová pred svetom, ale zoznámi sa so svojou sestrou, ktorá bude potrebovať jeho pomoc, ale nakoniec pomôže ona jemu. Príbeh je zaujímavý tým, že v ňom nefunguje typická talianska rodina, ale zafungujú tam vzťahy modernej, rozpadnutej rodiny. Tiež komunikácia medzi synom a matkou alebo vnukom a babičkou stojí za povšimnutie. Film má pekný soundtrack. David Bowie spieva svoj prvý hit ´Space Oddity´ po taliansky ako ´Ragazzo solo, ragazza sola´, slová mu napísal Mogol.(25.2.2016)