Zvrácený

• slovenský

Zvrátený

Irreversible

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Francie, 2002, 97 min (SE: 99 min)

Realita v priamom prenose. To, že film je otočený a točený otáčajúcou sa kamerou, z neho robí výnimočé dielo po technickej stránke. To, že najprv vidíme konanie postáv a až potom sa zoznamuje s ich charaktermi je originálne z umeleckej stránky. To, že je tento film o niečom úplne inom ako napovedá plagát, z neho robí nečakane citlivú drámu... Treba len vydržať do konca...(20.1.2006)

Film, který ze začátku působí divně a nestravitelně se s přibývajícími minutami začne rozjasňovat (jak obrazově tak dějově) a původně nepochopitelné úvodní scény dostanou smysl. Film, který si dal za cíl šokovat (a daří se mu to), který je ale také v jistém smyslu hodně opravdový a realistický. Z některých scén bolí hlava kvůli chaotické kameře, z některých mrazí kvůli jejich naturalistickému zobrazení. Syrový výsledek se nemusí líbit, ale chladnými vás nenechá.(21.9.2007)

úžasná ukážka, čo urobí dramaturgia s filmom, nebyť totiž celkovej dramaturgickej idey z ktorej potom vychádzala aj kamera a strih, išlo by o primitívny príbeh takmer bez deja, takto ale vzniklo naozaj brutálne dielo (pre silné žalúdky), ktorému by sa miestami dala uprieť trpká ba až úchylná obsesia v šokujúcom vyobrazovaní násilia (človeku hneď napadne, prečo sa pozerať na umelo vymyslené násilie, keď ho máme okolo seba všade dosť), no netreba opomenúť ani to, že je to vcelku mrazivá štúdia temných stránok ľudských pudov, encyklopédia pomsty a zvrátenosti a výsmešne ironický pohľad na relativitu dobra a zla a človeka bezbranného zoči voči budúcnosti(1.6.2006)

Ono by ani dost dobře nemělo smysl, natočit tenhle test divácké odolnosti jinak, než pozpátku, jelikož a protože - než by došlo k samotnému násilí, které zde hraje vskutku stěžejní roli, museli bychom nejprve projít totálně otravnými bláboly, jakož i nezáživnými úkony jednoho obyčejného páru, chystajícího se na párty, kde to nebude o moc zajímavější... takže hrozbu, že divák někde před polovinou utne spojení a připraví se tak o "to nejlepší", bych viděla jako hodně reálnou. Ne že by ani obrácené pořadí nedalo trpělivosti zabrat, to když útrpně čelíte dezorientaci z rotační kamery v doprovodu šílených zvuků, zatímco s nevolí procházíte útulným sklepením gay baru jménem Rectum, kde se vám při kratičkém nádechu objektivu kunčafti nerozpakují ledacos ukázat... ale všechno má svůj čas i cíl, takže se postupným zklidněním přeneseme do dalšího okruhu pekla... Jo, a tady už za vybičovaných emocí do sebe začíná všechno zapadat, přesto Irréversible nebude snímkem, který si dáváte do topky, ledaže... Viděno v rámci Challenge Tour Special - Filmový lov, jako film s předpoklady šokovat.(21.6.2015)

Zvrácený mi útroby nezvrátil, dokonce jsem natolik zvrácený, že bych se k němu ještě vrátil. Proč? Protože je unikátní. Netvoří jej obvyklá sérii kauzálních jevů vedoucích k finálnímu rozuzlení, nýbrž je jedinou vzpomínkou (flashbackem), která nás nutí ji proti logice vnímat jako "odkrývání" budoucnosti. Začíná, resp. končí recepčně náročným blouděním "rectem" a později pokračuje pro předcházející i nadcházející děj (v inverzní podobě) zásadní, vpravdě šokující a naturalistickou scénou znásilnění (záměrně podaná staticky, aby si divák mohl znechucení a odpor z destilované zlovůle "vychutnat" až na dřeň), jeho kvintesencí je však křehká romantická story, jež je (ke smůle hrdinů) postavena na jednoduché, vyslovené tezi, že čas vše zničí, a protože je ono vše předurčeno a my jako obyčejní smrtelníci (vzdálení další evoluční proměny) do budoucnosti nevidíme (snad jen prostřednictvím znepokojivých snů), nemůžeme jeho působení, své fatum zvrátit. Je to však tak úplně pravda, když čas je veličinou relativní a ten filmový dvojnásob? Odpovědí poskytuje Noé hned několik. Když navíc vezmu v potaz, že střihově vychází z konceptu Hitchcockova Provazu, syžetem se obrací k progresivně zpátečnickému Mementu a Vincenta i Monicu herecky obnažil na holou kůži, nemůžu jít pod fajfku. I kdyby se mi Zvrácený protivil, svědla nás dohromady osudová determinace, takže by pomsta a násilí plozené násilím nepřipadalo v úvahu. Netradiční, drzé, burcující, přemýšlivé, krásně úchylné, něžně surové, poklidně agresivní, pro otrlé. A na to si potrpím.(14.6.2009)

• - Penis, viditelný na konci scény znásilnění, byl přidán digitálně. (hot_spot)

• - V poslední scéně si Alex čte knihu "An Experiment With Time" ("Pokus s časem"). (hot_spot)

• - V úvodu výrok "čas všechno zničí" obstará "řezník" (Philippe Nahon) z Noého předchozího filmu Seul contre tous (1998), který zde dokončuje vyprávění o svém zmršeném životě, započaté už filmem Carne (1991). (pekl)