Zvrácený

• Francie Irréversible (více)

Mladá a krásná Alex je v opuštěném podchodu znásilněna a bezcitně zbita neznámým mužem. Její impulzivní a nezávislý manžel Marcus a jejich společný a zdrženlivý přítel Pierre se pak rozhodnou vzít spravedlnost do svých rukou... (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Sinclair

Zpočátku jsem si říkal, že tento film opravdu dělá čest svému názvu, ale jekmile se začal odvíjet děj (i když pozpátku) změnil jsem úplně svůj názor. Musím říci, že tento film pro mne byl docela tuhý oříšek, protože se zde tvůrci opravdu nebáli drastických naturalistických scén. O to horší je ovšem myšlenka, že tento příběh není nijak moc nadsazený, v podstatě se dá říci "i toto se může stát", ne sice do písmene, ale jsou tu sem tam scény jak ze života ... u mnohých bych řekl bohužel. ()

MasterFil

Průměr.po nadějném začátku s hasicím přístrojem film dost ubral a ztratil na ději.Mohlo to být lepší,takhle je to čistý průměr,rozhodně ne víc. ()

Estemax

Už dlho som nezhliadol film, nad ktorým by som musel tak dlho premýšľať ako nad týmto kúskom. O tom, že to je "rozporuplné dielko" niet pochýb. Rozhodne si však nemyslím, že by sa pri jeho komentovaní malo vychádzať iba z uvedených dvoch scén. Sú súčasťou celku, reakciou, dôsledkom, nie akciou a príčinou, preboha! Predstavoval som si, akoby film vyznel, keby bol natočený podľa reálnej časovej osi a scénicky absolútne nezmenený. Vtedy by sa podľa mňa ničím neodlišoval od bežných komerčných sračiek - až na uvedené dve scény. Takto sa mi rozhodne páčil viac. Hneď od prvej chvíle Vás vtrepe násilne do sedadla, ani neviete pomaly čo, kde, kedy a už je to tu. Musíte analyzovať, pozorne sledovať a bum - je tu zrazu podchod - špinavý, odpudzujúci a v pozadí muž, prihliadajúci a miznúci... ďalej už napätia klesá, no Vy ste stále v ňom, nepokoj v duši Vám neumožňuje si vychutnávať happy chvíľky hlavných hrdinov - čo bolo asi cieľom takto zvoleného postupu. Každopádne od scénky znásilnenia to ide vo filme dolu vodou, párty ako i dialógy v metre boli doslova odfláknuté a trápne. Keby Monica nebola Monicou, tak by i scéna z bežného života každého dospelého človeka - posteľ TY a JA - vyznela všedne. No park s deťmi a krútiaca sa kamera ma ohúrila. Krásny moment, ktorý však symbolizuje víziu, či azda halucináciu - nevedno či finálnu či úvodnú. Vyznie mi to na čistých 70 percent, tých desať navyše to u mňa dostalo za nevymiznutie z pamäti. Každý koniec je predsa začiatkom.... P.S. Nemôžem sa však ubrániť dojmu, že rany prístrojom si odniesol ten nesprávny... ()

fakáč

Nevím, jestli někomu neunikla pointa a to, že onen násilník z podchodu nakonec nebyl potrestán. Je to možná těžko postřehnutelné právě tím, že byl kdosi, ale nevíme kdo, potrestán už vlastně na začátku. ()

Názorožec

Tak například mi příjde důležité že se film nejmenuje v originále zvrácený ale nezvratitelný (jak píše Matty) což je poměrně velký rozdíl. Gaspar Noé v jednom rozhovoru vysvětloval že nechce, aby se divák díval na znásilnění a řekl si aha znásilnění a děj příběhu se odehrává dál... Ale aby si divák měl šanci to znásilnění představit, a téměř ho zažít, tak to nechá bez střihu v reálném čase ve vší surovosti, aby věděl co přesně takové znásilnění obnáší . No otázka je, proč to chtít vědět tak přesně... ()

fořtajs

jasně, těchto 95 minut vykrádá nechutně "Memento", které je o dvě hvězdy výš, ale zase úplná srágora to není - minimálně manželé Casselovo-Bellucciovi hrajou slušně... ()

AlBertzap

Jestli se mě chcete zeptat proč jsem dal jednu hvězdičku, tak odpovídám předem, že nevím. Na otázku proč jsem nedal hvězdiček pět odpovědět snad už dokážu.. Snad proto, že to byla přitroublá, dementní kravina bez špetky zajímavosti či originality. Huhůů točící se kamera, huhůů děj, který jde pozpátku, huhůů, hlava rozmlácená hasičákem atd. a vyvstává otázka -> "a co jako?" při prvních patnácti minutách jsem nepřítomně hleděl po pokoji a přežvýkával jsem mezi řezákama kousky od oběda. Nějak se nedalo víc co dělat, protože točení kamery, záběry do zdi, problikávající světla a shánění "Roupa" zapříčinily to, že nad mojí hlavou se vznášel otazník. A nejen ten začátek byl "podivný." Nějak mi tato rádoby experimentálnost nepřirostla k srdci a ani když jsem si po každé scéně říkal, "ááá, tak takhle to myslel..." nemůžu hodnotit jinak než * ()

moorks

Snímek chtěl zřejmě šokovat, což se mu podařilo. Scéna se znásilněním mě překvapila, ale je velice originální. Přemýšlel jsem nad smyslem filmu, ale možná, že chtěl režisér jen ukázat, jak může naše životy rozhodit, změnit a zničit taková událost. Film táhnou hlavně hlavní osobnosti Casel-Bellucci a ty jsou skvělé. ()

Lukkyn

Pokud odhodíme u tohoto filmu jeho snahu šokovat zbyde obyčejný příběh o pomstě manžela za ublížení manželce!!!Film ukázal to co většina lidí v naší společnosti rozhodně nechce vidět, drogy, gay cluby, zvrácené a nenormální povahy, násilí. Bohužel tím ale ukázal realitu a to že tohle není výmysl a klidně se to může stát na rohu ulice , kde bydlíte je dost deprimující!!!Podruhé to rozhodně neuvidím , ale nutí to k zamyšlení , kde jsou ty hranice kam až jsme schopni zajít!!!!Dávám tři hvězdy ne za to , že jsem viděl násilí a že je to šokující ale za realitu, kterou herci dobře zahráli. P.S. souhlasím s ostatními , že s tou mávající kamerou to byl krok přímo do lejna! ()

MamoulianX

Irréversible neboli nezvratitelný (ne Zvrácený jak uvádí český distributor). V kině jsem seděl vedle párečku (mimochodem moc hezká blond slečna, klučina byl šampónek) , který si nepřečetl recenzi na film a šel do kina s přesvědčením, že se jedná o lehce erotický film (je to přece francouzký film, tak tam bude erotika). :-D Tak to dopadá, když se někdo nezajímá o kinematografii a chodí do kina 1x za půl roku ! Jakmile Monica začala dostávat do těla slečna už měla hlavu zabořenou do přítelova ramene a na plátno již do konce filma nepopatřila. A já se fakt škodolibě (v duchu) válel smíchy po zemi. Tady není co dodat, film běží po zpátku až k samému začátku našeho smutného příběhu a Gaspar Noé umí. Perfect. ()

Rafafareye

Film, kterej patří mezi ty opravdu nejlepší, co sem kdy viděl. Silnej příběh, pár hrozně moc úchylných scén a odplata za znásilnění je dost silnej prvek. Kamera, světla a animace panáčka na konci tunelu, krása. Díky za tvojí tvorbu Gaspare. ()

juluch

nedopozerala, ale precitala v nejakom komentari, co je na konci = zaciatku.hm. film ma nudil, kamera a "prirodzene" dialogy (ake ja zial nezazivam....) ma znervoznovali, dovod vybranej formy filmu mi vo svojej zvracenosti unikol. ()

2sistem

Zajímavý film, ale chybělo mi tam více akce, než jedna rozmlácená hlava hasičákem, což bylo fakt realisticky hnusný nemluvě o znásilnění v podchodu. Jinak se tam nic nedělo a zbytek filmu bylo jen osvětlení celého příběhu. Takže mě se jeho vyprávění od konce na začátek moc nezamlouvalo. Pokud jde o násilnou stránku filmu. Ale na druhou stranu to bylo originální umělecké pojetí a nevím co tím chtěl režisér říct, ale mě přišlo, že se člověk má uklidnit s depresivního nástupu a film má skončit v tom lepším pohledu na celý příběh. Zajímavá byla i kamera ač chvílemi toho bylo dost a okořeněná psychozvuky navozovala tu správnou depresivní náladu. Nevím do jaké míry by byl film stravitelný, kdyby pokračoval ve stejném stylu jako úvodní scény. Každopádně by to za zkoušku stálo! ()

NeverEver

Chtelo to sokovat, chtelo to pobourit, vyvolat silne emoce, asi i zamysleni. Bohuzel to nevyvolalo ani jedno. No snad jen otazky smerem k reziserovi: 1/ proc pozpatku (ze by hratky s nazvem - nemyslim cesky spatny preklad nazvu-... no tak vymyslim jiny nazev, ale vypravim podle casove osy,ne?): diky tomu se film zbytecne roztrhal na "klipove jednoaktovky" propojovane silenym kinklanim kamery...taky jak jinak to inteligentne propojit ze.. a navic se tim dost rozdrobil i nejaky ten "message", co chtel autor sdelit?! 2/ proc tak expresivne a tak dlouho - ubralo to na efektu, na strachu, na hruze, na citech. Misto toho, aby clovek prestal dychat u sceny s hasicim pristrojem...muze jen rikat "ok jeste jednou jeste jednou, proboha to mlati tak malou silou? normalne by se lebka roztristila daleko driv..a ano...ona je vlastne gumova..jasne...jeste jednou..., boze kde je ten strih? jeste jednou... boze kde jsou nejake emoce? Fuc. To same bohuzel plati i o scene v podchodu. Proc tak dlouho, proc prave statickym zaberem kamery?, proc to nasili na konci?, proc s temi recmi?... aha.. pan reziser je umelec, tak to jo. A pritom je spousta prikladu filmu, kde se sokovat povedlo - jen se naznaci a cloveku leze mraz po zadech a jeste dva dny nemuze spat. Rozhodne to neni tento pripad. Takze 2* jsou jeste docela dost. (Tim nijak nesnizuji fakt, ze herci si museli poradne "maknout" a "zapotit". Cest jejich vykonu.) ()

Grifindoor

Hnusnej úchylnej humus, tohle se může líbit jen ujetýmu praseti. 2 hvězdičky dávám za srandovní buzerantský hlášky a krásnou Monicu Bellucci. Jinak nuda a lidskej humus. ()

apolite

Nemožné dopozerať do konca. Nepríjemný, ťažký film, tvrdá očista. alebo ťa budú bolieť šialene oči, alebo si ich zakryješ. Samoúčelné páchanie násilia na divákovi, alebo samoúčelne tvorenie násilia pre diváka. Ten film je iný. Nepozerateľný. ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července