Bazén

• Francie La Piscine (více)

Alain Delon, Romy Schneiderová a bazén plný lásky, zášti a žárlivosti... Novinářka Marianne prožívá dovolenou v luxusní vile na pobřeží Středozemního moře s přítelem Jean-Paulem, neúspěšným spisovatelem, který nyní pracuje v reklamě. Vilu jim půjčili přátelé, kteří na léto odjeli do zahraničí. Marianne a Jean-Paul jsou spolu již přes dva roky a zdá se, a na první pohled je jejich vztah harmonický. Na neohlášenou návštěvu přijíždí Harry s osmnáctiletou dcerou Penelopou. Harry je úspěšný, modrooký krasavec, bývalý Mariannin milenec. Je přirozené, že se Jean-Paul neubrání žárlivosti. Napětí stoupá, zejména, když se Jean-Paul začne sbližovat s Penelopou. Ta mu otevřeně řekne, co si o něm její otec myslí: že je budižkničemu, který to nikdy nikam nedotáhne, že mu Marianne přenechal, když… Krásná letní atmosféra je pryč, je to návštěvou Harryho nebo si to Jean-Paul s Marianne nesou v sobě. (Česká televize)

Vironey

Tohle je film přesně podle mého gusta! Mrazivá atmosféra v letních vedrech, erotické dusno, brilantní herecké výkony a syrový příběh, který odhalí to nejšpinavější dno lidské psychiky. Nic pro milovníky akčních filmů a odpůrce vztahových dramat. Film plyne velmi pomalým tempem, jen se tak líně převaluje jako božská Romy Schneider u bazénu, občas po vás ostře mrskne pohledem jako Delon po Ronetovi a ke konci vás naprosto odzbrojí cynismem a chladností hlavních hrdinů. Jedinou pihou na kráse tohoto filmu je pro mě místy nestravitelná herecká křeč Jane Birkin a občas trochu zmatený střih. Jinak naprosto skvostný zážitek. ()

nascendi

Dlho som váhal medzi tromi a štyrmi hviezdičkami, ale nakoniec prevážilo vedomie, že nič tak mimoriadne ten film neobsahoval. Je pravdou, že v ňom hrali minimálne dvaja mimoriadni herci, že Jacques Deray dokáže majstrovsky stupňovať napätie. Ale tiež je pravdou, že ten rozbeh napätia bol mimoriadne pomalý, Jane Birkin bola strnulá a francúzsky Columbo bol málo pitbulovitý (aj keď o to ani tak veľmi nešlo). Takže tri hviezdičky považujem za spravodlivé. ()

NinadeL

Dvě hodiny záběrů na bazén, polonahé plavce, nudné hry pro čtyři herce s naprosto neuvěřitelně pitomou zápletkou. Oni, Romy a Alain, jsou milenci, po chvilce laskání u bazénu jsou doplněni o jejího bývalého (a jeho přítele) a jeho dceru... Dvojice se promění, následuje vražda. Konec. A přitom se nestane vůbec nic. Alain neuteče za mladicí, není usvědčen. Romy se s ním nerozejde, ani mu neodpustí. Mladice si nevyřeší vůbec nic a pan mrtvola nezužitkuje ani poslední minuty svého života. Nejsem fanda ani Itálie, ani Francie, ani umělého vzhledu konce 60. let, natož té nijaké atmosféry ředěné naprosto otřesnou diskotékou. Delon se celý film promračil, Schneiderová zužitkovala akorát své extrémní opálení a dala veřejnosti opět všanc důkaz svého prvního útěku z Německa, i když tou dobou existoval už jenom na plátně (a v té době navíc šlo už o deset let starou avantýru) a na tom opět není ani zbla úžasného. ()

classic

Niekomu sa môže kľudne zdať, že sa tento počin, ako by som to vlastne taktne naznačil, skrátka, spočiatku niesol v takom zväčša improvizovanom, absolútne bezstarostnom duchu s maximálnym nič nerobením, jednoducho povedané, väčšina z kvarteta ústredných postáv, sa zvyčajne buď iba čľapkalo v bazéne, teda okrem najmladšej postavy Penelopy, ktorá sa namiesto toho neustále vyhrievala kdesi na slniečku, pretože ona má rada len klasické more, alebo sa proste len šuchtalo z miesta na miesto, a to naprieč rozsiahlou, požičanou vilou, v ktorej momentálne pobýval ústredný pár v zložení Jeana-Paula a Marianny, ktorých najprv spoznávam na samý úvod, ako sa oddávajú samým, letným, erotickým radovánkam, aby sa snáď pomaly odteraz mohla súčasne rozvinúť i hlavná zápletka, pozostávajúca z úplne jednoduchej premisy, ktorú si už nie je vôbec ťažké domyslieť, však? • Ak náhodou práve teraz narážate na holú skutočnosť, že im proste ktosi začína „klopať na dvere”, čiže tým pádom im naruší doterajšiu, bezstarostnú idylu, tak nie ste ďaleko vzdialení od pravdy! • Tým narušiteľom sa stáva nielen priateľ tohto páru, t.j. tajnostkársky Harry, ale súčasne sem prichádza i spolu so svojou mladou dcérou, ktorú som už predsa o pár riadkov vyššie trochu spomenul, a tak by sa dalo podotknúť, že štvorica je nateraz celkom skompletizovaná, už iba stačí rozohrať zvláštnu líniu vzťahov a udalostí, čo na potenciálneho diváka, bohužiaľ čaká až v druhej polovici lepšieho diania, ktoré už konečne ponúka aj niečo iné, než čo ma v podstate sprevádzalo doposiaľ, čo by sa dalo napokon zhrnúť, ako provokatívne, dráždivé zábery na predstaviteľky v podaniach Romy "Sissi" Schneiderovej a Jane Birkinovej, kedy najmä v tom prvom prípade som mal taký čudný pocit, že režisér v spolupráci s kameramanom, si z toho urobili (ne)normálny fetiš, až tým miestami zachádzali do extrému. A to ešte nie je ani zďaleka všetko? • A zase predstavitelia v podaniach Alaina Delona & Mauricea Roneta, tak tých mám ešte v čerstvej pamäti z perfektného thrilleru, známym pod titulom Plein soleil, kde podali oveľa lepšie herecké výkony, než akurát v tejto eventualite, asi toľko na záver. • Treba byť iba strašne trpezlivým, možno sa potom snímka divákovi za to nejakým sympatickým spôsobom odvďačí. ()

Jara.Cimrman.jr

"On říká, že už si s Mariannou užil, že Vám ji nechá, ale že Vám ji může zase kdykoli přebrat." Milostný kosočtverec u bazénu mě bavil o dost míň, než jsem doufal. Ono se toho totiž dohromady moc nestalo, navíc to trvalo poměrně dlouho, ale Marianne s Penelopou mi ten čas opravdu zpříjemnily, takže až se budou chtít zase jednou vykoupat, tak mi mohou klidně brnknout a já jim přinesu ručníky. ()

• Kritik Jean Siclier napsal na konto mladé Angličanky Jane Birkin v magazínu Télérama: "Je jisté, že Alain Delon, Romy Schneider a Maurice Ronet odvedli dobrou práci, avšak Jacques Deray nemohl z Jane Birkin dostat nic kromě její krásy. Vedle ostatních se jeví jako jakási ektoplazma." (Rosalinda)
  • Ako uvádza Jacques Deray vo svojom životopise, štáb prijal počas natáčania ako hostí dvoch francúzskych plaveckých šampiónov Christine "Kiki" Caron a Alaina Mosconiho, ktorí absolvovali priateľský 100-metrový pretek v bazéne proti hercom. (Arsenal83)
  • Alain Delon v rozhovore povedal, že keďže jeho bývalá priateľka Romy Schneider a dobrý priateľ Maurice Ronet zomreli predčasne a za tragických okolností, opätovné prezeranie filmu je pre neho jednoducho príliš bolestivé. (Arsenal83)