Nalevo od výtahu

• Francie

À gauche en sortant de l'ascenseur

Naľavo od výťahu

Door on the Left as You Leave the Elevator

Komedie

Francie, 1988, 83 min

Gérard Lauzier (scénář, divadelní hra)

Robert Fraisse

Murray Head

Claude Berri

Scénografie:

Jacques Bufnoir

Povedená francouzská komedie, kde se celá zápletka točí vlastně jen kolem zabouchávání jedněch a těch samých dveří. Nejsem žádný velký fanda Pierra Richarda ale tahle postava mu opravdu sedla. Střídá se tu odlehčený a i vážný tón v těch správných intervalech a pokud bylo cílem tohoto filmu dosáhnout toho, že se budu opravdu cítit trapně i za postavy, tak toho dosáhl. Kromě typického francouzského humoru jsou tu i typicky pohledné francouzské herečky (Cottencon, Beart), nejhezčí od Sophie Marceau v Statečném srdci. 80%(14.1.2020)

Francouzské komedie z dvacátého století podle mne patří k tomu nejlepšímu, co tento žánr v historii filmu mohl nabídnout. Mám je už od malička velmi rád a dá se říci, že jsem na nich vyrůstal, přičemž jednou z jejich nejvýraznějších postav tehdy byl Pierre Richard. Po právu jsem si jej zařadil mezi oblíbené herce a na každý jeho film jsem se velice těšil. Po jeho bláznivých filmech ze sedmdesátých a začátku osmdesátých let přišel rok 1988, v němž natočil neméně bláznivou situační komedii o délce 83 minut s názvem Nalevo od výtahu. V něm ztvárnil malíře obrazů, tichého, klidného, plachého a spořádaného muže, kterého má konečně, po celých měsících tajného zbožňování, navštívit v bytě vdaná Florence. Jejich setkání však narušila celá série neuvěřitelných situací se spoustou zvratů, které způsobil malířův žárlivý a násilnický soused Richard Bohringer, žijící ve vedlejším bytě s mladou milenkou, kterou si střihla dokonalou postavou obdařená Emmanuelle Béart. V důsledku bláznivého scénáře jsme se zasmáli u mnoha šílených situací, z nichž byl vyjmul scénu, kdy Florence sjela výtahem dolů a při vystupování zvedala kalhotky Emmanuelle Béart, které se jí namotaly na botu, přičemž ji sledoval jakýsi obyvatel domu. Scénárista se dokonale vyřádil při scéně se dvěma policisty, kteří přijeli vyšetřovat do malířova bytu náhodnou střelbu s pistole, kterou si Pierre Richard spletl se stejně vypadajícím zapalovačem. To bylo věru vysvětlování ! A ty zabouchnuté dveře, ty způsobily tolik problémů ! A tak bych mohl pokračovat ve výčtu komických situací dál a dál. Musím vyzvednout dokonalé herecké výkony všech zúčastněných, přičemž jich ale moc nebylo. Jen málokdy se povede natočit tak skvělý film s takovým malým počtem herců. Dál zde totiž významnější role hrála už jen uklízečka Marilda (Martine Maximin), malířův přítel Jean-Yves (Jean-Michel Dupuis), zvědavý manžel André Arnaud (Pierre Vernier), a zmatení policisté (Eric Blanc a Michel Creton). Navíc se celý film točil skoro pořád jen na jednom místě, to jest v bytě sympatického výtvarníka, což znásobuje umění celého týmu filmařů. Napsat tolik dialogů, to je práce hodná obdivu. Suma sumárum, snímek Nalevo od výtahu ode mne po zásluze získal tři levé hvězdičky ***.(18.11.2018)

Já jsem si v tom všemožném zmatku ani pořádně neuvědomila, že se tahle francouzská komedie odehrává vlastně jen ve dvou sousedících bytech, protože šlo o pěknou jízdu okořeněnou živelností Pierra Richarda. Bavila jsem se tak, že moje bránice si bude muset vzít na chvilku dovolenou. Prostě povedená francouzská komedie, u které člověk zapomene na starosti okolního světa.(29.7.2011)

Velmi povedená komedie o tom, jak jedno drobné nedorozumění způsobí řetězovou reakci dalších a dalších nedorozumění, které většinou vyzní velice komicky. Dalo by se říci, že jedna srandovní scénka střídá druhou. Děj má tím pádem rychlý spád. Film je rovněž důkazem toho, že na malém prostoru se dá vytěžit opravdu mnoho.(5.8.2011)

Po neodolateľnej úvodnej pesničke, ktorá bola mimochodom na francúzsky film nezvykle naspievaná po anglicky, som sa naladil na plný počet bodov, s tým že budem postupne uberať. Počas celého filmu som na to nenašiel dôvod. Nalevo od výtahu je klasická konverzačka typu everything-goes-wrong, aby sa to v závere všetko pekne poskladalo. Film je prepletený sympatickými postavami (s výnimkou psychopata Borisa) v sympatických interiéroch a Florance Arnoldová (Fanny Cottencon) má neskutočné krásny úsmev, kvôli ktorému by som skočil aj medzi krokodílov. Tento film vo mne zanechal veľmi príjemnú a pestrofarebnú pamäťovú stopu – ako zložená Rubikova kocka. Vrelo odporúčam.(4.1.2009)

• - Vedle dveří od bytu je uvedeno 6A, ale ve chvíli, kdy přichází policisté, je možné všimnout si označení 9A. (Rosalinda)

• - Automobil, který patří příteli Yanna (Jean-Michel Dupuis), je Mercedes-Benz 450 SL, vyráběný během let 1971 - 1980. (epicride)

• - V titulkoch na konci filmu sú ako posledná hlavná úloha uvedené dvere. (Autogram)