Krásy divokého Slovenska

(TV film)
  • Slovensko Divoké Slovensko (více)

I u našeho nejbližšího souseda se dá najít řada krásných míst. Slovensku dominují majestátní vrcholky Tater obývané řadou vzácných živočichů... Medvěd hnědý, vlk, rys nebo orel. Ve které zemi Evropské unie jsou tito dravci dodnes stálými obyvateli? Tam, kde jsou horské oblasti, do kterých zatím nedorazily armády turistů. Přesně tam, kde se divoké řeky valí nekonečnými lesy a kde se dobře daří nejen orlům, ale i čápům a mnoha různým druhům vzácných rostlin. Na Slovensku není ani dnes těžké narazit na nedotčenou divokou přírodu plnou okouzlující fauny a flory. Slovensko obklopené Českou republikou, Rakouskem, Maďarskem, Ukrajinou a Polskem leží v srdci evropského kontinentu. Zdejší půvabnou krajinu tvoří velehory a středověké hrady. Je tady překvapivě velké množství rozmanitých přírodních druhů. Dokument Krásy divokého Slovenska představuje nejlepší a nejzajímavější oblasti této poměrně malé země. Vždyť Slovensko je se svými 49 tisíci km² jen o něco málo větší než polovina Skotska. Jeho divokým krásám se přesto nic nevyrovná. (TV Prima)

skeptic

Slovenský dokumentaristi mi už viackrát ukázali svoju dokumentaristickú vyspelosť a prekvapili ma. Tento dokument nie je výnimkou - vlastne trochu je... neprekvapil ma, je síce natočený vééľmi pekne, krásne zábery (skoro všetko v slowmotion) za ktoré by sa nemusela hanbiť ani BBC či National Geopraphic. No predsa ma neprekvapil ale ani nemusel...spokojnosť. No práve kôli tomu u mňa pomyselný "zenit" nedosiahol. ()

mrclTV

Priznám sa, že som ani netušil, že by na Slovensku mohol vzniknúť tak viuzálne príťažlivý dokument približujúci sa skvostom zo zbierky BBC. No lenže máme tu celkom veľký háčik - je to take ubehané - rýchle striedanie scén, aj komentár bol čitaný rýchlo. Viac by som si to užil v dlhých a pomalých výstupoch. Asi tvorcovia chceli ukázať všetky pekné zábery, ktoré sa im pri nakrucaní podarili (a že ich je požehnane), no bolo to mierne kontraproduktívne (veď za prvých 10 minút sme stihli obhliadnuť si jazvecov, rysy, medvede, ovce, sysle, orly a Spišský hrad...). Na druhej strane chválim, že sa dokument o niečo viacej venuje menej známym živočíchom, lenže ani pri nich sa nezastaví dostatočne dlho, jednoducho pomalšie, úspávankové tempo by bolo lepšie. A ani tá hudba sa mi tam veľmi nehodila, znela ako vytrhnutá z nejakej rozprávky. Vo výsledku ale pochvala, zábery krásne (mravcolev bol top), len to inak pospájať dokopy. ()

nascendi

Letom-svetom prírodnými zaujímavosťami Slovenska. Pri niektorých sa film zastaví dlhšie, okolo iných sa takmer preženie. Aj lokality sa striedajú nesystematicky, takže nesystematickosť bola najskôr programová a zdá sa mi, že mala aj leví podiel na úspešnosti filmu. Ako už uviedol Autogram ide o populárno-náučný film, ktorý sa vyhýba tvrdšej kritike geoinžinierskych, vodohospodárskych, poľnohospodárskych a iných zásahov do prírody a už vôbec nespomína kynoženie lesnej zveri a drancovanie lesov. Nakoniec, veď aj načo? Aj tak by sa nič nezmenilo. ()

Marek1991

Chýbalo mi tu mnoho živočíšnych druhov a trocha aj niektoré krásy Slovenska, ale obrazovo je to krásne napriek tomu, že som mal pocit, že svetu vtákov sa tu až príliš venovalo v pomere k iným zvieratám a občas som mal zas pocit, že to chce vyzdvihnúť práve ojedinelé druhy. No, skrátka ma to až tak neuchvátilo, ale medzi súčasnými dielami na Slovensku je to špička. Prístup to má ozaj dosť environmentálny a zároveň aj pre širšie publikum, dokonca aj dĺžkou to je prispôsobené aj tým, ktorých by to nemuselo zaujímať, čiže aj marketingovo to zvládli, najmä po vytvorení atmosféry, že niečo, čo už vyšlo v Nemecku asi bude pre naše publikum skvelé. Inak záver bol pekný, aj keď moja fantázia by to ešte vedela vystupňovať. ()

Autogram

Rýchly prehľad slovenskou prírodou, živou aj neživou, dokonca sa dotkneme aj pohľadu na hviezdy. V neuveriteľne krátkom čase je veľké množstvo informácií a zaujímavých zaberov, za niektoré by sa nemusela hanbiť ani BBC. Jej dokumentami sa tvorcovia asi najviac inšpirovali a neurobili žiadnu chybu. Všeobecné informácie o krajine sa striedajú s popisom typických slovenských druhov a občas sa objaví chuťovka vo forme netradičného zvieratka alebo jeho mimoriadneho správania. Veľmi dobre pozerateľné, tu sa hodí prívlastok populárno-náučný film. ()

Související novinky

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

12.11.2015

41. ročník Mezinárodního festivalu filmů o životním prostředí se poprvé koná v Brně a nabídne i novou ambiciózní dramaturgii. Kromě významných zahraničních a domácích hostů představí i velmi kvalitní… (více)