Lehká jako dech

(TV film)
  • angličtina As Light as Breath
všechny plakáty
TV spot

Třináctiletá Maruška není žádná koule, ale pár kilogramů navíc se na jejím těle najde. A protože na fotografiích sleduje samé krásné modelky a v nejrůznějších tv soutěžích vidí, jak jsou všechny dokonalé, a slyší, že svět potřebuje jen úspěšné a hezké lidi, je komplex na světě. Navíc přichází ve věku, kdy se jí samotné začínají líbit kluci jinak než svými vědomostmi. Je tedy rozhodnuto - musí se stát další misskou z časopisu. Ostatně, má k tomu výtečný vzor - svoji nejlepší kamarádku. Co na tom, že tato již stoupá po strmých schodech těžké anorexie a její další kamarádka je s touto diagnózou již hospitalizována... Marušku čeká první kolo: bulimie. (Dětský filmový a televizní festival Oty Hofmana)

heylinn

Takže,tohle já nedávám.Protože maminka usoudila,že mám stejný problém(blbost,to bych nesměla vypadat tak jak vypadám),musela jsem se na to dívat trochu z jiného úhlu.Z donucení,s nechutenstvím,odporem...a možná špetkou vidění se sebe sama...nevím nepoučilo mě to... ()

skockalanova

Su tu rozporuplne komentare od kladneho prijatia az po osbnu zaujatost, co ma pri type tohto filmu neprekvapuje. Mna reziser prijemne prekvapil, i ked slovo "prijemne" tu nadobuda iny rozmer. Prijemne v tom, ze som cakala menej a bola som prekvapena, ako sa mu podarilo stvarnit to, o com sa pasivne mlci. Pracujem s mladymi ludmi a tento problem je kazdodenny.. Noemi zahrala svoju ulohu bravurne, mna presvedcila stopercentne a Marie-Luisa tiez. Som rada, ze aj reziseri, ktori maju svoje meno, sa nevyhybaju realite a tvoria taketo veci, kde sa riesi konflikt, ktory NAOZAJ vyzera pritiahnuty za vlasy a kazdy normalny clovek VIE, ze spoluziaci SA NEMAJU VYSMIEVAT spoluziacke, ktora NIE JE AZ TAKA TUCNA. Noemi je krasne dievca, to je jasne. LENZE SKUTOCNOST JE TAKA, ZE TOTO SA NAOZAJ DEJE!!!!!!! Ti, ktorym sa nezda, ze by to tak mohlo byt, verte tomu, ze su ludia, ktori trpia a znicia si zivot a my ich medzi nami vobec nevidime, pretoze sa NAM zdaju normalni a zrazu je kazdy prekvapeny, ze sa nieco stalo a ako to, VED TO BOLA TAKA NORMALNA RODINA!!!! Mozno autorovi neslo o to, aby vytvoril umelecke dielo a mozno tu ani nechce zbierat hviezdicky, i ked podla mna by si ich pravom zasluzil. Urcite nejde o velke filmove umenie, ale po dlhsej dobe to bola z ceskej produkcie vec, ktora ma oslovila. ()

damapo

Tento film se hodí hlavně do škol, aby si děti uvědomily, že nějaké to kilo navíc není žádná nemoc a neřešily to tak, jak bylo ukázáno v tomto filmu. Pro tyto účely je to natočeno více než slušně. ()

zrzulka

Zvláštní pohled na problém poruchy přijmu potravy. Rozhodně bych neřekla, že scény nebyly reálně vykresleny, právě naopak. Ukazovaly přesně to co si o sobě myslí a jak jednají lidé s anorexií nebo bulimií. Je zde krásně vidět jak tenká hranice mezi oběma nemocemi vlastně je. Ale jsem si naprosto jistá, že při vysílání na školách by mohl mít na dospívající mládež negativní vliv. Mladí lidé v období dospívání balancují na hranici, a čím dál tím častěji si zvolí špatnou cestu. Tento film v některých scénách (ať jsou sebe víc nechutné) ukazuje jak snadné to vlastně je. Spořádat na posezení horu jídlu a pak si jenom strčit prst do krku a... problém vyřešen. A ukažte tohle dítěti, které má možná i problém s váhou. Být na jeho místě, co si zvolíte. Vždyť tohle přece vypadá tak snadno, ne? Bohužel znám lidi negativně ovlivněné tímto filmem, proto se domnívám, že ať byl záměr režiséra sebe víc chvályhodný, nevystihl problém se všemi jeho důsledky. ()

Esty

Myslím, že takové problémové filmy přesně sedí českým filmařům. Drama s děckama, puberťákama nebo feťákama jsou Čechům nejlíp, celkem mi to připomnělo Gympl, takový podobný styl. Ale jako vážně nechutné byly ty záběry na žvýkající ústa obtloustlé zrzky. ()

Krastom

Docela depresivní film o tom, jak těžký život někteří dospívající mohou mít. Hlavní hrdinkou je třináctiletá Maruška, která neustále řešila jak zhubnout. Film je o anorexii, depresích z jídla, mindrácích. Mnoho jsem neočekával, tak jsem ani nebyl zklamaný. ()

doubravkaa

Přišlo mi to docela dobrý, co mi ale trochu vadí, že by to mohl někdo brát jako návod. Bylo to sice odstaršující, ale možná ne dostatečně. Taky Simona Chytrová tak nějak divně hraje nehraje. Dvě hlavní představitelky se mi naopak líbily. Taky tam nějak překážely ty snové výjevy. ()