Reklama

Reklama

Český žurnál - Série 3 (2015) (série)


Matrix AB (S03E02)

(epizoda)
Trailer

Obsahy(1)

Situační portrét jednoho z nejvlivnějších mužů české současnosti, politika a podnikatele Andreje Babiše. Filmový štáb jej několik měsíců sledoval v záři reflektorů i v jejich stínu. Setkává se také s osobnostmi, které o Babišovi vydávají nevšední osobní svědectví. Vzniká tak ojedinělý filmový vhled do světa moci. Dokument představuje Andreje Babiše především jako veřejného činitele, který i v politické praxi používá metody, jimž se naučil při své podnikatelské činnosti. Kamera jej zachycuje v neustálém pohybu, na nejrůznějších akcích, mítincích, při osobním setkávání s občany. Je schopen mluvit s bezdomovci a vzápětí jej vidíme, jak anglicky nebo francouzsky konverzuje se zahraničními diplomaty. Na veřejnosti a před kamerou se projevuje ze své lepší stránky. Nikdo však není dokonalý – Babišovu odvrácenou tvář ve filmu charakterizují jeho bývalí spolustraníci a odpůrci. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (193)

ClimbVibe 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Všichni volají po objektivitě, ale jak to v případě dokumentu o politikovi udělat? Jak to udělat v případě Babiše? On sám by nejraději seděl před kamerou bez oponentů a povídal nám příběh o tom jak tu všechno vybudoval holýma rukama a všichni ostatní lžou. Když pominu výpovědi Rady, Slonkové, Kasla, rozvědčice Kleslové, loutky Krnáčové - nejvíc vypovídající je Babiš sám o sobě nebo při kontaktu s lidmi. Řeč těla a očí, slova - to všechno v tomhle dokumentu je a proto je objektivní. Každý si tak může položit otázku jestli této politické superstar věří nebo ne. ()

angloumene 

všechny recenze uživatele

Jasně, to že tady lidem nedochází v jaké je Babiš pozici, mě znervózňuje už od chvíle jeho zvolení. To že v tom není úplně čistě, je v téhle době snad už evidentní. Klusák asi chtěl tentokrát úplně explicitně ukázat, že to tak prostě je. Já tomu teda věřím, ale stejně se najdou tací, kteří ho budou chtít za premiéra... Z filmového hlediska mě ale tento dokument trochu zklamal. Označovat ho totiž za dokument není úplně fér, protože jeho hlavní protagonista neměl možnost k smysluplné obraně a ani nebyly zmíněny jeho případné úspěchy a dobré skutky (přese všechno věřím, že nějaké jsou). Místo toho, aby si divák mohl utvořit svůj názor, je mu zcela nepokrytě naservírován a to se mi prostě nelíbí. ()

Reklama

Isherwood 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Vít Klusák se potkal s egem větším, než je jeho vlastní, a svým osobitým tvůrčím stylem na hranici sebestřednosti, vcelku slušně zaskóroval. Rozumím vlně kritiky ze strany novinářů a komentátorů, že dokument neříká nic nového člověku, který se o postavu Andreje Babiše zajímá, ale uceleně shrnuje vše pro ty, jejichž rozhled končí u klobásou umaštěného Pleslova fanzinu (loooool, vy nuly!). Ano, jsou to povětšinou mluvící hlavy Burešových oponentů, ale ono vlastně dávat prostor k vyjádření člověku, jehož mediální dosah a možnosti jsou téměř na maximu, je vlastně zbytečné. Protagonista sám sebe shrne v závěrečné reakci po projekci. Navíc konečně rozumím tomu, proč se o Babišovi mluví jako o muži bez vlastností. Zachází s nimi totiž jako s Pokémony, chce je mít všechny a vlastně tak bezděky vyplyne napovrch jeho rozbředlost obyčejného slovenského burana, který se jenom naučil, jak v tom chodit. Doufám, že za pět na AB budeme vzpomínat jako na divoký výstřelek podnikatelských devadesátek, který to chtěl dát i v novém miléniu, a nebudeme nuceni koukat na pokračování. Jo, bude líp! ()

Vančura 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Podobně jako u Klusákova předchozího dokumentu Dělníci bulváru se i zde zmůžu jen na obdivné wow - velký respekt k statečnosti, s níž tento tvůrce těm několika málo vnímavým divákům jeho dokumentů ukazuje, že je to ještě horší, než jsme si mysleli. Nejpikantnější na tom ovšem je, že v reálu ty filmy nemají absolutní šanci něco změnit - a to prostě proto, že se k lidem, kteří by je nejvíc potřebovali vidět, nikdy nedostanou (a pokud ano, stejně se od nich odrazí jako hrách od stěny - stačí si zde přečíst pár prvních komentářů a už narazíte na někoho, kdo si myslí, že to Klusák natočil na něčí objednávku - bylo jen otázkou času, než s tímto názorem někdo vyrukuje, aby vítězoslavně celý dokument "smetl ze stolu"). Marná sláva, kdo má oči, ten vidí, a každý přemýšlivý člověk, který se zajímá o svět kolem nás a razí si cestu ke kvalitním informacím, se zde vlastně asi nedozví nic extra nového nebo převratného. Hlavní přínos tohoto dokumentu spíše vidím v tom, že připomíná některé věci, které by každý volič s krátkou pamětí měl tendenci snadno zapomenout (Babišova problematická minulost, finančně nákladná a dokonale zvládnutá kampaň - bílé košile, slogan "Prostě to uděláme"..., neschopnost vytvořit politický program, skupování médií i lidí) a že se tvůrcům povedlo zobrazit trhliny v Babišově pečlivě budované sebeprezentaci, které o něm vypovídají víc, než by mu asi bylo milé. Pokud vám sama skutečnost, že se v rukou jednoho politika koncentruje taková moc, nepřijde jako skandální a alarmující, tak se prostě nemáme dál o čem bavit, protože už si vás nejspíš taky koupil (ať už koblihou, nebo svými proklamacemi, že se z něj stal politik kvůli "zkorumpované pravici" a že on sám "nekrade" a že chce "řídit stát jako firmu"). A v tom je to strašné vyznění celého filmu - podobně jako se Novotný v Dělnících bulváru nepokrytě chechtal do kamery, že čtenáři bulváru jsou idioti, protože dobře věděl, že ten dokument stejně nikdy neuvidí, a pokud náhodou ano, nedojde jim, že se to týká i jich, stejně tak i Babiš může být zcela klidný, protože tenhle dokument jeho impérium neohrozí ani co by se za nehet vešlo - oká, tak si pár pseudointelektuálů na ČT2 pustilo tu tendenční sračku zaprodance Klusáka a sem tam napíšou pár hejtů, ale už zítra se vesele jede dál, preference ANO dál porostou, vepříci Stropnický, Kleslová, Komárek a spol. si budou dál vesele chrochtat ve svých korýtkách, a Andrej si nás jednou koupí všechny i s ČSFD, na to se spolehněte. ANO, bude líp. ()

Matty 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

„Podojíte Amálku, dostanete zmrzlinu!“ Muž bez vlastností, morálních zásad a politické vize, zato s takřka neomezenou mocí (oslovení „šéfe“, asociující normalizační komedie, například používá zásadně ironicky, jako sebepotvrzení, že skutečným šéfem je pouze on sám). Klusák nepředkládá nezaujatý portrét Babiše, ale varování před hrozbou, kterou všepožírající „žraloci“ Babišova typu představují pro demokracii (vyprávěcí oblouk výstižně poskytlo Babišovo „pozření“ Rady). V souladu se svým názvem film rozkrývá zejména síť vztahů, které „českému Donaldu Trumpovi“ pomáhají udržet se na vrcholu. Valnou část materiálu tak tvoří Babišova setkání s lidmi z oblasti politiky, byznysu nebo médií („nezávislí“ novináři z ČT a Novy, Macháček z Lidovek). Podlézavost lidí, které si Babiš drží ve svém okolí, vyvažují mluvící hlavy jeho oponentů, sloužící také jako pojistka proti monotónnosti. Mnoho jiných možností, jak dokument učinit konfrontačním, Klusák vzhledem k Babišově neochotě vést dialog (natož připustit něčí opačný názor na věc) zřejmě neměl. Zároveň je třeba dát Babišovi za pravdu, že nebylo úplně košer požádat ho o přímé vyjádření až poté, co byl film dokončen. Závěrečná názorová výměna s režisérem na druhou stranu nijak nenarušuje obraz Babiše jako amorálního populisty, který namísto argumentů ve svůj prospěch napadá ty, kdo stojí proti němu, a které si nemůže koupit za peníze, knihy a koblihy. Kromě toho je pravděpodobné, že kdyby Klusák šel proti protagonistovi stejně otevřeně od začátku natáčení, Babiš by si dříve uvědomil to, co jej nejvíce znepokojuje – svou absenci kontroly nad vlastním mediálním obrazem. Právě nejistota ohledně toho, jak navenek působí, co a jak říká (a možná i obava z kritiky a jejích důsledků), je zřejmě jedním z důvodů jeho neochoty být viděn a slyšen někým jiným než lidmi, jejichž přízeň si koupil. I díky pohotové kameře, vytvářející včasným užitím zoomu nebo zaměřením pozornosti mimo jádro dění (zívající muž na poradě) vtipný doprovodný obrazový komentář, má film ostřejší satirické hrany než se navenek zdá. Kamera zároveň svým „stíháním“ netrpělivého, pořád někam spěchajícího Babiše dává za pravdu Krnáčové, která obdivuje politikovu pracovitost, děsivou ovšem tím, k jakému cíli je napřena. Nejlépe jej pojmenuje jeden přeřeknuvší se občan, když promluví o tom, jak by měl Babiš řídit „svůj stát“. Důvodů, proč by jiní lidé měli vynaložit nemenší úsilí k tomu, aby Babiš žádný stát nikdy neřídil, nabízí Matrix AB nepřeberné množství. ()

Galerie (9)

Reklama

Reklama