Český žurnál - Série 2 (2014) (série)

Dělníci bulváru (S02E01)

(epizoda)
  • angličtina Tabloid Workers (festivalový název)

Dokumentární film Víta Klusáka Dělníci bulváru proniká do světa českých celebrit a novinářů. Při práci sleduje především žurnalisty, kteří tyto celebrity vyrábějí i nesnášejí současně. Výsledkem je filmová reflexe, která záměrně není plakátovým odsudkem mediálního světa pomluv, intrik, nevěr a nemocí slavných, ale pozorovatelskou sondou tragikomického fenoménu, který jako jeden z posledních veřejně sdílených zájmů propojuje českou společnost napříč. „Píšu jen to, co moje čtenáře zajímá. A lidi chtěj jen to, co je zabalený mezi kozy a fotbal. Jsem dělník bulváru a jsem jeden z nejlepších," říká Pavel Novotný, šéfredaktor druhého nejčtenějšího bulvárního serveru v Čechách a jeden z protagonistů Klusákova dokumentu. (oficiální text distributora)

vikino1

1. o bulvár jsem se nikdy nezajímal a nikdy se zajímat nebudu (ani kdyby Bartošová s těma dvěma kokotama valila švédskou trojku, nebo přizvala toho třetího idiota z Itálie a zvrhlo by se to v Gang bang - bylo by mi to srdečně jedno). 2. a v tom jediným s Novotným soulhasím - HLAVNĚ JE TO BUSSINES. Kdyby to prostě ty lidi nezajímalo a nikdo by to nekupoval (nečetl) tak by se tím tahle vepřová hlava tak dobře živit nemohla. 3. zajímavé na tomto dokumentu je hlavně to, jak to vidí jeho manželka a sestra. Je fakt, že Notoný, všichni paparazi a bulvární kolegové nic nevytváří, prostě parazitují na skutečnosti, že tyhle pro normálního člověka zbytečný věci se to tupý stádo čtenářů zajímá. 4.bulvár by měla vláda uzákonit jako trestnej čin, ale je fakt, že stádo se líp ovládá, když se zajímá spíš o Kramnýho, než o volby do Evrposké unie. 5. Pavel Novotný je smutný, neštastný, tímhle světem zničený parazit, protože pokud se chcete živit něčím takovým a jste v tom dobří, tak jiný být prostě ani nemůžete. ()

balcazar

Scenár tohto dokumentu v skratke: ČT: "Ste zlí!" Novotný z extra.cz: "Je mi to jedno." Dokument, samozrejme, ukazuje dianie v bulvárnom médiu, je v ňom veľa dobrých vecí, zobrazuje manipuláciu divákom a všetky veci okolo toho, ktoré sa potom vo filmoch s príbehmi ukazujú divákovi, to všetko zabalené v obale zo života Novotného, ku ktorého vyjadreniam mali byť zrejme titulky, pretože som mu nerozumel poriadne ani dve slová po sebe. ()

šakal007

Slabé dílo. Bulvár je mnohem pestřejší a zajímavější, než jak ho líčí "dokument". A jeden sebestředný magor a jedna hloupá pipka ho zdaleka nepředstavují. ()

Don82

Český žurnál je zpět a tentokrát na téma bulvár. Toto téma je specifické v tom, že si všichni myslí, že o něm ví vše a tak asi nemá cenu o něm zase něco točit. Opak je pravdou. Dělníci bulváru jsou klasickým "pozorovacím" dokumentem a na rozdíl od předchozích dílů Žurnálu zde autor tolik nezasahuje do dění a spíše skrz kameru pozoruje osoby a čeká co z nich vyleze. To je nejsilnější stránka dokumentu. Nejednou jsem byl překvapen upřímností lidi a až zaskočen co na sebe bez zaváhání prozradí. Že by účel co světí prostředky? Po pomalejším začátku s Ivetou nastupuje hlavní postava: Petr Novotný. Nelze se na Klusáka zlobit, že je dokument vlastně zasvěcený Novotnému, protože to, co tento král všech bulvárních králů na obrazovce rozjede je jednoduše hodně silný kafe. Není chvíle, aby Novotný nevychrlil nějaké své moudro, kterým by uzemnil potencionálního kritika sebe nebo bulváru vůbec. To vše podtrhuje svoji účelně budovanou značkou hovada které využije kohokoli k čemukoli jen aby mu lidi klikli na článek o nějaké debilitě. Postupem času, kdy Novotný popisuje běžné praktiky v jeho branži je vlastně divák zajímavou formou "za oponu" a buď se jen ironicky směje a nebo spíše kroutí hlavou. Samozřejmě je snadné odsoudit Novotného a bulvár obecně ale je až alarmující v kolika ohledech on sám uhodí hřebíček na hlavičku a má bohužel pravdu. O čem to tedy vše vlastně vypovídá? Je to až směšně jednoduché: nabídka a poptávka, prachy a nulové morální zábrany. V dokumentu se objeví jakási Olga Path Štiplová. Jde o názorný produkt bulvární novinařiny, nic víc, její vystupování je myslím všeříkající. Donekonečna můžeme prohlašovat že je bulvár svinstvo a to je samozřejmě pravda, ale to většinou zazní do lidí co bulvár buď čtou a potom jde o čiré pokrytectví a nebo od lidí co se "z druhé strany" posměšně dívají na skupinu první. V dokumentu zazní mnoho velmi trefných poznámek které rozhodně padají na "úrodnou půdu", nicméně otázkou pak je, kdo a co si z tohoto dokumentu vezme. Někdo, kdo bulvár pravidelně čte a jednoduše v něm žije dnem i nocí se pravděpodobně v 8 večer nedivá na ČT2 takže toho tento dokument prostě mine. Pro ostatní je to tragikomická podívaná ve které je možné v mnoha aspektech najít čistý cynizmus dnešní společnosti. Po řemeslné stránce jde o Klusákův originální rukopis: reportážní kamera, podkreslující hudba, občas delší scény se zajímavou doprovodnou hudbou. ()

0811

Dokument spíš o Pavlu Novotném a jeho radosti z vlastní nadřazenosti. Medailonek arcivévody českého bulváru v trenkách. I přes pár zajímavých okamžiků vole, vyznívají dělníci bulváru vole, dost ploše vole. Neuráží, nešokují, nepřekvapují. Vole. Chtěl bych mít koule Olgy Path Štiplové. ()

PanPaniscus

Čekal jsem víc ..nebo spíš jsem čekal aspoň něco ...předem známé pravdy, které "inteligentní" olga dokazuje svým hloupoučkým jednáním, novotný, který se snaží hrát na to, jak je někde jinde, než všichni ostatní ...bavila mě jen slečna vypravěčka s cynickým komentářem á la bulvár, a to je o tak zábavným tématu sakra málo... ()

lebik

A ty 4hvezdicky ne pro tvurce, ale pro Novotneho, ktery si s nima dokonale vytrel prdel. Mimochodem, uz se tesim na ty pokuty od RRTV. ()

kingtoy

Dokument o bulváru, jenž je sám bulvární. Malá dcera Novotného, která ho sleduje v televizi a brečí ( spíš kvůli tomu, že ji režisér vzal na chvilku hračku, než že by ji nějak chyběl táta), je za hranicí dobrého vkusu. 2,5* ()

rottik-cb

„Život je moc krátkej na to, aby člověk bojoval za něco, co stejně prakticky nezmění, a snažil se převychovat tu zvěř.“ Celkem kvalitní dokument o morálním konformistovi Pavlu Novotném, který svému oboru velmi dobře rozumí. Já jako divačka, které není mediální prostředí cizí, jsem se sice nic nového nedozvěděla, zato jsem se ale bavila povedeným PR dokumentu, které bylo dost agresivní (zmínky o Dělnících jsem měla na svém FB denně po dobu tří týdnů, ČT o něm mluvila i ve zprávách a dokonce si pozvala Novotného do Hydeparku), ale ve výsledku bylo povedenější než celý film. Klusák se totiž téma snažil sám zpracovat ironicky bulvárně, ale nakonec ho převálcovalo a celek je takový polovičatý. Kamera ve filmu je výrazně lepší než režie, nepochopila jsem akorát nesmyslně dlouhé záběry na „točící se“ věci- running sushi, dětský kolotoč, zapnuté vibrátory. S přehledem nejsmutnější postavou dokumentu je Novotného manželka, která ostentativně deklaruje, jak jí bulvár nezajímá a jak ho považuje za zbytečnou věc (a pak se na něj kouká po večerech), nicméně peníze z něj jí asi nesmrdí. ()

Gac odpad!

Tohle byl jako dokument o bulváru? Ne, videjko o Petru Novotném a jeho demagogii. Škoda, že ještě nepřišel na to, že poptávku po bulváru uměle vytváří on sám. Ale dobře, ty za to přeci nemůžeš, to oni! Kecy na n-tou od člověka, který není schopen sebereflexe. Já ti na to ale neskočím :-) ()

Uesbe

no, je to dobrý dokument, v podstate veľmi dobrý..........ale to nie je len Klusákova genialita.........on totiž narazil na bandu, ktorá sa za ,,to" až tak nehanbí a povie, čo si myslí......ale, ALE! určité veci nemusel použiť, hlavne tie intermezza, či čo to malo byť a po druhé......akože, zakončiť celý dokument dlhým záberom na očividne choré Novotného dieťa ako sa neskoro večer s matkou pozerá na otcove ,,majstrovstvo" v TV......nié, to vôbec nie je zneužívanie detí a emocionálne vydieranie..... sčítané, podčiarknuté: áno, Klusákovi sa pekne nadradzuje nad iných, čo vlastne robia aj samotní dělníci a dobre sa mu emocionálne vydiera, opäť sa ukazuje, že kritizujúci a kritizovaný majú k sebe nebezpečne blízko ()

dwyane

Vlastně ani nevím, jestli je špatný ten dokument, nebo jestli jsou špatní ti lidé z bulváru. Popravdě jsem ale docela změnil názor na Pavla Novotného. Myslel jsem si předtím o něm něco jiného a mile mě překvapil svou inteligencí a celkovým postojem ke své práci- opravdu to je dělník bulváru a dělá práci jako každou jinou. Škoda jen, že mu je celý dokument dost špatně rozumět. Člověk s jeho vadou řeči by asi neměl být v tv apod., ale v pozadí psát články, což taky dělá a je to ok. Špatná kvalita dokumentu, respektive zvuku, respektive tomu, že lidé v tom dokumentu evidentně neumí ani mluvit je dost na škodu. Doslova s hubou otevřenou a nechápajícím výrazem jsem koukal na osobu jménem Olga Štiplová. Co to-ona má znamenat nechápu. Mluvit jí dělá stejný problém jako za sebe skládat slova do vět. O inteligenci u ní asi řeč ani být nemůže. To mi o bulváru snížilo dojem ještě o něco víc...Tudíž Novotný ho trochu pozvedl, ale Štiplová ho zase srazila na kolena. ()

dwbmb

Bulvár se mi vyhýbá, takže jsem rád, že mě rovnou uvedli do tajů, jak to celé vlastně funguje a k čemu je to komu dobrý. Mnohdy intimní pohled do prostředí těch, kteří přerývají intimní prostředí jiných, avšak držící se dál od vytváření umělých senzací. Je to pro mě úplně jiný svět, Klusákem dobře popsaný a vysvětlený, pro mě i tak stěží pochopitelný. ()

Bezda22

"Máš dobrý ty silikony. Viděli sme, psali sme"...dokonalost :-D. Novotný neni debil, ví co lidi chtěj a umí jim to dát na zlatym podnose. Nebudu lhát, bulvár mě baví. Ne že bych nad tim onanoval, ale neodsuzuju to. Navíc to kurva vynáší. eXtra.cz sem tam sleduju, voni to tam prostě uměj udělat.Je super, že tenhle dokument vylez ven a že se vo tom mluví. Prostě bejt zprostředkovatel a dávat honičům kvalitní děvky, krásná práce. Vole 5* ať to tady moc nevokecávám hovnama, který nikoho stejně nezajímaj. ()

Allka

Pavel Novotný v trenkách vyvalující se na gauči v zabordelařenym bytě... Aaaaaaaaa... Pardon, musela jsem to ze sebe dostat, protože tohle je to, co mi z celého dokumentu utkvělo nejvíc. Jo, a ještě mimoňský kecy slečny Štiplové (předpokládám, že slečny, tuhle osobu s jednou mozkovou buňkou si snad nikdo nemůže bejt ochotnej vzít). No, škoda škoda, v tomhle tématu vězí obrovský potenciál a Vítu Klusákovi se z něj nepodařilo vytěžit, ani co by se za nehet vešlo. ()

Mijagi

Od začátku do konce manipulace s divákem. Nejvíc viditelné to je u použité hudby, která má svým tragickým nádechem jakoby dokreslit ubohost a smutek bulvárního světa. Ano, tuto část novinařiny považuji za pokleslou, přesně, jak to servíruje režisér Vít Klusák, ale proč k tomu názoru nemohu dospět sám? Proč mi musí někdo radit? Scénář dokumentu si navíc zaslouží výrazné škrty. K čemu dlouhý záběr na polici s vyskládanými vibrátory? Symbolika laciného pozlátka, náhražkové radosti? Velmi nepovedené! Většina pasáží s Olgou Path Štiplovou naprosto zbytečných. Chápu, že s totálním „mimoněm“ těžko někdo natočí normální scény, ale aspoň mohl tvůrce ukázat nějakou její práci, takto mám dojem, že běhá jen po večírcích a fotí si lidi do mobilu. Dvě hvězdy uděluji za některé části s Pavlem Novotným, které nám umožňují nahlédnout do redakce extra.cz, ukazují tvorbu on-line reportáže a naznačují, co vše jsou české rádobycelebrity schopné udělat pro svoji popularitu. ()

joelly01

On si tady snad nekdo mysli ze bulvar novinari delaji pro neco jineho nez pro prachy? Nechapu smysl tohoto dokumentu. Proc neco takoveho vzniklo? Jakou to ma vypovedni hodnotu? Hodinu sleduji blekotani opruzeneho tucka (jak muze skaredy keporkak s vadou reci uvadet program v televizi?) nebo jakousi ultra skaredou, blbou, afektovanou a mastne vypadajici slepici, ktera zrejme trpi nejakym moc osklivym mindrakem. A i ten vyber "celebrit" byl dost pochybny. No jasne, Bartosovou zna kazdy, ale o tech ostatnich jsem vubec nevedela kdo to jsou :( Jako panoptikum debility jim tam tedy tu jednu hvezdu dam, ale nevim nevim... ()

J.e.r.e.c

Syrová realita. Novotnýho respektuju za otevřenost, ukázal asi všechno, co mohl. Rozhodnul se žít podle hesla dávej – ber. Dává masám jejich opium a bere (asi) výbornej plat a pocit moci, který minimálně nad konkrétní nemalou skupinou lidí skutečně má. A ještě se u toho dobře baví. Každá mince má dvě strany a i Pája platí daň, kterou hbitě sesumíruje jeho sestra (je neurotickej, nasírací, už s ním není sranda) a vztah s manželkou taky nevypadal zrovna funkčně. Bezpochyby je v pozici, ve které by chtěla být obrovská spousta lidí, ale většině na to chybí schopnosti nebo koule. Některým samozřejmě i bezskrupulózní morálka, ale takových je podle mě daleko méně, než by se podle množství rozhořčených anti-bulvárníků mohlo zdát. Dokážete se všichni ocenit, kolik svojí duše byste byli ochotni prodat za peníze a moc, jakoukoliv, nejen mediálních mrdek, jako v tomto případě ? Půlku, celou, žádnou ? Přijde mi směšný, když někdo kritizuje nemorálnost Novotnýho a přitom zahejbá svojí manželce nebo leze nadřízeným do prdele kvůli povýšení. Dav hold rád na někoho ukáže prstem a s chutí si zanadává, aby se pak mohl v klidu vrátit ke svým soukromým sviňárnám a sviňárničkám. Ostatně není nutné být nutně nemorální, třeba prohlášení týpka na nočním balkóně mi přijde mnohem mimoňštější, než celý Novotný. Ten svými „příběhy“ jenom uspokojuje poptávku, pro něj je klíčová čtenost vyjádřená počtem kliknutí, kdyby lidé klikali na výstavy obrazů a koncerty vážné hudby, bude psát o těch. On ale jenom, jak praví jedno hezké rčení, „nastavuje zrcadlo,“ viz.výmluvná pasáž o cikánech. Akorát mě překvapilo, že tam někde žbleptnul: „někdo to dělat musí,“ protože to je alibismus, kterému se jinak vyhýbá. Je tu i nějaká vata, celá linie s přemalovanou mrtvolkou s růží ve vlasech mi přišla nudná, tahle holka je o ničem. Možná nechtěně tak ale vynikne kontrast mezi blbou jí a chytrým Novotným. Druhý den po zhlédnutí a doštudování některých dalších informací (Hyde Park, články na netu) jsme z toho měl v hlavě hokej extraligové úrovně. Přestalo mi to připadat úplně autentické. Divná je scéna s Kristelovou (oba přece museli vědět, že je Klusák natáčí/může natáčet, když tam stál s kamerou) a u celé následující Novotného "zpovědi" (imho to nejlepší na celém filmu) jsem začal mít pochybnosti, jestli to není připravené a nahrané. Novotný není úplně špatný herec a Klusák zase není filmař stylu „nezúčastněný pozorovatel“, a svým "dokumentům" je schopen do určité míry pomoci. Celé je to na youtube a pokud si projedete detailně Novotného výstup v baru, všimnete si, že v čase 42:08 dojde ke střihu, před docela zásadním prohlášením. Proč ? Je možné, že Novotnému jen příliš dlouho trvalo, než přišel na tu správnou odpověď, ale proč to tam nenechali, i to samo o sobě by přece mělo výpovědní hodnotu ?!? Přiznám se, že mi to pořád trochu vrtá hlavou, byť v tomto chatu se Klusák dušuje, že nahrané není nic, jen že některé věci byly jeho nápadem (např.onen konkurz na konci). Budu jemu i Spratkovi tedy věřit, zejména proto, že ve vysílání Hyde parku působil stejně přirozeně a nenuceně, jako v Dělnících. Neodpustím si poznámku, že navzdory svým prohlášením o upřímnosti i on občas zalže. Ve zmíněném Hyde Parku se ohání poklonou od Erika Taberyho, který ji ovšem v tomtéž pořadu chvíli poté dementuje, z čehož Novotný sice dokáže poměrně elegantně vyklouznout, ale na tom, že řekl nepravdu, to nic nemění. Stejně jako v případě “on-line reportáže” z kostelního koncertu Bartošové, o kterém na rozdíl od dokumentu v televizi už prohlásí, že lhal. A vlastně tím krásně demonstruje podstatu svojí práce : bulvár píše pravdu, ale mezi všemi vtípky a polovýmysly je dost těžké, ne-li nemožné, ji najít. Suma sumárum, Dělníci mi spolu s pohledem do soukromí jedné bulvární hyeny poskytli i spoustu námětů k zamyšlení a shánění dalších informací. Od dokumentu asi nemůžu chtít víc. 90 % () (méně) (více)