Běžci

(TV film)
všechny plakáty
TV spot

Několik lidí na cestě do bezpečí – reálný příběh z blízké budoucnosti.  Po celosvětovém kolapsu civilizovaného světa zůstává část území Evropy neobyvatelná. Lidé tvoří malé skupinky, přežívající v bezpečných zónách, oddělených od sebe pásy země, na kterých už nikým neovládaná vojenská technika vytváří smrtelně nebezpečné „pasti“. Jediní, kteří dokážou přejít nebezpečná území jsou „běžci“. Na jednom z nich závisí osud několika lidí, kteří se rozhodli najít bezpečné místo pro nový život.
Tento film je postapokalyptickou science fiction s mimořádně sugestivní atmosférou. Autenticky zobrazuje obavy i naděje současného středoevropana a ukazuje možné (a bohužel i poměrně pravděpodobné) důsledky současného civilizačního a politického vývoje západní společnosti – ukazuje to, co si nepřipouštíme, co jen tušíme jako nejasnou obavu někde v pozadí naší mysli. (oficiální text distributora)

jerzy1976

Upřímně řečeno, tak jsem čekal průšvih, ale nebylo to na TV film nijak špatné, spíš naopak. Nenudil jsem se a čekal do konce, jak to dopadne. Co mě ale nesedělo byla "česká" postapokalyptická krajina točená zřejmě někde ve vojenském prostoru Ralsko. Ale chápu, že vše je otázka peněz. Kdyby se venkovní scény odehrávaly třeba někde na poušti nebo aspoň jako Vinnetou v Chorvatsku:-), nemělo by to pro mě chybu. Takhle jsem chvílemi čekal, kde vyjde houbař s košíčkem, zbloudilý turista nebo zapomenutý ruský voják. Vzpomínky na základní vojenskou službu a pobyt při vyvedení v obdobných prostorech ve mě zanechal holt nezapomenutelnou stopu. Při nahánění jedněch druhými na pláni se mě vybavily vzpomínky na Cyborga s van Dammem :-) ()

Widlicka4

Dávám čtyři hvězdičky za odvahu pustit se do žánru post-apokalyptického filmu, který v Čechách není úplně běžný, zejména pak s ohledem na docela uspokojivý výsledek. Každému asi hned muselo být jasné, že tohle není Válka světů v hollywoodské produkci, která by vyžadovala stamiliony dolarů utracené na bezchybné trikové efekty. Ano, o pastech se jenom mluví a nikdo neví, co to vlastně je, ale není to náhodou úmysl? Není to náhodou proto, že ani sami aktéři pořádně nevědí, co to vlastně pasti jsou, a vlastně ani jestli vůbec jsou? Takže i když samozřejmě nelze zpochybnit, že rozpočet byl limitujícím faktorem natáčení, tak ale rozhodně nelze říct, že by post-apokalyptická konverzačka trpěla tím, že je to "pouhá" konverzačka. Mně ten film prostě nepřišel až tak špatný, jak by jeho hodnocení napovídalo... ()

milos.bradik

Není to žádný hollywoodský kasovní trhák, ale docela zajímavá zápletka a konec, který zůstává otevřený. Martin Hofmann filmu jasně herecky kraluje a na jeho výkonu také celý tento projekt stojí a podle mne to docela solidně ustál. Na české poměry podařený film a ode mne 80 %. ()