Sound City

(festivalový název)
  • USA Sound City
všechny plakáty

Dokument zachycující začátky, zlaté časy a pád slavného kalifornského studia Sound City, které svým analogovým přístupem k nahrávání desek nemohlo konkurovat nástupu digitálního věku Pro Tools. Po uzavření komplexu odkopil Dave Grohl konzoli Neve a společně s hudebními legendami (např. Paul McCartney, Rick Springfield, Trent Reznor ...) natočil speciální album Real To Reel, zdůrazňující lidský element v procesu tvorby songů, který analogový způsob umožňuje a zároveň tak zdůraznil důležitý přínos, který Sound City v hudebních dějinách zanechalo. (vaja)

BlueNeon81

O zrode a zániku "analog only" nahrávacieho štúdia, kde vznikli mnohé dnes už legendárne albumy a hlavne o jeho špecifickom zariadení, ktoré dopomohlo ku zvuku - mixážny pult Neve za 75.000 dolárov. ()

Fericious

Grohl: Prečo to nie je stále také ľahké? McCartney: Je. Skvelý dokument. Určený viac hudobnému publiku, ale odporúčam aj laikom, aby si uvedomili mnohé podstatné veci. ()

Tomas_PO

Po uvodnych zaberoch som bol nazhaveny natolko, ze som si povedal, ze tento film stoji za zdvihnutie zadku z postele a vymenu laptopu za velku obrazovku s primeranym zvukom. Musim ale konstatovat mensie sklamanie, ktore zvycajne cloveka dostane najma vtedy, ak je dokument prechvaleny. O to viac ludmi z brandze. Prislo mi to ako jednoducha Grohlova onania nad faktom, ze si kupil Niva. Navyse komercne zostrihana, aby sa na to kuklo co najviac ludi. Ohladom Niva sa clovek okrem toho, ze to je skvely analogovy pult, nic nedozvie. Navyse, koho by uz zaujalo preflaknute a len z povrchu nasnimane "digital killed the analogue store?". Chvalabohu za (aj ked akokeby len vlepenu) dejovu liniu o samotnom Sound Studious, jeho zaciatkami, majitelmi, kapelami, trablami, uspechmi a padmi. Napriek kritike rozhodne nadpriemer - 4/5. ()

bonovox

Kto má rád hudbu, jednoznačná povinnosť. Grohl je pán umelec a aj napriek tomu, že Sonic Highways sa mi páčil o niečo viac, dávam opäť plné hodnotenie a idem si zohnať hudbu k filmu. ()

FOndra

Nejlepší hudební dokument co znám !!! Především doporučuji shlédnout každému muzikantovi. Film popisuje nejen smysl hudby. ()

ragtime

Príjemný dokument, ktorý môžu naplno oceniť len ľudia so širokým prehľadom v hudbe, kedže Dave Grohl zložil skladačku napriek desaťročiami. Ale aj pre nezasvetených je to príbeh zaujímavý a darí sa mu vzbudiť chuť vypočuť si nejakú fajn muzičku. Idem na to... ()

nudlis

Perfektní, stejně jako dokument o samotných Foo Fighters. Skoro bych chtěl tu dobu studia Sound CIty zažít, musel to bejt mazec :-) Kór, když se tam motalo tolik skvělých muzikantů a vládla tam skoro vždycky pohodová atmosféra. A nakopávačky typu Fleetwood Mac nebo Nirvana tomu pomohly na nohy. Je ale jasný, že na rozmach počítačů, internetu (potažmo sdílemí muziky) a digitalizaci obecně nemohlo malý analogový studio odpovědět. Zase tolik miliard za zadkem majitelé neměli, aby to ustáli. A to je, na jednu stranu, dobře. Aspoň si udrželi xicht a mixák Neve a mohl přijít někdo, kdo si toho celýho váží a aspoň trochu to zachrání svejma penězma. Grohl udělal to nejlepší, co mohl - koupil to. Má k tomu vztah, umí to využít a má koule a talent na to, dělat na tom skvělou muziku. A to dnešní digitální mládež jaksi nemá. A nemá ani možnost, protože takovejch studií a pultů je sakra málo. A Grohl je už v pozici, kdy dělá muziku jak on chce a ne jak chtějí vydavatelé, není omezený smlouvama a nucený do produkce sraček, jen aby se "využil jeho potenciál" za každou cenu. A tak používá Neve a dělá na něm špičkovou muziku. ()

90125

Film o historii nahravacieho studia, ktore spoluvytvaralo rockove dejiny. Pre rockoveho fanusika akym som aj ja, je to zaujmavy material. Dokument ako taky ma vsak k dokonalosti daleko. Prva polovica je fajn. Dave Grohl, sediaci mimo obraz, spoveda spustu zaujmavych ludi s hudobnej branze. K slovu sa dostanu nielen muzikanti, ale aj menezeri, zvukari a hudobni reziseri (co by bol myslim spravny preklad anglickeho "producer"). Tito ludia davaju k dobru spustu zaujmavych pribehov z 25 rocnej historie studia. Najlepsi je asi Neil Young so svojim nadhladom a "demon" Rick Rubin. Kdesi po polovici sa to zrazu zmeni. Zo spovedatela je zrazu respondent. Reziser zacne spovedat sam seba, stava sa sam zainteresovanym. Zacina jam session, vyznania a filozofovanie o muzike. V tejto casti to zlahka smrdi nie Budweiserom, ale sebachvalou. Pribeh o Sound City je prec. Vo filme sa hodne riesi technologia nahravania. Analog-digital. ProTools-neProTools. Mrzi ma, ze nikto z muzikantov nepovedal, ze toto vsetko je aj tak az to druhorade. Dobra muzika je v prvom rade o hudobnom napade. Najprv treba zlozit dobru pesnicku a az potom riesit kde a ako ju nahrat. Radsej budem pocuvat slabsiu nahravku dobrej pesnicky, ako technicky perfektnu a vypiplanu sracku. Bolo to fajn, ale aj tak by som Grohlovi odporucil aby sa radsej drzal gitary (resp. paliciek). To robi vyborne. Rezirovanie filmov by mal prenechat filmarom. 64 % ()

parekkoty

Dokument bude věnovaný stejnojmenému studiu v Kalifornii, kde vznikla kultovní deska Nirvany Nevermind a nahrávali zde i takové legendy jako Rage Against the Machine, Johnny Cash nebo Metallica. ()

RockNRoll

Co Dave Grohl neumí? Nic mě nenapadá. Určitě zajímavý dokument, plný skvělých muzikantů. Ale Back&Forth nebo Some kind of Monster mě bavily o malinko více. ()

ProchySBK

Mam rád starej dobrej rokec, ale u tohodle sem se necítil dobře. Ždímalo se tu něco co je pasé a přišlo mi to jako se celej život ohánět tim, že stará dobrá route66 spojovala lidi dohromady. Pak když tam jako českej človíček přijedeš do tej ameriky, zjistíš, že to je wohovně a lepší je si zajet po čechách do odlehlejch koutů. Někdy to ty amíci přeháněj a vtomhle filmu dvojnásob. Vychlastaný rakeťácí na sklonku života si zde ještě užijou drobet svý slávy, to já si radši zajedu na koncert koRnů do Ostravy... ()

Dobry_clovek

Kazdy bigbeatak bude tvrdit, ze analog je proste analog a digital je shit. To, ze jde spise o stesk po dobach minulych ( ktere vzdy byly samozrejme lepsi ) nez o skutecnost dokazuje i to, ze ani David se ve svem novem studiu 606 digitalu nevyhnul. A uprimne, 99% muzikantu to na zvuku ani nepozna. To ale neni podstatne. Dokument je urceny predevsim milovnikum historie moderni hudby a studiovych hejblatek, ke kterym se radim. Cely je nesen v prijemne, nostalgicke atmosfere se zaverem typu " Zachrante Willyho ", jenze tady jde o mixak, ktery ve sve dobe stal vic nez dva domy v LA. Proc ne. Takovych dokumentu moc neni. ()

Langustavson

Z tohoto dokumentu mám strašnou radost. Jednak se v něm potvrzuje, že Dave Grohl je prostě sympaťák a srdcař a krom toho je to nostalgický zdokumentování studia, ve kterém vyšlo hned několik alb, které mi přirostly k srdci (Holy diver od Dia, Rage against the machine od stejnojmenné kapely) a věřím, že spousta fandů hudby tam asi bude mít minimálně jedno oblíbený album. Mimoto jsem fanda poctivé a přirozené hudby a nemálo mi vadí přemixovanost a strašná umělost dnešních hudebních "hitů" v rádiích, ale bohužel ta umělost a přemixovanost srší z hudby mnoha různých kapel. A jestli lze dokument nějak popsat, tak bych vypíchl něco přímo z něj: "Hudba by neměla být dokonalá. Všechno je o porozumění mezi lidmi a o tom, že to jde z vaší duše. Musí vám to jít z duše." Jsem rád, že se stále najdou hudebníci, kteří se drží přirozenosti a toho, že hudba musí jít z duše. To v sobě prostě musí hudebník mít, jinak není hudebník. ()