Knězovy děti

Svěží, satirická komedie přivede diváka na malý ostrov Dalmácie. Mladý kněz Fabian, jenž zde převzal po svém předchůdci farnost, je zděšen zdejšími statistikami. Úmrtnost je příliš vysoká, porodnost je příliš malá. S dobrým úmyslem a heslem „dokonce i papež je proti používání kondomů" se Fabian pokusí zlomit místní trend. Za pomoci pobožného trafikanta Petara a lékárníka Marina propichují prodávané kondomy a antikoncepční pilulky mění za vitaminy. Brzy se dostaví kýžené výsledky a těhotenský boom začíná. Cesta do pekla je však vždy dlážděna dobrými úmysly. (Film Europe)

MikO_NR_1909

Epizodická sieť slobody v tej najčistejšej podobe. Z námetu sa ale dalo vytrieskať viac, predsa len z toľko krát omielanej kontroverznosti a pohodovej atmosféry by som čakal ucelenejšiu a uspokojivejšiu ostrosť vtipu, pretože si snímok na miestach, kedy som už konečne čakal na tú povestnú hranu humornosti, zvolil bojácne odbočky a v pasážach, kedy čakám inteligentnosť dialógov, zbiehame k spomínanej kontroverzii príbehu (kondómy...) - avšak s nie veľmi vydarenou satirou. ()

dee-key

Nevím jak komu sedne chorvatská kinematografie, ale knězovy děti byly poměrně silným zážitkem i když mají nálepku komedie. Je pravda, že se u nich člověk i docela zasměje, koneckonců je to film o tom, jak kněz propichuje kondomy, aby zvýšil porodnost. Jak film dopadne, už tak veselé není, přesto musím hodnotit kladně, na to že je to můj první zážitek s moderníma jugošema. ()

Frajer42

Ze začátku to nebylo nejmarnější, ale postupem času ztrácí snímek své kouzla a stává se z něj větší a větší blbost. Chorvatsko - srbský humor asi není můj cup of tea. Nezasmál jsem se snad vůbec, a to je u komedie obrovský průser. Absolutně nechápu zdejší chvalozpěvy. Jediným pozitivním aspektem shledávám vhodnou hudbu. Bohužel, hudba sama o sobě nic nezmůže. Pokud vám někdo nemíří zbraní na spánek, tak se filmu vyhněte. Snímek je určen otupělým pseudointelektuálům. Pro zbytek se bude zaručeně jednat o ztrátu času, který se dá v současných letních dnech i večerech využívat mnohem efektivněji. ()

verbal

Slunce, seno a propíchnutá šprcka je dokonalým studijním materiálem pro Trošku vytepleného rádoby režiséra, aby věděl, jak má vypadat opravdová, svěží letní komedie, a poučením pro všechny "řízkáče", že by se měli na dovolené v jakékoliv prdeli kolem Dubrovníku omezit výhradně na lízání a prstění, nechtějí li si jako suvenýr přivézt nějakou řvoucí infekci. Nádherný příklad toho, jak lze ze zdánlivé kokotinky velmi hravě naplnit kotel netrapného (Ano, Zdeňku, NE-TRAP-NÉ-HO!) humoru, suchého jako klín katolické světice. ()

Fr

OD CHVÍLE, KDY JSEM PŘIŠEL, JSEM DO ÚMRTNÍ KNIHY ZAPSAL 22 JMEN, A ANI JEDNO JMÉNO DO KNIHY NAROZENÝCH. OPRAVDOVÝCH VĚŘÍCÍCH UBÝVALO. LIDÉ SE ZAJÍMALI POUZE O SVÉ OSOBNÍ BLAHO A ZAPOMÍNALI NA DUŠI.… /// Don Fabijan není sportovní typ. Neumí ani zpívat. Vlastně … ale jeden dobrej nápad měl. Pro církev… Svižně a vtipně. Chápu nadšení, páč se jedná o komedii, která se vymyká zaběhlejm stereotypům. A taky vypráví, kam až lze dojít přes díru ve šprcce. Vlastně jak zabřednout do problému. Víc a víc (hloub a hloub vyzní blbě, že?) Dobrej úmysl mladýho kněze se mění v hříčku plnou ftipnejch absurdit, přejde v tragikomedii a končí jako tragédie. Se zaměřením na církev. Byť oklikou, přes šprcky. Děravý. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou divadelní hru od Mata Matešiče jsem neviděl. 2.) Zjistím, že nejen v Čechách, ale i v Chorvatsku, lidi v létě tak nějak víc mrdají. 3.) Thx za titule ,,Yusek“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ** AKCE ne NAPĚTÍ ne ()

• Vedúci Katolíckej teologickej fakulty v Záhrebe Tonči Matulić skritizoval film: "Dnes žijeme v modernej chorvátskej spoločnosti v atmosfére, kde sú obete a viera zosmiešňované a ironizované. Tento film chce zákerným pošpinením spovedného tajomstva povedať, že cirkev systematicky vystupuje ako zločinecká organizácia, ktorá prežila 2000 rokov vďaka šikovnému utajovaniu zločinu.“ (Arsenal83)
  • Tvůrci potřebovali k natáčení několik tisíc kondomů, a tak hledali sponzora. Žádná dohoda se nezdařila, a proto musel štáb začít skupoval kondomy po celém Záhřebu. Nenašli však žádné o velikosti XL. (Mertax)
  • Film počas otváracieho víkendu videlo v Chorvátsku 33 759 divákov, čo bola v čase vydania najlepšia premiéra chorvátskeho filmu od získania nezávislosti krajiny v roku 1991. (Arsenal83)

48. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

48. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny